کد مطلب:  58220  درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گلایه های جهانگیری از دولت کره با ورود نخست وزیر این کشور به تهران

گلایه های جهانگیری از دولت کره با ورود نخست وزیر این کشور به تهران

جهانگیری: شرکت های کره ای از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران در این شرایط سخت خودداری کرده اند.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

نخست وزیر کره جنوبی با هیئت همراهش به تهران آمده اند. عصر یکشنبه 22 فروردین، چانگ سای کیون با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور دیدار کرد.

به گزارش آسمونی، اسحاق جهانگیری در نشست خبری مشترک با نخست وزیر کره جنوبی گفت: سفر ایشان، اولین سفر نخست وزیر کره جنوبی در 44 سال گذشته است و دو کشور روابط خوبی با هم در سال های گذشته داشته اند.

گلایه های جهانگیری از دولت کره با ورود نخست وزیر این کشور به تهران
گلایه های جهانگیری از دولت کره با ورود نخست وزیر این کشور به تهران

وی با اشاره به اینکه سال آینده شصتمین سال روابط دیپلماتیک ایران و کره است گفت: در طول این سال ها روابط دو کشور از حجم بالای تجاری برخوردار بوده است.

آقای جهانگیری با اشاره به حضور شرکت های کره ای در بخش های مختلف اقتصادی ایران افزود: در سال 2012 حجم روابط تجاری دو کشور 17 میلیارد دلار بود.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ایران و کره از زمینه های مشارکت بالایی برخوردارند گفت: دو کشور در غرب و شرق آسیا نقش مکمل در زمینه اقتصادی ایفا می کنند.

جهانگیری افزود: آقای جهانگیری افزود: متأسفانه در سه سال گذشته به دنبال پیروی کره جنوبی از تحریم های غیر قانونی که فاقد مشروعیت بین المللی بود مناسبات دو کشور دچار رکود شد.

کاهش روابط تجاری دو کشور زمانی روی داد که هیچ تحریم بین المللی از طرف سازمان ملل وجود ندارد.

وی افزود: با اقدام بانک های کره ای 7 میلیارد دلار از محل فروش نفت و میعانات گازی بلوکه و باعث رکود اقتصادی دو کشور شده است.
آقای جهانگیری تصریح کرد: اقدام بانک های کره ای در مسدود نمودن منابع ارزی ایران در حالی است که ملت ایران به دلیل مشکلات کرونا و اقتصادی به این منابع نیاز دارد و بانک های کره ای با این اقدام ملت ایران را از منابع خود برای تأمین نیازهای دارویی و پزشکی محروم کرده اند.

وی گفت: متأسفانه حتی شرکت های کره ای از فروش دارو و تجهیزات پزشکی به ایران در این شرایط سخت خودداری کرده اند.
معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: در نتیجه این اقدامات وجهه کره جنوبی نزد ملت ایران آسیب جدی دیده است.

وی گفت: در عین حال ما سفر نخست وزیر کره جنوبی را به ایران به فال نیک می گیریم و امیدواریم با تحرکات جبرانی کره این شرایط جبران شود تا جایگاه کره در ایران بهبود یابد.

آقای جهانگیری افزود: طبعا دولت جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد که به شرط برداشتن گام های مؤثر، به کره جنوبی کمک کند.
معاون اول رئیس جمهور گفت: در دیدار خصوصی و عمومی با نخست وزیر کره به طور صریح و شفاف انتظار ایران بیان شد و از او خواستیم که برای جبران گذشته اقدام کند.

وی با بیان اینکه آقای چانگ سای کِیون پیش از این به عنوان رئیس پارلمان کره جنوبی به ایران سفر کرده است و با ظرفیت های کشورمان آشناست افزود: با توجه به شکاف ایجاد شده در روابط دو کشور از دولت کره می خواهیم که منافع ملت ایران را آزاد و اقدامات جبرانی در پیش گیرد.

چانگ سای کیون نخست وزیر کره جنوبی نیز با یادآوری این که روابط دوستانه دو کشور در نیمه سده گذشته اکنون با چالش روبرو شده است، گفت: اما این سفر برای تاکید بر اراده محکم کره جنوبی بر توسعه آینده‌نگری دوجانبه است.

: برای دریافت مشاوره درباره گلایه های جهانگیری از دولت کره با ورود نخست وزیر این کشور به تهران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «گلایه های جهانگیری از دولت کره با ورود نخست وزیر این کشور به تهران» در کادر زیر بنویسید :

6 - 5 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید