ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  7917 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
1 آبان، روز آمار و برنامه ریزی

1 آبان، روز آمار و برنامه ریزی

 توسعه در هر جامعه ای بدون اتکا و داشتن آمارهای صحیح ناممکن است زیرا ارائه آمارهای درست از اعتماد دو سویه میان مردم و مسئولان حاصل می شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

یکم آبان ماه که در تقویم به نام روز ملی آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده، اهمیت علم آمار را در شرایطی که ناگزیریم مسیر توسعه را برای ارتقا زندگی مردم طی کنیم، بار دیگر برای مردم و مسئولان یادآور می شود.

در جهان توسعه یافته امروز، هیچ برنامه توسعه ای بدون دستیابی به آمار صحیح قابل تحقق نیست و هرچه اعتماد میان مردم و مسئولان افزایش یابد، بی تردید مردم در ارائه اطلاعات صحیح به آمارگران، بیشتر دقت می کنند و دولت نیز بدون هیچ واهمه ای با شفافیت و با آیینه آمار، شرایط مختلف جامعه را تبیین می کند.

آمار رکن مهم برنامه ریزی است به طوری که بدون دستیابی به آمارهای متقن، هرگونه برنامه ریزی تنها حیف و میل کردن اموال عمومی محسوب می شود.

بکارگیری از آمارهای صحیح در برنامه ریزی، هزینه ها را کاهش می دهد و از بروز خطرهایی که در هر برنامه ای امکان بروز آن است، جلوگیری می کند.

تردیدی نیست، برای انجام سرشماری ها و طرحهای آمارگیری هزینه های بالایی تخصیص می یابد و در صورتی که نتایج سرشماری ها و یا طرحهای آماری نتواند به اطلاعات صحیح دست یابد نه تنها بدبینی را افزایش می دهد بلکه به واسطه هزینه هایی از جیب مردم که نتایجی هم در بر نداشته، زمینه های فروپاشی تعامل میان مردم و مسئولان را افزایش خواهد داد.

متاسفانه در سالهای اخیر برخی از مسئولان آمار غیرواقعی به مردم ارائه می دادند که این امر زمینه های بی اعتمادی را در جامعه افزایش داد لذا دولت تدبیر و امید مسئولیت سنگینی را پس از این سالهای دشوار برعهده گرفته تا اعتماد خدشه دار شده را دوباره به جامعه برگرداند.

ارائه هرگونه آمار باید از دقت کافی برخوردار باشد به طوری که نمودهای آن در جامعه مشخص باشد، ارائه آمارهای نادرست می تواند جو بی اعتمادی را در جامعه افزایش دهد.

دولت باید ضمن تلاش برای تهیه و ارائه آمارهای صحیح، فرهنگ استفاده و تولید آن را نیز در کشور ارتقا دهد به طوری که وقتی از کاهش نرخ تورم صحبت می شود این امر برای مردم ملموس باشد زیرا کاهش نرخ تورم به معنای افت روند رشد قیمت ها است نه آنکه قیمت ها نقصان یافته باشد.

یکم آبانماه فرصتی است تا دوباره بر مقوله آمار و برنامه ریزی که مسئولیت سنگینی را برعهده مسئولان قرار می دهد، توجه ویژه شود تا دولت برای ارائه آمارهای صحیح بیش از پیش تلاش کند و از ارائه آمار واقعی به مردم نهراسد و در ارتقا فرهنگ آماری جامعه تلاش کند.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره 1 آبان، روز آمار و برنامه ریزی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «1 آبان، روز آمار و برنامه ریزی» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید