مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  1918 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 16 دقیقه
اسرار زیبایی زنان سرشناس

اسرار زیبایی زنان سرشناس

اسرار زیبایی جالبی از زنان سرشناس  برگرفته از کتاب زن و زیبایی نوشته دبورا راتلج ترجمه سیروس گنجوی دست...
زمان مطالعه: 16 دقیقه

اسرار زیبایی جالبی از زنان سرشناس  برگرفته از کتاب زن و زیبایی نوشته دبورا راتلج ترجمه سیروس گنجوی

راز زیبایی
راز زیبایی

دست یافتن به اسرار زیبایی زنان مشهور، غالباً کاری بس دشوار و شاید بتوان گفت محال است، زیرا بیشترخانمها بنابر خصلت زنانة خود، رمز و راز زیبایی خود را از د یگران پنهان نگاه می دارند و با زیرکی تمام از فاش کردن روشهای خود طفره می روند. به سخنی د یگر، هیچ گاه دست خود را رو نمی کنند ! تنها پس از مرگ این گونه زنان است که می توان از طریق جستجو در یادداشتها و مدارک باقی مانده به اسرار زیبایی آنان پی برد. تنها موارد استثنایی در این زمینه، زنان خام گیاهخوار هستند که متداول ترین نوشیدنی آنها، آب هویج است. این دسته از بانوان که به خامخواری عادت کرده و به آن اعتقاد دارند، برای تبلیغ هرچه بیشتر و تشویق دیگران به این نوع گیاهخواری، برنامه غذایی خود را به آگاهی همگان می رسانند.

«گرتاگاربو» ستارۀ زیبای زمان خود، سالها به این نوع تغذ یه روی آورده بود و زیبایی خود را مرهون خام گیاهخواری می دانست. خواص میوه ها و سبزیها بر کسی پوشیده نیست. همان گونه که خوردن آنها نافع است، استعمال خارجی آنها نیز از فواید زیاد برخوردار است. «گاربو» زمانی که حدود 30 سال از عمرش سپری می شد از سبزیها و دیگر مواد طبیعی ماسک درست کرده، بر چهرۀ خود می گذاشت. نتیجة این کار، همراه با برنامه غذایی خاصی که انتخاب کرده بود باعث شده بود که جوانی و شادابی چهرۀ خویش را به طرزی چشمگیر حفظ کند. او با استفاده از مواد بهداشتی، بیش از آرایش اعتقاد داشت و از همین رو، پوستش سفت و سالم و شفاف بود. یکی از عکاسانی که در زمان حیات، او را می شناخت، می گفت که سر صحنه فیلمبرداری، بنا به اصرار چهره پردازان، تنها از «ماسکارا» یا ریمل استفاده می کرد. در این کار از همان ترفند قدیمی بازیگران پیروی می کرد. به این معنی که ابتدا مژه های خود را پودر می زد ،سپس ریمل به کار می برد. آن گاه دوباره مژه ها را پودر می زد و باز هم روی آن ریمل می گذاشت. با این ترتیب، مژه هایش در فیلم، پر پشت تر به نظرمی رسید. اما در زندگی واقعی خود، علاقه و نیازی به این کاراحساس نمی کرد.

یکی دیگر از زیبارویان مشهور جهان «گلوریا سوانسون» نام داشت که مدافع سر سخت خام گیاهخواری بود. او، هم گیاه می خورد و هم آن که آن را بر چهره اش می مالید و پس از60 سالگی، هنوز چهره ای جوان و شاداب داشت.

«شانل» طراح فرانسوی نیز بسیار جوان تر از سن تقویمی اش می نمود به طوری که در80 سالگی همه مردم می پنداشتند که در آخرین سالهای 50 سالگی به سرمی برد !

بنابراین، با داشتن یک برنامه غذایی مناسب، و مراقبت از بستنی خامه ای از چنین خاصیتی برخوردار بود؟!

برگردیم به راز زیبایی و شادابی زنان قد یم. در اینجا، راز زیبایی چند تن از زنان مشهور را برایتان شرح می دهم. به دست آوردن این اطلاعات خصوصی، به همان دلایلی که در بالا ذکر کردم کار چندان ساده ای نبوده است:

«مارلین دیتریش» هنرمند آلمانی تبار، فقط لانولین خالص به صورت و گردن و دستهایش می مالید و این کار را از مادربزرگ خود آموخته بود. او به طور یقین یک از بارزترین نمونه ها در جهان بود که نشان می داد چگونه انسان می تواند با مراقبت کامل از خود در60 سالگی، جوان تر و شاداب تر از سنش باقی بماند.

«ویرجینیا مارتین» بازیگر تاتر هنگام استحمام، با «سولفات دومنیزی» حمام می گرفت و با این کار، به اعصاب و عضلات خود آرامش می بخشید. شما هم می توانید چند مشت «سولفات دومنیزی» را درون آب گرم وان ریخته در آن استحمام کنید. یکی از هنرمندان، به نام «کندی جونز» خامة تازه را خوب، به صورت می مالید. برای این منظور، کافی است مقدار خامه تازه را با چنگال بزنید، سپس روی صورت بمالید. ابتدا با آب ولرم آب بکشید و بعد با آب سرد بشویید.

این زن که مخالف سرسخت استفاده از مواد شیمیایی بود به بانوان توصیه می کرد که موی خود را با چای بشویند و برای داشتن پوستی خوب مقداری نشاسته را در آب وان بریزند و با آن استحمام کنند. این هر دو از روش های معروف در زمان قدیم است.

«جون گرافورد» که همیشه از سنش جوان تر و شاداب تر نشان می داد برای حفظ سلامت خود روش های گوناگون به کار می برد. غالباً طاقباز روی زمین دراز کشیده، مدت نیم ساعت، کیسه های خیس چای (تی بگ) را روی چشمان بسته خود قرار می داد. با این کار خستگی چشمان خود را برطرف می ساخت و بر درخشندگی آنها می افزود. یکی دیگر از رموز زیبایی و شادابی او نوشیدن یک لیوان سرکه آب سیب درست قبل از غذا بود. این کار را برای جلوگیری از چاق شدن و حفظ تناسب اندام خود انجام می داد. یک روز در رستوران مشهور نیویورک موسوم به رستوران 21، خودم او را دیدم که گیلاس حاوی سرکه آب سیب (اپل سایدر) را بی آن که چهره اش کمترین تغییری کند یک نفس نوشید کاری که من هرگز نتوانستم به خوبی او انجام دهم.

این زن بازیگر بی اندازه به سلامت خود توجه داشت. من در خانه اش او را از نزدیک دیدم. ساده و بی تکلف بود. هیچ گونه آرایشی نکرده بود. اما همچنان زیبا و جوان به نظر می رسید گذشته از مراقبت روزانه از پوست و موی خود هر روز مرتب ورزش و نرمش می کرد. قبل از آنکه به نرمش مورد علاقه او بپردازم یادآور می شوم که سالها قبل او عادت داشت وازلین به صورت خود بمالد. بعضی پوستها در برابر «وازلین» واکنش خوبی از خود نشان می دهند و پوست او نیز از همین نوع بود.

ورزش شکم

طاقباز روی زمین دراز بکشید. هر دو پا را بلند کنید. پاها در کنار هم زانوها کشیده در صورت امکان پاها را بالا و بالا و هر چه می توانید بالاتر ببرید تا آن که انگشتان پای شما در پشت سرتان با زمین تماس بیابد. سپس خیلی آرام یعنی با آرامی هر چه تمامتر دوباره پاهای خود را پایین بیاورید و به حالت اول بازگردید.

این تمرین برای کوچک شدن شکم و عضلات آن بی اندازه موثر است. اگر مرتب انجام شود هیچ گاه شکم بزرگ نخواهد شد. اما خودمانیم تمرین چندان ساده ای هم نیست باید اعتراف کنم که از نظر من سخت ترین تمرینی است که تنها خانم «کرافورد» از عهده انجامش برمی آمد !

هنگامی که پای خود را به طرف زمین پایین می آورید باید با تلاش و کنترل زیاد سعی کنید این حرکت را کاملاً آرام انجام دهید و پای خود را یکباره رها نکنید.

خانم «کارفورد» می توانست این نرمش را 5 تا 10 بار پشت سر هم تکرار کند اما انجام دادن این حرکت مستلزم تمرین و پشتکار زیادی است و داشتن پشتکار از همه مهمتر است اگر دچار ناراحتی جسمانی هستید بهتر است قبلا با پزشک خود مشورت کنید.

کتاب کوچک، شکم کوچکتر !

حال که صحبت از ورزش شکم به میان آمد بد نیست اشاره کنم که در اواخر سالهای دهه 1930 کتاب کوچکی در انگلستان منتشر شد به نام «پرورش شکم» که در اندک مدتی نسخه های آن در میان زنان و مردان انگلیسی به فروش رفت. این کتاب حاوی نرمشهایی برای کوچک کردن شکم و حفظ تندرستی عمومی بدن از طریق تقویت عضلات شکم بود. ناشر فرانسوی مجله «وگ» پس از سفر به شهر لندن چنان شیفته این کتاب شد که تعدادی از آن به عنوان سوغات، با خود به فرانسه برد تا در میان دوستان و آشنایان و انجمن های مربوط توزیع کند. چند نفری را می شناسم که تمرین های این کتاب را به طور مرتب انجام دادند و از آن نتیجه مطلوب گرفتند. یکی از تمرین های ساده این کتاب را که در حافظه ام مانده برایتان بازگو می کنم. این تمرین در حالت نشسته انجام می گیرد و به همین خاطر تمرین مورد علاقه آدم تنبلی مثل من محسوب می شود.

روی صندلی بنشینید و شکم خود را به داخل بکشید و دوباره رها کنید اما درعین حال باید سعی کنید حالت دورانی به شکم خود بدهید. به این ترتیب به داخل و بالا .... خارج و پایین. دوباره به داخل و بالا ... و الی آخر ...

این حرکات را به آرامی ادامه دهید و شکم خود را مانند جوجه ای که به سیخ کشیده اید و روی آتش می گردانید پی در پی به چرخش در آورید. به راستی تمرین موثری است. شکم را تو برده عضلات آن را تقویت می کند اما با نویسنده کتاب که مدعی است این حرکت را می توان در همه حال انجام داد توافق کامل ندارم. گاهی برای صرفه جویی دروقت این نرمش را در اتوبوس انجام می دهم. البته جوری که هیچ یک از مسافران متوجه نشود!

زنهای استثنایی

کمتر زنی ممکن است روش های مربوط به مراقبت از پوست صورت را در برابر چشم دیگران انجام دهد. بیشتر زنها اسرار خود را فاش نمی کنند. اما باید گفت که برخی از آنان اصلا چیزی برای رو کردن ندارند. مثلا خانم کلر بوث لوس روزنامه نگار و سیاستمدار کهنسال آمریکایی که از پوستی شفاف و همیشه جوان برخوردار بود سالها فقط صورت خود را با آب و صابون می شست و از چیز دیگری استفاده نمی کرد با این حال پوست محشری داشت یک روز صبح او را در کشتزاری واقع در کارولینای جنوبی دیدم ان هم در زیر آفتاب صبحگاهی. هیچ آرایشی نکرده بود. شگفت این که در صورتش اثری از چین و چروک زیاد، لک و پیس و یا حتی یک منفذ دیده نمی شد از این بابت او در زمره افراد استثنایی قرار داشت.

