زمان تحویل مرسولات پستی + پیگیری | آسمونی
کد مطلب: 58097 درج نظر
زمان تحویل مرسولات پستی

زمان تحویل مرسولات پستی

بسته های پستی چند روزه میرسند؟ و چگونه پیگیری کنیم؟ پست های پیشتاز، سفارشی و معمولی
زمان مطالعه: 2 دقیقه

پس از شیوع ویروس کرونا افراد بسیاری برای ارسال مرسولات و بسته های خود به جای مراجعه حضوری، از پست استفاده می کنند. برای ارسال بسته پست های عادی، پیشتاز و سفارشی وجود دارند که می توانید از طریق آن ها بسته های خود را در مدت زمان مشخصی ارسال کنید. همچنین در ادامه مطلب آسمونی، نحوه پیگیری مرسوله پستی قید شده است.

زمان تحویل بسته های پستی

  • پست معمولی

معمولا 6 الی 8 روزه انجام می شود و اگر پست پیشتاز باشد سریع‌تر انجام می‌شود. در روزهای تعطیل سرویس‌ دهی پست معمولی انجام نمی‌شود.

  • پست پیشتاز

بسته‌ها و نامه‌ های شما با پست پیشتاز در داخل ایران از 24 تا 72 ساعت یعنی 2 الی 3 روز بعد از ارسال به مقصد می‌رسند. ارسال با پست پیشتاز به مراکز استان تا 48 ساعت و برای شهرستان‌ها تا 72 ساعت زمان می‌برد. پست پیشتاز بعد از پست ویژه، سریع‌ترین روش ارسال پستی در ایران است. بسته‌های پیشتاز دارای بیمه عمومی هستند. البته مدت زمان تحویل پست پیشتاز بستگی به این دارد که شما در چه روزی بسته خود را ارسال کرده‌اید.

در صورتی که قبل از ساعت 12 ظهر (پنج‌شنبه‌ها ساعت 10) بسته خود را پست کرده باشید، تحویل مرسوله پستی شما در همان روز ارسال می‌شود. در روزهای تعطیل سرویس‌ دهی پست پیشتاز انجام نمی‌شود. پست پیشتاز تا ساعت  بسته تحویل میدهد

  • پست ویژه

بسته پستی از طریق خطوط هوایی یا زمینی در یک مدت زمان مشخص به گیرنده تحویل داده می شود. این زمان ممکن است ساعت 22 همان روز باشد یا فردای آن روز تا ساعت 12 به دست گیرنده خواهد رسید. این مرسولات در روزهای تعطیل نیز به گیرنده ارسال می شود.

  • پست بین الملل

در صورت ارسال به خارج از کشور نیز بسته‌ها با اولین پرواز به خارج از کشور ارسال شده و تا 72 ساعت بعد از رسیدن به کشور مقصد به دست گیرنده می‌رسد.

نکته: در نظر داشته باشید که در روزهای تعطیل سرویس‌ دهی انجام نمی‌شود. در مناسبت های خاص و با زیاد شدن مرسولات، حتی به ده روز هم می رسند.

ساعت تحویل مرسولات پستی

زمان تحویل مرسولات پستی مانند پست معمولی و پست پیشتاز در روز های شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 14:30 و روزهای پنجشنبه از ساعت 8 تا 13:30 به گیرنده تحویل داده می شوند (به غیر از روز های تعطیل). خدمات پذیرش بسته های پستی در باجه‌های پست مرکزی تهران در ساعات کاری عصر و روزهای تعطیل نیز انجام می شود. ضمناً ادارات پست در روزهای، تعطیل رسمی در تقویم فعالیت ندارند.

فعالیت پستچی (نامه رسان)

نامه رسان بسته پستی را به نشانی گیرنده می برد و اگر گیرنده در محل حضور نداشته باشد، او مجدد برای بار دوم در ساعت و روز مشخصی به آن نشانی برمی گردد و اطلاعیه زمان تعیین شده را در همان آدرس قرار می دهد، اگر در مراجعه دوم پستی باز هم گیرنده در محل حضور نداشته باشد، شخص گیرنده باید در مدت زمان تعیین شده شخصاً به اداره پست محل سکونت خود مراجعه کند و بسته پستی را تحویل بگیرد.

نکته1: لازم به ذکر است اگر روی مرسوله پستی، شماره موبایل گیرنده وجود داشته باشد، برخی از پستچیان با آن شماره تماس خواهند گرفت، لذا میبایست در زمانی که منتظر دریافت مرسوله پستی هستید حواستان به تلفن نیز باشد.

نکته 2: ساعت تحویل مرسوله طبق آنچه در بخش بالا گفته شده می باشد، اما برخی از نامه رسانان خارج از این زمان نیز بسته ها را به دست گیرنده می رسانند.

پیگیری مرسولات پستی

یکی از مهم ترین راه ها برای پیگیری مرسولات پستی، با استفاده از شماره بارکد است. شماره‌ای 20 رقمی که در زمان تحویل بسته به پست فرستنده می‌ دهند. این شماره در رسید پستی با عنوان شناسه قبض موجود و مختص مرسولاتی است که به صورت پیشتاز ارسال می‌شوند.

برای پیگیری مرسوله پستی می توانید به نزدیک ترین اداره پست مراجعه کنید و یا این کار را از طریق سامانه اداره پست کشور به نشانی https://tracking.post.ir انجام دهید. همچنین می توانید با شماره تلفن زیر تماس بگیرید:

تلفن مركز امور مشتريان شركت ملی پست: 193

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره زمان تحویل مرسولات پستی فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

CEO of ASEMOONI ltd
سردبیر پورتال آسمونی
فعال حوزه فناوری اطلاعات

instagram.com/zanganehsaeed

ثبت نظر درباره «زمان تحویل مرسولات پستی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 9 = ?