کد مطلب: 30271 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زندگی خصوصی  نقد فیلم

زندگی خصوصی نقد فیلم

2خصوصی یا زندگی خصوصی فیلمی به کارگردانی محمدحسین فرح‌بخش، نویسندگی اصغر نعیمی و تهیه‌کنندگی عبدالله...
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زندگی خصوصی  نقد فیلم
زندگی خصوصی نقد فیلم


2خصوصی یا زندگی خصوصی فیلمی به کارگردانی محمدحسین فرح‌بخش، نویسندگی اصغر نعیمی و تهیه‌کنندگی عبدالله علیخانی ساخته سال 1390 است. آسمونی در این بخش به معرفی و نقد فیلم زندگی خصوصی می پردازد.

معرفی فیلم زندگی خصوصی

گشت ارشاد و زندگی خصوصی پس از 6 روز اکران به دلیل مخالفت انصار حزب‌الله توقیف شد اما پس از مدتی علیرضا سجادپور مدیر نظارت و ارزشیابی وزارت ارشاد از اکران محدود این فیلم خبر داد ولی پس از مدتی شورای نمایش از لغو کلی مجوز این فیلم خبر داد

خلاصه داستان فیلم زندگی خصوصی

این فیلم روایت فردی به نام ابراهیم است که در ابتدا فردی تندرو بوده و پس از اخراج از مقام‌های دولتی خود به عنوان اپوزیسیون در روزنامه‌اش آغاز به انتشار مطالب جنجالی می‌کند؛ و شیوه زندگی اش بطور کامل عوض می‌گردد.

ابراهیم کیانی از انقلابیون پرجوش و خروش اول انقلاب است که برش‌هایی از زندگی او در این سی سال را می‌بینیم: در تظاهرات ضد فیلم فارسی و ضد بدحجابی حضور فعال داشته و دیگران را نیز به شدت عمل هرچه بیشتر توصیه می‌کند، پست‌های مهمی در زندان و قوه قضاییه داشته و پایش به یک ماجرای بزرگ مالی کشیده شده است... او اینک روزنامه نگاری با سبک و شیوه متفاوت با دوران جوانی است و حالا خواستار تقدم اخلاق بر احکام است. سر و وضع ظاهری او نیز تفاوت بسیار کرده و همسرش نیز متناسب با وضع فعلی اوست. از سن بچه‌شان مشخص است که عمر ازدواج‌شان به ده سال نمی‌رسد و رابطه صمیمانه‌ای دارند.

او در یک مهمانی شام با همسرش شرکت می‌کند که میزبانش آقای رسولی فردی متجدد و کراواتی است و او را به دیدار حاج صفاریان می‌برد تا آشتی شان دهد اما قضیه برعکس می‌شود. صفاریان، کیانی را به انحراف متهم می‌کند و کیانی نیز آنان را می‌کوبد و مثال می‌زند که همکار شما روزنامه را پل صعود خود کرده تا به وزارت برسد. در همان مهمانی زن جوانی به نام پریسا زندی با او آشنا می‌شود و بعد برای دادن مطلب و داستان به دفتر روزنامه می‌رود. داستان‌ها قابل چاپ نیست اما آشنایی آنها ادامه می‌یابد.

در روزی که همسر کیانی و بچه اش برای دیدار پدر و مادر به مسافرت می‌روند، کیانی به منزل پریسا می‌رود و او را صیغه می‌کند و سه روز پیش او می‌ماند. اما بعد در حالی که پریسا همچنان خواهان ادامه رابطه است او به دلیل گرفتاری کار و خانواده، مخالفت می‌کند و تماس‌های بعدی پریسا را یا بی جواب می‌گذارد یا با تندی برخورد می‌کند. اما پریسا دست بردار نیست و حتی با همسر کیانی نیز دوست می‌شود تا کیانی بداند که از دست او نمی‌تواند فرار کند.

پریسا به کیانی می‌گوید که حامله است و او باید مسئولیت بچه را بپذیرد و تهدیدش می‌کند. کیانی ابتدا سعی می‌کند با استفاده از دوستان قدیمی و پرنفوذش، پریسا را بترساند اما موفق نمی‌شود و تصمیم می‌گیرد خود وارد عمل شود. او با تظاهر به پشیمانی از تندی اش، پریسا را سوار ماشین می‌کند و اورا می‌کشد

private-life
private-life


نقد فیلم زندگی خصوصی

نیمه پر : موضوع جنجالی سیاسی را برای داستان فیلم انتخاب شده است و حکایت افراد ریاکاری که حرفی را می زنند و خود بدان عمل نمی کنند.

نیمه خالی : موضوع سیاسی داستان به هیچ عنوان در عمل پرداخت خوبی ندارد و به جز ابتدا فیلم که برای ایجاد حساسیت به فیلم به کار برده شده است در ادامه به هیچ عنوان نتوانسته است به موضوع به نحو شایسته ای بپردازد. به جز ابتدای فیلم در ادامه فضا کاملا اروتیک و جنسی جلو برده می شود. فیلمی که به راحتی می توان لقب فیلمفارسی را به آن داد. البته فیلمفارسی که می خواهد سیاسی باشد. اما مگر فیلمفارسی سیاسی می شود؟

اکثر فیلم با قاب های کلوزآپ کار شده است و بیشتر با القاء فضای شهوانی و نفسانی به ویژه با استفاده از جذابیت های فیزیکی بازیگران زن خود فضای حسی فیلم را تشکیل می دهد. فیلمی که شعار افراط در پرداختن خشک و متعصبانه به احکام ؛ ترک و  دوری از اخلاق را  می زند ، خود به شدت فیلمی غیر اخلاقی می باشد.

پریسا که خود را شخصیتی روشنفکر و آزاد در روابط معرفی می کند و جدا شدن از همسرش و قیودات زن و شوهری را بهترین اتفاق زندگیش می داند، در ادامه عاشق سمج و دلباخته ابراهیم می شود در حالی که ابراهیم به او جز نگاه جنسی و لذت گرایانه چیز دیگری نداشته است.شخصیت پریسا قبل از رابطه با ابراهیم و پریسا بعد از رابطه با ابراهیم با همدیگر قابل جمع نیستند و بنده تا انتها فیلم فکر می کردم پریسا به عنوان طعمه ای از طرف رقبای سیاسی ابراهیم وارد زندگی او شده است  چرا که باور رابطه عشقی و علاقه پریسا به ابراهیم در طول فیلم بیشتر شبیه به یک باور و احساس جاهلانه می بود.پایان و جمع بندی یکباره از نقاط به شدت فکر نشده فیلم می باشد.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «زندگی خصوصی نقد فیلم»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 8 = ?