پوست جوان و شاداب با آب لیمو

نوشیدن یک فنجان آب داغ مخلوط با لیمو ترش قبل از صبحانه یکی از دستورات قدیمی برای حفظ زیبایی و شادابی پوست است. نخستین بار این موضوع را از یک خانم زیبای روسی به نام والنتینا شنیدم. این زن طراح گرانبهاترین لباس ها در آمریکا بود روزی در یک نمایشگاه جهانی که برای صرف ناهار به آنجا دعوت شده بودم. والنتینا را دیدم. آن روز شخصیتهای سرشناسی از جمله ملکه سابق رومانی در آنجا حضور داشتند. والنتینا سرگرم دفاع از نظریه آب داغ و آب لیمو بود می گفت برای پوست صورت معرکه است. از ان پس من هم به جرگه طرفداران این نظریه پیوستم.

روغن کرچک اعجاز می کند

هنرمند قدیمی دیگری به نام گریس مور هر روز به صورت و گردن خود روغن کرچک می مالید. او می گفت خیلی از بازیگران را می شناسد که از این روش استفاده می کنند. روغن کرچک، چین و چروک صورت را برطرف می کند. او همچنین راز موهای بلوند و پرپشتش را فاش ساخت و گفت که برای تقویت و شفافیت موهایش مقدار کمی وازلین به پوست سرش مالیده ماساژ می دهد. سپس موهایش را خوب برس می زند.

یکی دیگر از رموز سلامت و شادابی او استفاده از یک برنامه غذایی مناسب بود. او مانند بیشتر زنان با چاقی مبارزه کرده بود. فقط با حذف خوراکی هایی از قبیل سیب زمینی، نان و دسر از برنامه غذایی خود و همین طور حذف برنامه نوشیدن مایعات همراه با غذا موفق شده بود و ظرف مدت 6 ماه 20 کیلوگرم از وزن بدنش بکاهد.

روش ملکه ویکتوریا

چند تن از هنرمندان و شخصیتهای معروف را می شناسم که همگی از برنامه نوشیدن آب داغ و اب لیمو ترش که قبلا به آن اشاره کردم پیروی می کنند. هیچ کس به درستی نمی داند که پیشینه این روش زیبایی به چه زمانی می رسد اما در گزارشها آمده است که ملکه ویکتوریا در ایام جوانی از این روش استفاده می کرد او نیز این روش را از یکی از مادربزرگان خود آموخته بود. ملکه مقتدر انگلستان نه تنها هر روز صبح پس از برخاستن از بستر آب یک لیموی تازه را داخل آب داغ می ریخت و آن را می نوشید بلکه هر شب نیز قبل از رفتن به بستر همین برنامه را تکرار می کرد. عکس هایی که از ملکه ویکتوریا در کتابها چاپ شده است. همگی مربوط به دوران کهنسالی او بوده است در حالی که این زن در ایام جوانی از چهره ای جذاب و پوستی شفاف برخوردار بود.

هر از چندگاه مجلات بهداشتی و زیبایی اسرار زیبارویان سرشناس جهان را افشا می کنند. تعجب خواهید کرد اگر بگویم که بیشتر آن افراد از روش های ساده قدیمی استفاده می کنند از قبیل ماسک سفیده تخم مرغ –دم کرده بابونه برای آبکشی موها پس از شامپو کردن – مالیدن اب میوه ها و سبزی ها به صورت در برنامه آنها از آرایش های غلیظ که باعث نابودی پوست می شود خبری نیست.

هندوانه پاک کننده صورت

چندی قبل یکی از مجلات گزارش کرد که زیبارویان ایتالیایی برای پاک کردن پوست خود از هندوانه استفاده می کنند.

آب معدنی جانشین باران

خانم مشهور دیگری به نام گراهام ماتیسون که دارای پوستی سالم و شاداب است به صورت خود روغن بادام می مالد و سپس با آب معدنی آن را می شوید . وقتی از او پرسیدم که چرا آب معدنی به صورت خود می زند پاسخ داد که : یک متخصص بیماری های پوستی در پاریس به او گفته است که آب معدنی بهترین جانشین برای آب باران است او افزود :

- می دانید که آب باران برای پوست مفید است اما با توجه به آلودگی هوا در شهرهای صنعتی دیگر آب باران تمیز یافت نمی شود. آنچه از هوا می بارد آب گازوئیل است نه آب باران! در چنین شرایطی می توان به جای آب باران از آبهای معدنی استفاده کرد.

روغن بادام و نارگیل

«سینیورا لوئیز» بازیگر سابق سینمای ایتالیا که بعدا ً همسر گاوباز مشهور اسپانیا «میگل دومینگن» شد هر روز بدن خود را با روغن نارگیل و بادام ماساژ می داد.

راز زیبایی خانم «لانکلو»

دستیابی به اسرار زیبایی زنان مشهور قدیم به مراتب آسان تر است. زیرا این زنان جزیی از تاریخ به شمار می روند و کتابهای زیبای قدیم با دست یافتن به خاطرات، یادداشتها، نامه ها و نظایر آنها ، اسرار زیبا رویان مشهور تاریخ را فاش ساخته اند.

یکی از زیبارویان قدیم فرانسه زنی بود به نام نینو دولانکلو که ایده آل بسیاری از زنان پا به سن گذاشته به شمار می رود. این زن موجودی استثنایی بود «زنی که هرگز پیر نمی شود» لقب گرفته بود. کسانی که او را چند روز قبل از مرگش در سن 91 سالگی دیده بودند اذعان می کردند که زیبایی و سلامت پوست خود را مانند دوران جوانی همچنان حفظ کرده بود مدارک قدیمی نشان می دهد که این زن برای پیشگیری از چین و چروک در گردن و صورتش مرتبا ورزش می کرد و به طوری که خود می گفت جوانی و شادابی پوست خود را مرهون ماسک معروفی می دانست که هر روز صبح و شب به کار می برد. این ماسک را به طریقه زیر تهیه می کرد :

0.5 لیتر شیر تازه را با دو قاشق چایخوری آب لیمو و یک قاشق غذاخوری «براندی» (الکلی است که از تقطیر شراب (دارای 10 تا 15 درجه الکل) تهیه می شود) می جوشانید و در حالی که هنوز گرم بود آن را به صورت و گردن می مالید و می گذاشت روی صورت خشک شود.

روش مورد علاقه ماری آنتوانت

داروی زیبایی مورد علاقه ماری آنتوانت ملکه فرانسه و همسر لویی شانزدهم دوغ بود. نه تنها هر روز دوغ می نوشید بلکه آن را به صورت و گردن و شانه ها و بازوها و سینه خود می مالید برای این کار از پارچه نرمی استفاده می کرد و می گذاشت دوغ روی پوستش خشک شود ماری آنتوانت و زنان دربار لویی شانزدهم بر این باور بودند که دوغ از پیدایش چین و چروک پیشگیری می کند و پوست درخشان و خیره کننده ملکه نیز به همین خاطر است.

از آن تاریخ به بعد سالها دوغ عنوان ماده مفیدی برای پوست به کار می رفت و هنوز هم در میان خانم ها هواخواه زیاد دارد. من هم تاثیر و فایده آن را کتمان نمی کنم همان گونه که به دیگر مواد بهداشتی قدیم از قبیل ماسک شیر آب لیمو و نظایر آن که در بالا اشاره کردم اعتقاد دارم.

آب باران کافی نیست

یکی دیگر از زنان جوان نما و استثنایی به نام «دیان دوپواتیه» که با داشتن 65 سال سن مانند دختران جوان به نظر می رسید راز زیبایی و جوانی خود را اینگونه فاش کرد که گفت هر روز با آب باران حمام می کند.

اطمینان دارم که او همه اسرار زیبایی خود را فاش نکرده است. وگرنه آب باران –هر قدر که تمیز و بهداشتی باشد- باز هم این اندازه معجزه نمی کند.

آب مجارستان برای جوانی و شادابی پوست

یکی دیگر از این زنان همیشه جوان الیزابت ملکه مجارستان بود. درباره او نوشته اند که در سن 70 سالگی از سلامت و شادابی زیادی برخوردار بود او پوست جوان و سالم خود را مدیون تونیک گیاهی می دانست که خود در خانه تهیه می کرد. طرز تهیه این تونیک که به آب مجارستان مشهور گردید به شرح زیر است :

مواد لازم :

اکلیل کوهی (رزماری) 340 گرم

پوست لیمو ترش 28 گرم

پوست پرتقال 28 گرم

نعناع 28 گرم

بلسان 28 گرم

گلاب 2 فنجان

الکل حاصله از شراب 2 فنجان

(عرق از شراب)

طرز تهیه :

این مواد را با هم مخلوط کرده بگذارید چند هفته بماند. سپس صاف کرده آن را پس از استحمام به پوست بمالید.

محلول اعجاز انگیز

طرز تهیه یک محلول گیاهی دیگر که از سوی یک بازیگر فرانسوی به کار می رفت و منافع زیادی برای پوست دارد به شرح زیر است :

مواد لازم :

نعناع 28 گرم

مریم گلی 28 گرم

اکلیل کوهی 28 گرم

لاواندر (استوخودوس) 28 گرم

ادویه مخلوط 28 گرم

کافور 28 گرم

سرکه سفید (سرکه کهنه خوب) 3/5 فنجان

الکل طبی 1/5 فنجان

مرمکی 56 گرم

بنژوئن 56 گرم

طرز تهیه :

این گیاهان را مدت دو هفته در سرکه خیس کنید. در همان زمان کافور را نیز جداگانه در الکل خیس کنید. سپس آنها را صاف کرده هر دو مایع را با هم مخلوط کنید سپس مرمکی و بنژوئن را به آن بیفزایید.

این بازیگر سینما گاهی این محلول را به پوست خود می مالید و می گذاشت خشک شود. گاهی نیز مقدار کمی از آن را به آب وان اضافه می کرد و درون وان به استراحت می پرداخت.

ماسک جوانی «دوشس آلبا»

دوشس آلبا زیباروی مشهور اسپانیایی که گویا نقاش نامدار اسپانیولی چهره او را در تابلوی معروف خود مایا جاودانی ساخت برای پیشگیری از چین و چروک صورت، ماسکی به کار می برد که قبلاً به اثرات اعجازانگیز آن اشاره کردم. ماسک سفیده تخم مرغ که در گلاب جوشانده شده باشد.

مواد لازم :

سفیده تخم مرغ 4 عدد

زاج سفید 14 گرم

روغن بادام شیرین 14 گرم

گلاب به مقدار کم

طرز تهیه :

اسپانیاییها، این ماسک را به این طریق تهیه می کنند که ابتدا تخم مرغ ها را شکسته سفیده آن را جدا می کنند. سپس سفیده تخم مرغ را در مقدار کمی گلاب به آرامی می جوشانند فقط به اندازه ای که نرم شود آن گاه زاج سفید و روغن بادام شیرین را به آن اضافه می کنند همه را با هم می زنند تا خمیری به دست آید. این ماسک برای پوستهای چرب و معمولی یکی از بهترین ماسکهاست.

راز زیبایی «الکساندرا»

یکی از زیباترین ملکه های انگلستان «الکساندرا» همسر «ادوارد» پادشاه آن کشور بود. او ضمناً جده ملکه الیزابت دوم یعنی ملکه کنونی انگلستان بود. این زن برای سلامت و شادابی پوست صورت خود شیوه خاصی به کار می برد.

روش او به این شرح بود :

یک فنجان شیر را با آب یک عدد لیموترش پرتغالی ( منظور لیمو ترشی است که در کشور پرتغال به عمل می آید) مخلوط کرده هنگام شب به صورت خود می مالید و صبح روز بعد با آب ولرم می شست.

حمام توت فرنگی

درباره حمام شیر زیاد شنیده ایم اما در یک کتاب قدیمی زیبایی به نوعی استحمام برخورد کردم که برایم تازگی داشت در آن کتاب نوشته شده بود که یکی از زیبارویان فرانسوی به نام تالیان مه در زمان ناپلئون بناپارت امپراتور فرانسه می زیست پوست سالم و شاداب خود را مدیون استحمام روزانه با 10 کیلوگرم توت فرنگی و تمشک می دانست خدمتکاران این دو میوه خوشمزه را له کرده درون وان می ریختند و خانم تالیان توی وان شیرجه می رفت و همانچا لابه لای توت فرنگی ها می آرمید.

دیگر چهره های سرشناس تاریخ

«پوپه آ» همسر نرون امپراتور رم عادت داشت که هر روز در وانی مرمرین که با آب توت فرنگی یا شیر الاغ پر شده بود استحمام کند.

«ایزابو» همسر شارل ششم پادشاه فرانسه، در مایعی که از خیسانده حشیشه القراز در آب به دست آمده بود استحمام می کرد.

«ماری آنتوانت» همسر لویی شانزدهم پادشاه فرانسه در وانی که داخل آن گیاهانی از قبیل آویشن وحشی، مرزنگوش و نمک دریا خیسانده شده بود استحمام می کرد.

«ماری چت ورتینوسکا» معشوقه الکساندر اول پادشاه روسیه فقط در شراب «مالاگا» وان می گرفت که بعد ها همان را دوباره داخل بطری ریخته به ملت می فروختند زیرا پادشاه روسیه به شدت با اسراف مخالف بود .

از دیگر وانهای متداول در قرن هیجدهم که زنان درباری برای زیبایی پوست خود به کار می بردند. استفاده از وان آب گوشت بود برای این منظو گوشت گوساله را در آب می جوشاندند و آب آن را در وان حمام می ریختند. خدمتکاران دربار هنگام انجام دادن این کار دلی از عزا در می آوردند و هرقدر مایل بودند از این سوپ نیروبخش می نوشیدند.

برخی از خانم های درباری نیز وان را آب تمیز پر می کردند و خوارکی هایی از قبیل آب خربزه، زرده تخم مرغ، آرد بادام، جو یا تخم برزک به آن اضافه می کردند.

سارا و آب خیار

«سارا برنا» بازیگر نامدار فرانسوی همیشه عادت داشت آب خیار به صورتش بمالد. سالها پس از مرگ وی تازه به منافع خیار برای پوست پی برده شد.

زیبایی پوست و مو

هنرمند دیگری به نام لولامونتز برای سلامت و شفافیت پوست خود ماسکی از عسل بر چهره می گذاشت. زمانی که نخستین تارهای سفید در موهای سیاهش پدیدار می گشت آن را با جوشانده ای که خود در خانه تهیه می کرد رنگ می نمود. طرز تهیه این جوشانده چنین بود که مقداری مساوی سرکه و آب لیمو ترش و پودر مونوکسید سرب را مدت نیم ساعت در یک ظرف چینی نشکن، روی آتش ملایم می جوشاند. سپس با این ترکیب موهایش را شانه می کرد.

او همچنین روغنی به شرح زیر ساخته بود که به بدن می مالید.

چربی گوزن ماده یا نر 227 گرم

روغن زیتون 170 گرم

موم سفید 85 گرم

همه را با هم ذوب می کرد 16 قاشق غذاخوری گلاب را با دو برابر آن «براندی» مخلوط کرده هم می زد. سپس این محلول را به مواد دیگر افزوده به بدن خود می مالید.

 

 

 

 

 

 

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره اسرار زیبایی زنان سرشناس فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اسرار زیبایی زنان سرشناس» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید