کد مطلب:  19290 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
جدول شاخص روزانه آلودگی هوا

جدول شاخص روزانه آلودگی هوا

شاخص کیفیت هوا برای پنج آلاینده اصلی هوا یعنی ذرات معلق، دی اکسید نیتروژن، ازن سطح زمین، منواکسید کربن و دی اکسید گوگرد محاسبه می شود.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

شاخص آلودگی هوا مقداری است که براساس آن میزان کیفیت هوای یک منطقه پیش بینی می شود. به طور کلی شاخص کیفیت هوا (AQI) شاخصی جهت پیش بینی روزانه کیفیت هوا است. این شاخص مردم را از کیفیت هوا (پاک بودن یا آلوده بودن آن) آگاه می سازد و میزان ارتباط آن با سطوح سلامت را ارایه می کند. به عبارت دیگر میزان تاثیر هوای آلوده بر سلامت انسان را نشان می دهد و درک آن را توسط عموم مردم آسان می سازد. با توجه به آلودگی هوای این روزهای تهران، آسمونی در این بخش مطالب جالبی در مورد شاخص آلودگی هوا برای شما عزیزان تهیه کرده است که در ادامه می خوانید.

سایت آلودگی هوای تهران

برای رصد میزان آلودگی هوای تهران می توانید از طریق لینک زیر از وضعیت هوا آگاهی پیدا کنید:

https://airnow.tehran.ir

سایت آلودگی هوای استان ها

همچنین سایر استان ها و شهرها هم می توانند از طریق لینک زیر از میزان آلودگی هوای محل سکونت خود اطلاع یابند:

https://aqms.doe.ir

شاخص آلودگی هوا

شاخص آلودگی هوا (به انگلیسی: Pollutant Standards Index) یا (PSI) معیاری برای سنجش آلودگی هواست.
کیفیت هوا بر کیفیت زندگی و تنفس انسان اثر دارد. همانگونه که وضعیت آب و هوا روز بروز و حتی ساعت به ساعت تغییر می کند کیفیت هوا نیز می تواند متغیر باشد. مدیریت پایش و نظارت بر کیفیت هوا در شهرهای بزرگ داده های مربوط به کیفیت هوا را به شاخص کیفیت هوا تبدیل می کنند و اطلاعات مورد نیاز را در اختیار عموم مردم قرار می دهند. بنابراین شاخص کیفیت هوا یک ابزار کلیدی جهت آگاهی از کیفیت هوا، نحوه اثر آلودگی هوا بر سلامت و روش های محافظتی در برابر آلودگی هوا است.

سطوح مختلف مرتبط با سلامت انسان

شاخص کیفیت هوا سطح اهمیت بهداشت رنگها
وقتی شاخص کیفیت هوا در گستره زیر است: کیفیت هوا را این گونه توصیف می کنیم: و با رنگ زیر نمایش میدهیم:
0-50 خوب سبز
51-100 متوسط زرد
101-150 ناسالم برای گروه های حساس نارنجی
151-200 ناسالم قرمز
201-300 خیل ناسالم بنفش
بالاتر از 300 خطرناک خرمایی

شاخص کیفیت هوا AQI، کیفیت هوا را در شش دسته قرار می دهد که هر دسته را به سطوح مختلف سلامت انسان مربوط می سازد. این شش دسته بشرح زیر است:

 • خوب: میزان AQI در این حالت بین 0 و 50 است. کیفیت هوا رضایتبخش است و آلودگی هوا بی خطر یا کم خطر است. این حالت را با رنگ سبز نشان می دهند. در کشورما معمولاً به این حالت وضعیت "پاک" اطلاق می شود.
 • متوسط: میزان AQI در این حالت بین 51 تا 100 است. کیفیت هوا قابل قبول است اگرچه بعضی از آلاینده ها ممکن است برای تعداد بسیار کمی از افراد با ملاحظات بهداشتی خاص همراه باشد به عنوان مثال کسانی که نسبت به ازن حساسیت ویژه ای دارند ممکن است علائم تنفسی از خود بروزدهند. این حالت را با رنگ زرد نشان می دهند. در کشور ما معمولاً به این حالت وضعیت "سالم" اطلاق می شود.
 • ناسالم برای گروه های حساس: میزان AQI در این حالت بین 101 و 150 است. بعضی از افراد گروههای حساس ممکن است اثرات بهداشتی خاصی را تجربه کنند. افرادی که جزء این دسته قرار می گیرند عبارتند از: کودکان ،سالمندان ،بیماران قلبی و ریوی و زنان باردار. برای مثال مردمی که دارای بیماری ریه هستند نسبت به عموم مردم خطرات بیشتری را از مواجهه با ازن متحمل می شوند اما مردمی که بیماری ریوی یا قلبی دارند خطر بیشتری را از مواجهه با ذرات معلق متحمل می شوند. ولی وقتی آلودگی هوا در این سطح قرار دارد عموم مردم تحت تاثیر قرار نمی گیرند. این حالت را با رنگ نارنجی نشان می دهند.
 • ناسالم: هر فردی ممکن است اثرات بهداشتی AQI بالا را زمانی که مقدار آن بین 151 و 200 است، تجربه کند. اعضای گروههای حساس بیش از سایرین اثرات جدی را بر سلامت خود تجربه می کنند. این حالت را با رنگ قرمز نشان می دهند.
 • خیلی ناسالم: در این حالت AQI بین 201 تا 300 قرار دارد و هشداری برای سلامتی بحساب می آید و بدین معنی است که هر کسی ممکن است اثرات جدی تری را بر سلامت خود تجربه کند. این حالت را به رنگ بنفش نشان می دهند.
 • خطرناک: AQI در این وضعیت از 300 بالاتر است و اخطاری جدی برای سلامت انسان و اعلام وضع اضطراری است. در این وضعیت احتمالا تمام افراد جامعه تحت تاثیر قرار می گیرند. این حالت را با رنگ خرمایی نشان می دهند.

شاخص کیفیت هوا سطح اهمیت بهداشتی دستورالعمل احتیاطی

با توجه به شرایط و میزان آلودگی هوا باید توجه به میزان فعالیت خود در خارج از منزل داشته باشید. خصوصاً برای افرادی که جزء دسته گروه ها حساس هستند تاکید بیشتری می شود.

 1. فعالیت طولانی: عبارت است از هرگونه فعالیت خارج از منزل که افراد بطور متناوب طی مدت چندین ساعت انجام می دهند و سبب می شود نفس کشیدن تا حدی سخت تر از حالت طبیعی صورت گیرد. برای مثال کار کردن در باغچه در طول روز.
 2. فعالیت سنگین: عبارت است از هرگونه فعالیت شدید خارج از منزل که سبب می شود نفس کشیدن به سختی صورت گیرد. برای مثال دویدن.

مثال: این موارد، معیار این شاخص را در سنگاپور نشان می‌دهد:

 •  PSI :Descriptor
 • 0 - 50: خوب
 • 51 - 100: متعادل
 • 101 - 200: ناسالم
 • 201 - 300: خیلی ناسالم
 • 301 - 400: خطرناک
 • بیشتر از 400: خطرناک
: برای دریافت مشاوره درباره جدول شاخص روزانه آلودگی هوا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «جدول شاخص روزانه آلودگی هوا» در کادر زیر بنویسید :

4 * 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید