شب بیست و ششم محرم
  1. شهادت علی بن الحسن المثلث
  2. وفات آیت الله ملاعبدالله تستری(1021ق)
  3. وفات حضرت حواء
  4. محاصرة شهر مكه و سنگ باران كعبه توسط سپاه يزيد

شهادت علی بن الحسن المثلث

در سال 146 ه.ق علی بن حسن بن حسن بن حسن بن علی علیه السلام در سن 45 سالگی در زندان منصور _ که شب و روز در آن تشخیص داده نمی شد _ در حال سجده و در حالی که غل وزنجیر بر دست و پایش بود ، به شهادت رسید.

محاصره شهر مكه و سنگ باران كعبه توسط سپاه يزيد

بعد از شهادت سيد الشهداء‌ (عليه السلام) و يارانشان در كربلا و اسارت اهل بيت آن حضرت چهرة يزيد بن معاويه بيش از پيش براي همة مسلمانان بي اعتبار و بي‌مقدار شد و همچنين فساد و بي‌بندوباري دربار يزيد، مردم را به شورش بر ضد حكومت يزيد واداشت. به همين علت شورش‌هايي بر ضد يزيد در سال 63 هـ .ق. در حجاز به وجود آمد كه از آن جمله اهالي مكه اقدام به مخالفت علني و درگيري مسلحانه با سپاهيان و عاملان يزيد در آن شهر كردند و توانستند مكه را از دست عامل يزيد بيرون آورند. پس از انتشار اين خبر، سپاهيان شام به مكه هجوم بردند و در 26 محرم سال 64 هـ .ق. آن شهر را محاصره نمودند و بر اهالي آن بسيار سخت گرفتند.

آنها بر بلنديهاي اطراف مكه، منجنيق‌هاي بزرگي نصيب كرده بودند و به وسيلة آنها مكه را سنگ‌باران مي‌كردند. مردم شهر به مسجدالحرام پناه بردند ولي حَصين بن نُمِير دستور داد تا مسجدالحرام و كعبه را نيز نشانه گيرند و اين محاصره و تهاجم به مکه تا 45 روز ادامه داشت .

ثبت نظر درباره «شب بیست و ششم محرم»

پرسش ها و دیدگاهتان را درمورد این مطلب بنویسید