کد مطلب: 30141 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آموزش کاشت سبزه هسته نارنج برای عید

آموزش کاشت سبزه هسته نارنج برای عید

برای کاشت سبزه هسته نارنج باید از اوسط یا نهایتا اواخر ماه بهمن شروع کنید تا برای سفره عیدتان نهال‌ های کوچک و زیبایی داشته باشید.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سبزه هسته نارنج یکی از زیباترین سبزه های سفره هفت سین است. سبزه، سبز کردن یا سبزه انداختن یکی از سنت‌ های زیبای عید نوروز است. سین سوم سفره هفت سین، سبزه است. ایرانیان باستان سبزه را نماد طراوات و تازگی و شادابی می دانستند. به همین خاطر همیشه در سفره های هفت سین خود به سبزه اهمیت خاصی می دادند. سبزه تا روز سیزده به در نگه داشته میشد و دقیقا در روز 13 به در آن را در طبیعت رها می کردند تا بدی ها همراه آن در این روز دور انداخته شود. به همین منظور، در ادامه مطلب آسمونی، آموزش کاشت سبزه نارنج را شرح می دهیم.

بهترین زمان کاشت هسته نارنج برای عید نوروز از اواسط یا نهایتا اواخر ماه بهمن است. بسیاری از اولین روزهای ماه بهمن شروع به کاشت می کنند تا سبزه های پربارتری داشته باشند. معمولا هر ساله حدود یک ماه تا 15 روز قبل از عید نوروز، بسیاری از ایرانیان در سرتاسر جهان اقدام به تهیه سبزه عید می‌کنند و با استفاده از انواع حبوبات مانند عدس، گندم، ماش و ... سبزه‌های زیبایی تهیه می‌کنند تا در کنار دیگر اجزای سفره هفت سین، یک سفره زیبا و اصیل پهن کنند.

آموزش کاشت سبزه هسته نارنج

طرز کاشت هسته نارنج برای سبزه عید بسیار ساده و راحت است. در زیر مراحل کاشت را برای علاقمندان فراهم کرده ایم.

 1. برای شروع کاشت سبزه هسته نارنج، ابتدا هسته‌های نارنج را به مدت 48 ساعت در آب خیس دهید.
 2. به این ترتیب که باید بعد از 24 ساعت، پوست روی هسته را با دقت بکنید که به مغز دانه آسیبی نرسد.
 3. سپس تخم مرکبات پوست کنده را داخل آب قرار دهید تا خشک نشوند.
 4. بعد از 24 ساعت دوم، هسته‌ های خیسانده را درون گلدان یا ظرفی که خاک سبک باغچه در آن ریخته‌اید بکارید. گلدانی که دانه‌ها را درون آن می‌کارید باید در انتهایش سوراخی برای خارج شدن آب داشته باشد تا آبیاری باعث پوسیدگی و فساد آن نگردد.
 5. دقت کنید که فاصله دانه‌ها نه خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد. روی دانه‌ها، یک لایه نازک خاک ریخته و با سنگ‌ های ریز بپوشانید.
 6. با اسپری یا آبپاش کوچک خاک را مرتب خیس کنید.
 7. دو روز اول روی دانه‌ ها را با پلاستیک بپوشانید و چند بار آب بدهید. سعی کنید گلدان را در محلی آفتابگیر قرار دهید. دانه‌ها طی 14 تا 30 روز شروع به جوانه‌زدن خواهند کرد.

چند نکته درباره کاشت سبزه هسته نارنج

آموزش کاشت سبزه هسته نارنج برای عید / شروع کاشت از اوایل بهمن
سبزه هسته نارنج برای عید
 • کندن پوست تخم مرکبات باعث می‌شود زودتر به نتیجه برسید.
 • سعی کنید خاک گلدان را همیشه مرطوب نگه دارید.
 • مدت زمانی که طول می‌ کشد تا هسته‌ها جوانه بزنند متفاوت است و بین دو هفته تا یک ماه ممکن است طول بکشد پس صبور باشید.
 • اگر میخواهید کاشت سبزه نارنج برای عید را انجا دهید، باید از اوسط ماه بهمن شروع کنید تا برای سفره عیدتان نهال‌ های کوچک و زیبایی داشته باشید.

چرا بجای گندم و انواع حبوبات، هسته نارنج بکاریم؟

سبزه با هسته نارنج و پرتقال
کاشت هسته نارنج

سبزه های عید معمولا تا روز 13 به در دچار گندیدگی می شوند و بوی بدی در خانه منتشر می کنند. دقیقا در روز سیزده به در تمام ایرانیان سبزه های خود را در طبیعت رها می کنند و باعث نمای بسیار بد و زننده می شود. همچنین این روزها گندم و حبوبات قیمت بالایی پیدا کرده اند و متاسفانه افرادی هستند که توانایی خرید آنها را از دست داده اند پس بهتر است از هسته نارنج یا حتی پرتقال استفاده کنیم. زیرا ماندگار است، بسیار شاداب تر و جذاب تر از سایر حبوبات هاست، می توان آن را در جای مناسب کاشت و تبدیل به درختی بزرگ شود، نیازی به خرید ندارد، پس از خوردن پرتقال یا نارنج در دسترس قرار می گیرد، از همه مهم تر از لحاظ فنگشویی، کاشت نارنج برای عید انتخاب بسیار بهتری به حساب می آید.

: برای دریافت مشاوره درباره آموزش کاشت سبزه هسته نارنج برای عید فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان های راز گورستان مخفی و سکوت پرستو, همچنین فعال در بخش‌های مُد و زیبایی و سینمایی بخصوص معرفی جدیدترین فیلم و سریال‌های کره‌ای داخل آسمونی

Educated in English
Interested in Korean

نظر خود را درباره «آموزش کاشت سبزه هسته نارنج برای عید» در کادر زیر بنویسید :

7 - 3 = ?