مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  28715 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شرکت توزیع نیروی برق ایران

شرکت توزیع نیروی برق ایران

شرکت توزیع نیروی برق ایران یکی از شرکت های زیر مجموعه وزارت نیرو است. اگر می خواهید با شرکت توزیع نیروی برق...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شرکت توزیع نیروی برق ایران
شرکت توزیع نیروی برق ایران


شرکت توزیع نیروی برق ایران یکی از شرکت های زیر مجموعه وزارت نیرو است. اگر می خواهید با شرکت توزیع نیروی برق ایران آشنا شوید این بخش آسمونی را تا پایان مطالعه نمایید چرا که به معرفی شرکت توزیع نیروی برق ایران می پردازیم.

تاریخچه شرکت توزیع نیروی برق ایران

در سال 1279 هجری شمسی یک موتور برق 12 اسبی 110 ولت از خارج از کشور خریداری و در “بالا خیابان مشهد” نصب شد تا برای روشنایی حرم مطهر حضرت‌ امام‌رضا(ع) مورد استفاده قرار گیرد. اما اولین مجوز تاسیس یک کارخانه برق در کشور به یک بازرگان ایرانی به نام حاج‌حسین آقا امین‌الضرب داده شد . حاج امین‌الضرب اقدام به تاسیس اولین کارخانه برق عمومی در تهران کرد. تهران تا سال 1283 هـ.ش فاقد برق بود. از این زمان به بعد چند خیابان عمده تهران دارای برق شدند

در این هنگام شهرداری تهران مسوولیت تهیه، نصب ،‌تعمیر و نگهداری تأسیسات مربوط به روشنایی معابر را برعهده داشت و به این منظور در شهرداری تهران واحدی به نام “اداره روشنایی” ایجاد شد.

تا اینکه در سال 1315 با تصویب اساسنامه مؤسسه برق شهرداری تهران،‌اداره روشنایی شهرداری به مؤسسه برق تهران تبدیل شد و به عنوان یک مؤسسه مستقل زیرنظر شهرداری به انجام وظایف خود پرداخت.

در واقع تا سال 1341 برای مدیریت برق کشور سازمان واحدی وجود نداشت و تصمیمات کلان از طریق وزارت کشور و سازمان برنامه و بودجه به شهرداریها و مؤسسات خصوصی یا دولتی متولی برق در شهرستانها ابلاغ و اعمال می‌شد. با افزایش تقاضا و خارج شدن تولید و مصرف برق از وضعیت محدود منطقه‌ای و بخصوص ایجاد نیروگاههای آبی در برنامه سوم عمرانی کشور که از مهرماه 1341 به اجرا گذاشته شد، صنعت برق اهمیت بیشتری یافت و ایجاد سازمان مستقلی برای توسعه این صنعت لازم تشخیص داده شد. به این منظور در دی‌ماه 1341 سازمان برق ایران تأسیس شد.

power-distribution-company
power-distribution-company


توسعه سریع صنعت برق فکر ایجاد وزارتخانه‌ای برای تأمین آب و برق موردنیاز کشور را ایجاد کرد و برهمین اساس در 22 اسفند 1342 وزارت آب و برق تأسیس شد. در تیرماه 1344 قانون توسعة مؤسسات برق غیردولتی به تصویب مجلسین شورای ملی و سنا (مجلسین وقت)‌رسید. همین طور براساس ماده 2 قانون سازمان برق ایران در سال 1346 به وزارت آب و برق اجازه داده شد تا کشور را از نظر تأمین برق،‌بدون الزام به پیروی از تقسیمات کشوری به مناطقی تقسیم و به تدریج نسبت به تأسیس شرکتهای برق منطقه‌ای اقدام کند.

در سال 1348 نیز شرکت توانیر با مسؤولیت توسعة‌تأسیسات تولید، انتقال و عمده فروشی برق تشکیل شد.

در 28 بهمن 1353 با محول کردن برنامه‌ریزی جامع و هماهنگ‌کردن فعالیت انرژی در سطح کشور به وزارت آب و برق این وزارت به وزارت‌ نیرو تغییر نام یافت و در همان سال و سال بعد تغییراتی در اساسنامه شرکت توانیر ایجاد شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با شرایط جدیدی که در صنعت برق از نظر کیفی و کمی ایجاد شد مسأله تغییرات در ساختار صنعت برق اهمیت ویژه‌ای یافت و سرانجام شرکت توانیر در مهرماه سال 1374 به سازمان مدیریت تولید و انتقال نیروی برق ایران(توانیر) تبدیل و وظایف و مأموریتهای معاونت امور برق وزارت نیرو به این سازمان محول و پست مدیرعامل این سازمان به معاونت امور برق داده شد.

بالاخره در جلسه مورخ 27/9/81 هیئت وزیران بنا به پیشنهاد وزارت نیرو و تأیید سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی در ساختار شرکت توانیر تغییراتی ایجاد و اساسنامه آن به نام شرکت مادرتخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر)‌ به تصویب رسید.

اساسنامه شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران - توانیر

هیأت‌ وزیران‌ در جلسه‌ مورخ‌ 27/9/1381 بنا به‌ پیشنهاد شماره 100/20/53635 مورخ‌ 11/9/1381 وزارت‌ نیرو و تأیید سازمان‌ مدیریت‌ وبرنامه‌ریزی‌ کشور و وزارت‌ امور اقتصادی‌ و دارایی‌ و به‌ استناد ماده‌ (4) قانون‌ برنامه ‌سوم‌ توسعه‌ اقتصادی‌، اجتماعی‌ و فرهنگی‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ - مصوب‌ 1379- اساسنامه‌ شرکت‌ مادر تخصصی‌ مدیریت‌ تولید، انتقال‌ و توزیع‌ نیروی‌ برق‌ ایران‌(توانیر) را تصویب‌ نمود

چارت سازمانی شرکت توزیع نیروی برق ایران

شرکت توزیع نیروی برق ایران
شرکت توزیع نیروی برق ایران
مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره شرکت توزیع نیروی برق ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «شرکت توزیع نیروی برق ایران» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید