کد مطلب: 3453 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
نان پیتا

نان پیتا

مواد لازم برای تهیهٔ 8 نان پیتا : آرد گندم         300 گرم        در صورتی چسبندگی خمیر باید تا حدی آرد اضافه...
زمان مطالعه: 1 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

مواد لازم برای تهیهٔ 8 نان پیتا :

آرد گندم         300 گرم        در صورتی چسبندگی خمیر باید تا حدی آرد اضافه کرد

خمیر ترش     5 گرم             خمیر ترش باید در یخچال نگهداری شود. خمیرترش خارجی نیاز به حل کردن در مایع ندارد. برخی از انواع خمیرترش را باید قبل استفاده در آب ولرم یا شیری که در خمیر استفاده می‌شود، به مدت 10 دقیقه حل کرد

شکر             5 گرم

نمک            5 گرم

آب ولرم    190 میلی‌لیتر          دمای آب بین 40–30 درجه

روغن زیتون یا روغن مایع      2 قاشق چایخوری=حدوداً 8 گرم

طرز تهیه نان پیتا :

1- در داخل یک کاسه آرد، خمیرترش (خارجی)، شکر و نمک را مخلوط می‌کنیم. روغن و آب ولرم (در صورتی که خمیرترش از نوعی است که ابتدا باید حل شود ده دقیقه قبل آن را در آب حل می‌کنیم) به مخلوط اضافه کرده، سپس و روی تخته یا میز آشپزخانه انقدر ورز می‌دهیم تا خمیر یکدست شود در صورتیکه خمیر به دست می‌چسبد کمی آرد اضافه می‌کنیم که این حالت چسبندگی از بین برود. خمیر را بصورت گرد درآورده و به داخل کاسه بر می‌گردانیم روی کاسه را با نایلون می‌پوشانیم. هر گاه خمیر به اندازهٔ به اندازه یک و نیم تا دو برابر ور آمد خمیر آماده است.

2- خمیر را به هشت قسمت مساوی تقسیم می کنیم. هر قسمت را به صورت گرد در آورده روی خمیرها را با پارچه پوشانده 15 دقیقه به همین حال خمیر را می‌گذاریم بماند.

3- روی سطحی که کمی آرد پاشیده شده هر خمیر را با وردنه به اندازه تقریبی 20 سانتیمتر باز می‌کنیم. خمیرها را بدون اینکه بر روی همدیگر بگذاریم جداگانه بر روی پارچه یا بر روی کاغذ روغنی یا مستقیم بر روی سینی فر قرار داده، روی آن را می‌پوشانیم. حدود 20–15 دقیقه در این حالت قرار داده تا مرحلهٔ دوم ور آمدن خمیر انجام گیرد.

4- فر را 230 درجه گرم کرده خمیر را در داخل فر گرم شده قرار داده تا به مدت 4 دقیقه بپزد. نان حاضر است.

نکات :
برای امتحان اینکه خمیر ور آمده‌است یا خیر انگشت خود را در داخل خمیر فرو می‌کنیم اگر جای انگشت به همان صورت بصورت حفره باقی ماند خمیر آماده است و اگر اثر انگشت با خمیر پر شد، خمیرهنوز آماده نشده‌ است.
اگر آب بیشتر از اندازه گرم شده باشد باعث کشته شدن مواد زندهٔ خمیرترش شده و خمیر ور نمی‌آید.
اگر خمیر بیش از اندازهٔ لازم باقی بماند و پخت نشود، خمیر ترش شده و باید دور انداخته شود.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «نان پیتا»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 + 6 = ?