کد مطلب:  58358 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ابرماه چیست؟

ابرماه چیست؟

پدیده ابر ماه زمانی اتفاق می‌افتد که ماه به نزدیک‌ ترین فاصله خود از زمین رسیده است. ابرماه انواع مختلفی دارد که در اینجا به معرفی آنها میپردازیم.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ابرماه را شاید دیده باشید. اما پدیده ماه کامل تقریبا هر ماه یک بار رخ می‌دهد و زمانی اتفاق می‌افتد که زمین دقیقا بین خورشید و ماه قرار بگیرد بنابراین ماه کامل را صد در صد دیده اید. پس منظور از ابرماه چیست؟ آیا ابرماه همان ماه کامل محسوب می شود؟ در ادامه مطلب آسمونی، جزئیات این اتفاق را خواهیم گفت.

ابرماه چیست؟

آیا می دانید ماه کامل چیست؟ ماه کامل زمانی اتفاق می افتد که بخشی از ماه که در مقابل زمین است کاملا توسط خورشید بدرخشد. گاهی اوقات ماه کامل ممکن است قرمز به نظر بیاید و یا بزرگتر از حالت عادی در آسمان شب دیده شود. در حقیقت این تغییرات در اندازه ظاهری هستند و به دلیل موقعیت ماه از خورشید و زمین است. انواع مختلفی از ماه کامل وجود دارد:

ابر ماه (supermoon)

پدیده ابرماه (super moon)
پدیده ابرماه (super moon)

ابر ماه یا «Super Moon» در اصطلاح به ماهی گفته می‌شود که در مدار خودش به نزدیک‌ترین فاصله از زمین می‌رسد. در این شرایط ماه حدود 14 درصد بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. هرگاه ماه در حالت بدر به نزدیک‌ ترین فاصله خود از زمین می‌رسد درخشان‌ تر و بزرگ تر از معمول دیده می‌شود. پدیده ماه‌ افروختگی یا ابَرماه روی می‌دهد. این اتفاق در هر 412 روز یک بار پیش می‌آید.

ابرماه ماه خونین (Blood Moon)

ابرماه خونین (blood moon)
ابرماه خونین (blood moon)

ماه خونین یا ماه گرگ خونین یا همان Blood Moon زمانی رخ می‌دهد که ماه در وضعیت گرفت کامل قرار داشته باشد. این پدیده از نظر ستاره شناسی دارای اهمیت چندانی نیست، اما از آنجایی که رنگ سفید معمول ماه در این پدیده به قرمز مایل به قهوه‌ای تبدیل می‌شود، نمای زیبایی را می‌توان در آسمان مشاهده کرد. البته اصطلاح «Blood Moon» به ماهی گفته می‌شود که از درون سایه زمین می‌گذرد و رنگش به سرخی می‌ گراید. بااین‌حال، طبق شرایط جوی و در هنگام غروب و در مقایسه با خط افق شاید برافروخته نیز به نظر برسد.

ابرماه ماه آبی (blue moon)

ایرماه آبی (blue moon)
ابرماه آبی (blue moon)

ماه آبی (Blue Moon) پدیده‌ای نسبتا کمیاب است. در تعریف ماه آبی به ظهور یک ماه کامل اضافی در یک دوره مشخص اطلاق می‌شود. به عبارت دیگر پدیده بلو مون از ظهور 4 قرص کامل ماه در یک فصل حکایت می‌کند. در تعریف قدیمی‌تر ماه آبی می‌گوییم در هر فصل به طور معمول 3 ماه کامل (قرص ماه) قابل مشاهده‌ است. اگر ماه کامل چهارمی دیده‌ شود، عمدتا به سومین قرص کامل، ماه آبی گفته می‌شود. این تعریف را ماه کامل فصلی (Seasonal Blue Moon) می‌گوییم که بنابرگفته ناسا، حدودا هر 2.5 سال یکبار رخ می‌دهد (به طور دقیق‌تر هر 2.8 سال یکبار اتفاق می‌افتد).

ابرماه ماه صورتی (Pink moon)

ابرماه صورتی (pink moon)
ابرماه صورتی (pink moon)

ماه صورتی نوعی «ابر‌ماه» است که علاوه بر اینکه 30 درصد روشنایی بیشتری دارد 14 درصد نیز از اندازه متوسط ماه بزرگتر دیده می‌شود. این ماه کامل پس از غروب خورشید قابل مشاهده خواهد بود. هر چند این پدیده به «ماه صورتی» معروف است اما انتظار نداشته باشید که در این روز ماه به رنگ صورتی دیده شود. دلیل نامگذاری این پدیده رویش گیاهان صورتی رنگی است که همزمان با آن در منطقه‌ای از آمریکای شمالی رشد می‌کنند. با اینکه برخی از مردمان باستانی ماه صورتی را به شکوفه دادن گل های زیبا و همچنین توت فرنگی ربط داده‌اند، برخی از اقوام در گذشته اعتقاد داشتند که این پدیده نشان دهنده پایان دنیاست.

ابرماه ماه خرمن (harvest moon)

ابرماه درو یا خرمن (harvest moon)
ابرماه درو یا خرمن (harvest moon)

برخی قبایل بومی آمریکا ماه کامل سپتامبر را «ماه جو» می‌نامند، زیرا زمان برداشت و آسیاب جو رسیده است. این رویداد قمری برای کشاورزان کمی نور اضافی هم برای برداشت محصولات فراهم می‌کرد.  زیرا همانطور که میدانید مدار ماه به دور زمین مداری بیضی است و از این رو برخی اوقات از زمین دور تر و برخی اوقات نزدیکتر است و به آن ابرماه درو یا خرمن می گویند.

تاثیر ابرماه بر روی زمین چیست؟

وقتی ماه‌ افروختگی یا ابرماه روی می‌دهد، جزر و مد بیشتری صورت می‌گیرد و بالاآمدگی آب چیزی حدود 1 تا 2 سانتی‌متر بیشتر می‌شود، که بنا بر موقعیت جغرافیایی، این مقدار می‌تواند کم و زیاد گردد. دانشمندان تأثیر نزدیک و نزدیک‌تر شدن ماه به زمین را تنها تغییرات اندک در جزر و مد دریاها و اقیانوس‌ها می‌دانند و برخلاف طالع‌بینان و خرافه‌پرستان، حوادثی چون زمین‌لرزه و طوفان و… را به ماه‌ افروختگی یا ابرماه نسبت نمی‌دهند. توفان کاترینا و زلزله عشق‌آباد و فعالیت کوه‌های آتشفشان و گردباد برف در شمال‌ شرقی ایالات متحده آمریکا و زلزله ژاپن و… هیچ ربطی به ابرماه یا ماه‌ افروختگی ندارد.

: برای دریافت مشاوره درباره ابرماه چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ابرماه چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید