کد مطلب:  26211 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
زیرانداز چیست؟ انواع زیرانداز مسافرتی و پیک نیک

زیرانداز چیست؟ انواع زیرانداز مسافرتی و پیک نیک

برای استراحت کردن در طبیعت، همراه داشتن زیرانداز مناسب که به‌ راحتی بروی آن بنشینید و کیسه خوابتان را روی...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

زیرانداز چیست؟ انواع زیرانداز مسافرتی و پیک نیک
زیرانداز چیست؟ انواع زیرانداز مسافرتی و پیک نیک

برای استراحت کردن در طبیعت، همراه داشتن زیرانداز مناسب که به‌ راحتی بروی آن بنشینید و کیسه خوابتان را روی آن قرار دهید ضروری است. آسمونی در این بخش به معرفی زیرانداز می پردازد. همچنین انواع زیرانداز مسافرتی و راهنمای انتخاب زیرانداز را برای شما عزیزان شرح می دهد.

زیرانداز نوعی پوشش پارچه‌ای است که معمولاً بر روی زمین مورد استعمال قرار میگیرد. همچنین، ممکن است که از این وسیله برای استفاده در زیر سفره نیز استفاده شود تا مانع از ریختن تکه‌های نان و غذا بر روی زمین یا کف اتاق شود. همچنین، به‌طور ویژه‌ای، ممکن است در اشاره برای یکی از اصطلاحات ویژه‌ی زیر نیز مورد استعمال قرار گیرد:

انواع زیرانداز مسافرتی

 • فوم فشرده: فوم‌های باریک و سبکی هستند که بافت فشرده سلول‌های آن سطح نرم‌تر، وزن کمتر و توانایی حبس هوای بیشتری را دارد. این نوع فوم‌ها عایق خوبی برای بدن در مقابل سطح زمین هستند. فوم‌های فشرده برای مکان‌های مرتفع، خشک و پر از سنگریزه مناسب هستند.

 • تشک بادی: این نوع زیراندازها اگرچه راحت هستند اما به‌عنوان عایق عمل نمی‌کنند. به این معنی که هوای درون تشک، حرارت بدن را جذب و به بیرون منتقل می‌کند. به همین دلیل تشک‌های بادی برای کوهنوردی مناسب نیستند.

 • فوم نرم و غیر فشرده: اگر هنگام استفاده از این نوع زیرانداز آستری ضد آب وجود نداشته باشد، آب و رطوبت به این نوع زیرانداز‌ها نفوذ می‌کند.

 • زیرانداز بادی: ترکیبی از فوم نرم که توسط یک کیسه پر از هوا محصور شده، هستند. گزینه‌ی خوبی برای زیر کیسه خواب به حساب می‌آیند. به علت وجود فوم در این نوع زیراندازها، استفاده از آنها در مکان‌های مرطوب توصیه می‌شود.

 • زیرانداز رولی: زیراندازهایی باضخامت زیاد و مناسب برای قرار گرفتن در زیر کیسه خواب هستند. گزینه مناسبی برای کوهنوردان به شمار می‌آیند.

درصورتی‌که در سفرتان زیرانداز به همراه نداشتید در مکان‌های خالی از سنگریزه توقف و استراحت کنید. در مواقع ضروری از کوله‌پشتی، لباس‌ها و برگ‌های بزرگ و نرم درختان ریخته شده در طبیعت به‌عنوان زیرانداز استفاده کنید.

معیارهای انتخاب زیرانداز مسافرتی ایده آل

مهمترین ویژگی هایی که باید در انتخاب یک زیرانداز مسافرتی در نظر گرفت به شرح زیر است:

 • حمل ساده

 • حجم کم

 • وزن کم

 • قابلیت شست و شو

 • قابلیت ضد آب بودن

 • قیمت زیرانداز

اگر انوع زیراندازها را از نظر ویژگی های گفته شده مقایسه کنید به این نتیجه میرسید که یک زیرانداز ایده آل باید کم حجم، سبک و قابلیت حمل آسان را داشته باشد. از طرف دیگر این زیرانداز از نظر اقتصادی بهتر است که قابلیت ضد آب بودن را داشته باشد تا بتوانیم در محیط های مرطوب نظیر صحرا و پارکهای جنگلی از آن استفاده کنیم. همچنین زیرانداز مسافرتی ما باید ضمن قیمت پایین قابلیت مصرف مداوم را داشته و بتوانیم به راحتی آن را شست و شو کنیم تا از نظر اقتصادی نیز به صرفه باشد.

 

: برای دریافت مشاوره درباره زیرانداز چیست؟ انواع زیرانداز مسافرتی و پیک نیک فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «زیرانداز چیست؟ انواع زیرانداز مسافرتی و پیک نیک» در کادر زیر بنویسید :

7 - 5 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید