کد مطلب: 42589 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ممنوعیت حضور کاتولیک‌ ها در کلیسا و پوشش صورت زنان مسلمان در سریلانکا

ممنوعیت حضور کاتولیک‌ ها در کلیسا و پوشش صورت زنان مسلمان در سریلانکا

به گزارش آسمونی:به دنبال انفجارهای هولناک هفته گذشته در سریلانکا و به سبب هراس از تکرار این حملات به...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

ممنوعیت حضور کاتولیک‌ ها در کلیسا و پوشش صورت زنان مسلمان در سریلانکا
ممنوعیت حضور کاتولیک‌ ها در کلیسا و پوشش صورت زنان مسلمان در سریلانکا

به گزارش آسمونی:به دنبال انفجارهای هولناک هفته گذشته در سریلانکا و به سبب هراس از تکرار این حملات به کاتولیک‌های این کشور اجازه داده نشد که روز یکشنبه برای شرکت در مراسم عشای ربانی در کلیسا حضور یابند و زنان مسلمان نیز از داشتن پوشش صورت در اماکن عمومی منع شده‌اند.

بسیاری از کاتولیک‌های سریلانکا در پی نگرانی‌های موجود از تکرار انفجارها و حملات هفته گذشته که در روز عید پاک اتفاق افتاد، اجازه حضور در مراسم عشای ربانی در کلیساها را نیافتند و برای برگزاری این مراسم در مقابل تلویزیون‌های خود که خطبه کاردینال مالکوم رانجیت، اسقف اعظم کلمبو را پخش می‌کرد، زانو زدند.

تعطیلی تمامی کلیساهای کاتولیک سریلانکا که اقدامی غیرعادی است و طی قرن‌ها حضور کلیساها در این جزیره اتفاق نیفتاده، پس از آن صورت گرفته است که مقامات محلی و سفارت آمریکا در کلمبو هشدار دادند، شبه‌نظامیان زیادی با مواد منفجره آزادانه در حال فعالیت هستند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انفجارهای هفته گذشته در سریلانکا که در کلیساها و هتل‌هایی اتفاق افتادند و مسئولیت آن‌ها را داعش برعهده گرفت، منجر به کشته شدن بیش از 250 تن شد.

این در حالی است که روز جمعه نیز سه شبه‌نظامی پس از تیراندازی متقابل با نیروهای پلیس در شرق این کشور دست به انفجار انتحاری زدند و داعش مسئولیت این انفجارها را نیز برعهده گرفت. نیروهای امنیتی سریلانکا با بررسی محل این حادثه و دیگر محل‌های مشکوک موفق به کشف یک عملیات ساخت بمب شدند که می‌تواند ویرانی‌های گسترده‌تری بر جای بگذارد.

اسقف اعظم کلمبو در این مراسم که از تلویزیون سریلانکا پخش می‌شد، به بینندگان گفت: در زمانی به سر می‌بریم که قلب‌هایمان با ویرانی گسترده یکشنبه گذشته آزمایش شده‌اند. در دورانی به سر می‌بریم که سوالاتی مانند اینکه آیا خدا واقعاً دوستمان دارد و آیا نسبت به ما دلسوز است، می‌تواند در قلب انسان به وجود آید.

مایتریپالا سیریسنا، رییس جمهور سریلانکا نیز هرگونه پوشش صورت را که می‌تواند هویت افراد را بپوشاند، ممنوع کرده است. وضعیت اضطراری که دوشنبه گذشته و پس از انفجارهای این کشور اعلام شد، زنان مسلمان را از پوشاندن صورت منع می‌کند.

رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر سریلانکا، رییس جمهور این کشور و ماهیندا راجاپاکسه، رهبر اپوزیسیون نیز در اقدامی به ندرت دیده شده، شخصاً در این مراسم مذهبی که توسط کاردینال رانجیت برگزار شد، حضور یافتند.

هم‌زمان مقام‌های سریلانکایی می‌گویند که پدر و برادر "زهران هاشم"، مظنون اصلی طراحی حملات روز عید پاک، در عملیات روز جمعه ماموران امنیتی کشته شده‌اند.

هاشم که در هتلی در شهر کلمبو، پایتخت، حمله انفجاری انجام داد یک گروه افراطی اسلام گرا به نام "جماعت ملی توحید" تاسیس کرده بود. فعالیت این گروه اکنون ممنوع شده است.

پلیس به مقر این گروه در شهر کاتانکودی در شرق کشور یورش برده است.

در همین حال طی روز گذشته نیروهای پلیس سریلانکا 48 مظنون را دستگیر کردند و ایست‌های بازرسی در سراسر این کشور مستقر شده‌اند. در میان این دستگیرشدگان دو مرد حضور دارند که پلیس اخیراً از مردم خواسته بود در صورت مشاهده، آنان را معرفی کنند.

همچنین دولت سریلانکا هشدار داده است که افرادی را که اطلاعات غلط منتشر و اظهارات تحریک‌آمیز بیان می‌کنند، سرکوب خواهد کرد.

هم‌چنین نیروهای پلیس که روز گذشته وارد مسجد اصلی گروه "جماعت ملی توحید" شدند، این مسجد را تعطیل و درب آن را قفل کردند.

پلیس طی تحقیقات خود و کشف محل ساخت بمب، ده‌ها لیتر اسید کشف کرده که برای مرگبارتر کردن جراحات ناشی از انفجار بمب‌ها استفاده می‌شود.

یکی از نیروهای امنیتی حاضر در این تحقیقات اظهار کرد، ترکیبات اسیدی جراحات ناشی از انفجار را وخیم‌تر می‌کنند و همین مساله باعث شده است که افراد بیشتری در بیمارستان جان خود را از دست بدهند.

منبع: ایسنا

: برای دریافت مشاوره درباره ممنوعیت حضور کاتولیک‌ ها در کلیسا و پوشش صورت زنان مسلمان در سریلانکا فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «ممنوعیت حضور کاتولیک‌ ها در کلیسا و پوشش صورت زنان مسلمان در سریلانکا» در کادر زیر بنویسید :

3 * 7 = ?