president-courteous-america-to-brjam-kicked
president-courteous-america-to-brjam-kicked

1394/09/22
مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه به بهانه مقابله با تهدید تروریسم، طرحی را تصویب کرد که در صورت تبدیل به قانون، سفر افرادی را که اخیرا در یکی از چهار کشور
ایران، عراق، سوریه و سودان حضور داشته‌اند به آمریکا محدود می‌کند. این طرح با 407 رأی مثبت در برابر تنها 19 رأی منفی به تصویب رسید.

بر اساس این طرح، شهروندان 38 کشور «دوست آمریکا» که مطابق قوانین این کشور در حال حاضر بدون اخذ روادید تا سقف 90 روز می‌توانستند وارد خاک آمریکا ‌شوند، در صورتی که در 5 سال گذشته به ایران، سوریه، عراق یا سودان سفر کرده باشند، بایستی مورد بررسی قرار گیرند.

قوانین جدید آمریکا در زمینه ویزا، همچنین از تمامی این 38 کشور می‌خواهد اطلاعات مربوط به مسافران به خاک آمریکا را در اختیار کاخ سفید قرار دهد. کشورهایی که در همکاری در این زمینه قصور به خرج دهند، از برنامه سفر بدون روادید به آمریکا اخراج خواهند شد.

«باراک اوباما»، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی روز یکشنبه خود خواستار بررسی دقیق‌تر کسانی شده بود که از طریق برنامه مذکور به این کشور سفر می‌کنند.  واشنگتن تغییرات جدید در برنامه معافیت از روادید را به بهانه حملات تروریستی پاریس و همچنین تیراندازی‌های «سن‌برناردینو» در ایالت کالیفرنیا اعمال کرده است.

 هرچند این طرح در سنا مخالفانی دارد، اما با توجه به گزارش‌های منتشر شده در مورد حمایت کاخ سفید از این مصوبه، انتظار می‌رود این طرح نهایتا به قانون تبدیل شود. باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده است، هرچه کنگره تصویب کند را امضا خواهد کرد.

تصویب این طرح می‌تواند حجم ورود گردشگران و فعالان تجاری از کشورهای اروپا و آمریکا را محدود کند و با وجود تصویب برجام، عملا مانعی جدید بر سر گسترش روابط اقتصادی و تجاری با غرب ایجاد کند. بدون شک تصویب این طرح تحریم تجاری ایران خواهد بود چرا که عملاً مانعی جدی برای سفر تجار خارجی به خصوص تجار 38 کشور مورد اشاره به ایران است.

 گفت و گوهای مخفیانه کنگره و کاخ سفید برای تصویب طرح

در همین حال لس آنجلس تایمز در گزارشی نوشت: طرح مجلس نمایندگان بعد از گفت‌وگوهای مخفیانه میان مقامات کاخ سفید و رهبران کنگره تهیه شده است. در این طرح در حالی نام ایران به عنوان یکی از 4 کشور تهدیدآمیز مطرح شده که براساس آمارهای موسسات غربی، اتباع این کشور نه در میان اعضای داعش و نه در میان هواداران آن در فضای مجازی، جایگاهی ندارند.

بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، تونس، عربستان، کویت، امارات، قطر، لیبی و حتی چند کشور اروپایی بیشترین اتباع را در میان اعضا و طرفداران داعش دارند.

 مصوبه جدید کنگره نقض برجام است

پایگاه خبری  تحلیلی المانیتور در گزارشی نوشت: طرح جدید مجلس نمایندگان آمریکا در صورت تبدیل به قانون، تعهدات واشنگتن در سازمان تجارت آزاد و همچنین توافق هسته‌ای ایران و 1+5 را نقض می‌کند.

در ادامه گزارش آمده است: ماهیت طرح مجلس نمایندگان یک طرح سیاسی است و قانونگذاران آمریکا به نادرست انگشت اتهام را به سمت ایران نشانه گرفته‌اند، چرا که ایران در حال حاضر در حال جنگ با داعش است و هیچ حضور فیزیکی در آن ندارد.

المانیتور افزود: علاوه بر این انتقاد معتبر، طرح جدید کنگره، دست‌کم دو نگرانی را از منظر تعهدات آمریکا در عرصه بین‌المللی مطرح می‌کند: یکی تعهدات ذیل قوانین سازمان تجارت جهانی و دیگر تعهدات ذیل توافق هسته‌ای ایران و 1+5.

این گزارش تاکید می‌کند: در بند 29 برجام آمده است: اتحادیه اروپایی و دولت‌های عضو و همچنین ایالت متحده، منطبق با قوانین خود، از هر گونه سیاست با هدف خاص تأثیر گذاری منفی و مستقیم بر عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، در تعارض با تعهداتشان مبنی بر عدم اخلال در اجرای موفقیت‌آمیز این برجام خودداری خواهند کرد.

 حمایت دولت آمریکا از طرح کنگره

«جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری گفت: دولت آمریکا از طرح کنگره برای اصلاح قوانین ورود به آمریکا حمایت می‌کند.

ارنست افزود: ما از این اصلاحات حمایت می‌کنیم. برخی اصلاحات نیز از طریق اختیارات اجرایی رئیس‌جمهور اعمال می‌شود.

وی در ادامه گفت: نظر دولت این است که این موثرترین راه برای محافظت از کشور و رفع برخی نقاط آسیب پذیر احتمالی است.

در همین حال، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری گفت: اول از همه می‌گویم که ما از این لایحه دو حزبی (جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها) که در مجلس نمایندگان آمریکا مطرح شده است حمایت می‌کنیم و امیدواریم که کنگره خیلی سریع در جهت تصویب این لایحه حرکت کند.

کربی افزود: فکر می‌کنم یک مقدار زود باشد که بخواهیم دقیقا بدانیم که این طرح چه مفهومی برای تجار در شماری از کشورها خواهد داشت. مهم است که درک کنیم یک توازن در این طرح و برنامه وجود دارد.

همچنین «آلن ایر» سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا در اظهارنظری مضحک گفت: صدای اعتراض ایرانیان به قرار گرفتن کشورشان در میان مقاصد پرخطر تروریستی را شنیدم و اگر این صدای اعتراض، طرفداران زیادی داشته باشد، آن را به دولتمردان خود منتقل می‌کنم!

به گزارش خبرگزاری‌ها، «دیوید او سالیوان» نماینده اتحادیه اروپا در آمریکا در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت: اتحادیه اروپا با طرح مجلس نمایندگان آمریکا که تردد سفرکنندگان به ایران، عراق و سوریه را محدود می‌کند، مخالف است.

 گاردین: گنه کرد در بلخ آهنگری!

همچنین روزنامه گاردین، در گزارشی با اشاره به شعر «گنه کرد در بلخ آهنگری؛ به شوشتر زدند گردن مسگری» از سعدی از اینکه قانونگذاران آمریکایی به جای وهابیت عربستان، ایران را نشانه گرفته‌اند، انتقاد کرد.

گاردین در ابتدای این گزارش می‌نویسد: «یک پاکستانی‌زاده آمریکا و افراطی‌شده به عربستان سعودی رفته و با یک پاکستانی دیگر که با نسخه‌ای از وهابیت افراطی، مذهب رسمی عربستان، مغزشویی شده ازدواج کرده است. این دو زوج به آمریکا آمده‌اند و در یک پارتی 14 نفر را کشته‌اند.»

اشاره روزنامه گاردین، به زوج «مسلمانی» است که حدود ده روز پیش در جریان یک تیراندازی در شهر «سن‌برناردینو» ایالت کالیفرنیا 14 نفر را کشته و 14 نفر دیگر را زخمی کردند.

گاردین در ادامه این گزارش نوشته است: «حالا حدس بزنید که برای این جنایت شنیع، چه کسی هدف حمله قرار گرفته است؟ آمریکایی‌های ایرانی‌تبار، که هرگز این ایدئولوژی افراطی را قبول ندارند و تا آنجا که ما می‌دانیم هیچ نقشی در هیج یک از اقدامات تروریستی صورت گرفته در جهان نداشته‌اند.»

گاردین می‌نویسد تصویب این طرح در مجلس نمایندگان آمریکا یک داستان ایرانی را به یاد می‌آورد که در آن یکی از حاکمان به خاطر گناهی که آهنگری در بلخ کرده بود، در شوشتر یک مسگر را گردن زد.  این روزنامه انگلیسی می‌نویسد مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر این داستان را بازسازی و اجرا کرده است چراکه بدون آنکه اتباع پاکستان و عربستان را تنبیه کند، شهروندان ایرانی در آمریکا را هدف قرار می‌دهد.

گاردین سپس این سوال را مطرح می‌کند: «پس، چرا عربستان، هر بار که، همانند اغلب اوقات، وارد میدان تروریسم می‌شود، کارت فرار از زندان دریافت می‌کند؟ چون آنها محبوب نخبه‌های سیاسی آمریکا هستند!»

 بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی!

اقدام ضد ایرانی کنگره آمریکا در حالی است که شعار «بازگشت عزت به پاسپورت ایرانی» یکی از وعده‌های حسن روحانی رئیس دولت یازدهم به مردم بود.بسیاری از کارشناسان، شدت گرفتن اقدامات ضد ایرانی را نتیجه دیپلماسی انفعالی دولت یازدهم می‌دانند.

صادر نکردن ویزا برای حمید ابوطالبی نماینده ایران در سازمان ملل توسط آمریکا،ماجرای فرودگاه جده، واکنش دولت ایران به حادثه سقوط جرثقیل در مکه و پس از آن فاجعه بزرگ منا، رد درخواست ملاقات ظریف توسط عادل الجبیر وزیر خارجه آل سعود،صادر نشدن ویزا برای وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که برای پیگیری امور مربوط به حجاج ایرانی قصد سفر به عربستان را داشت، بازداشت 9 نفر از معلمان ایرانی درامارات، اهانت‌های مکرر وزیر خارجه آل‌سعود به ایران و تصویب قطعنامه حقوق بشری علیه ایران در سازمان ملل تنها بخشی از مصادیق پایمال شدن عزت ایرانی در دو سال اخیر است.