کد مطلب: 41870 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
14 مارس ، روز جهانی عدد پی

14 مارس ، روز جهانی عدد پی

روز پی در 14 مارس (14/3/Year) و همچنین تولد آلبرت انشتاین در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

روز جهانی پی، بزرگداشت یکی از معروف‌ترین علائم ریاضی در جهان، به طور سنتی در 14 مارس، ساعت 1:59، تاریخ و زمان آن شش رقم اول از PI یعنی (3.14159) است.

آسمونی: روز پی در 14 مارس (14/3/Year) و همچنین تولد آلبرت انشتاین در سراسر جهان جشن گرفته می‌شود. عدد PI با نماد یونانی "π" در ریاضیات برای نشان دادن عدد نسبت محیط دایره به قطر آن است که تقریبا برابر است با 3.14159 عدد پی همچنین به ثابت ارشمیدس نیز معروف است.

عدد به بیش از یک تریلیون رقم فراتر از اعشار محاسبه می شود. به عنوان یک عدد گنگ و متعالی که اعشار آن تا بینهایت دارای هیچ تکرار یا الگوی خاصی نیست. اگرچه برای محاسبات عادی، تعداد ارقام اعشار محدودی از آن کافی است، ولی طبیعت بینهایت این عدد به عنوان یک موضوع جالب و سرگرم کننده و البته چالش برانگیز و بحث محاسباتی تا ارقام بیشتر و بیشتر تبدیل شده است.

عدد پی از تقسیم محیط دایره بر قطر آن به دست می‌آید. کشف عدد پی جزو مهمترین کشفیات در ریاضیات است. کارشناسان ریاضی هنوز نتوانسته‌اند زمان مشخصی برای شروع استفاده از این عدد پیش بینی کنند. عده زیادی، مصریان و برخی دیگر، یونانیان باستان را کاشفان این عدد می دانستند اما بررسی‌های جدید نشان می‌دهد، هخامنشیان هم با این عدد آشنا بودند.

بررسی‌های کارشناسی که روی سازه‌های تخت جمشید به ویژه روی ستون‌های تخت جمشید و اشکال مخروطی انجام گرفته؛ نشان می‌دهد که هخامنشیان دو هزار و 500 سال پیش از دانشمندان ریاضی‌دان استفاده می‌کردند که به خوبی با ریاضیات محض و مهندسی آشنا بودند. آنان برای ساخت حجم های مخروطی راز عدد پی را شناسایی کرده بودند.

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «14 مارس ، روز جهانی عدد پی»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 * 6 = ?