کد مطلب:  45948 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شورای شهر تهران : عکاسی در پارک‌های پایتخت ممنوع نیست

شورای شهر تهران : عکاسی در پارک‌های پایتخت ممنوع نیست

جلسه کمیته حقوقی شورای اسلامی شهر تهران با هیات مدیره انجمن عکاسان ایران عصر روز سه‌شنبه (اول مردادماه) در شورای شهر برگزار شد. در این جلسه رییس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران اعلام کرد که عکاسی در بوستان‌ها و پارک‌های تهران آزاد است و عکاسی در هیچ یک از بوستان‌ها و پارک‌های شهر ممنوع نیست.
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شورای شهر تهران : عکاسی در پارک‌های پایتخت ممنوع نیست
شورای شهر تهران : عکاسی در پارک‌های پایتخت ممنوع نیست
عکاسی در پارک‌های پایتخت ممنوع نیست - Photography is not forbidden in the capital's parks

به گزارش آسمونی : به نقل از روابط عمومی انجمن عکاسان ایران، این نشست با حضور ابراهیم امینی (نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران و رییس کمیسیون نطارت و حقوقی و رییس کمیته حقوق شهروندی شورا)، فرزاد هاشمی، حسن غفاری، سعید دستوری، محسن راستانی و بابک برزویه (از اعضای هیات مدیره انجمن عکاسان ایران)، علی محمد مختاری (رییس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران)، مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران، رییس امور مطالعات شرکت بهره‌برداری مترو تهران، مدیرکل تدوین قوانین شهرداری و نمایندگانی از کمیته حقوقی شورای شهر، مرکز ارتباطات شهرداری تهران و ... برگزار شد.حسن غفاری، از اعضای هیات مدیره انجمن عکاسان ایران در سخنانی اظهار کرد: هیات مدیره انجمن عکاسان ایران جلسه‌ای را با کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران داشت که محور آن خلاهایی است که در قانون برای عکاسی در شهر وجود دارد و این جلسه نیز در ادامه جلسه قبل برای همین موضوع برگزار شده است. واقعیت این است که تاریخ مصور شهر و کشور در حال از بین رفتن است به دلیل اینکه ممنوعیت‌هایی برای عکاسی در شهر وجود دارد؛ در حالی که بسیاری از فضاهای ممنوعه عکاسی مربوط یک قرن پیش است و لازم است با توجه به شرایط امروز بازنگری شود. انجمن عکاسان ایران سال‌هاست فعالیت دارد و امیدواریم این نشست یک نگرش و بازتعریفی را برای عکاسی ارائه کند.

محسن راستانی، نیز از اعضای هیات مدیره انجمن عکاسان ایران خاطرنشان کرد: عکاسان سند تصویری از جامعه ایرانی تهیه می‌کنند و برای این سند ضوابطی نیاز است؛ اما متاسفانه تعدد مراکز تصمیم‌گیری ممانعت‌هایی را برای عکاسان ایجاد می‌کند. پیشنهاد می‌کنم نماینده‌ای از عکاسان برای تدوین ضوابط عکاسی حضور داشته باشد و کارگروه مشترکی با حضور نماینده نهادها و و انجمن عکاسان ایران تشکیل  و ضوابطی تدوین شود که حقوق شهروندان، عکاسان و نهادها مورد توجه قرار گیرد.

همچنین فرزاد هاشمی، دیگر عضو هیات مدیره انجمن عکاسان یادآور شد: درخواست جامعه عکاسی این است که آزادانه در شهر عکاسی کنند و حضور عکاسی مستند اجتماعی در فضای شهر آزاد باشد. نشست‌های انجمن عکاسان ایران با شورای اسلامی شهر تهران نخستین گام انجمن برای احقاق حقوق شهروندی عکاسان است تا بتوانند آزادانه در شهر عکاسی کنند و در گام‌های بعدی نشست‌هایی را با نهادهای دیگر برای امنیت و آزادی عکاسی دنبال خواهیم کرد.

سعید دستوری، از اعضای هیات مدیره انجمن عکاسان ایران نیز در این نشست گفت: هنرمند و عکاس اگر امنیت نداشته باشد نمی‌تواند ذهنیت و ایده خود را در عکس بیان کند و ضرورت دارد فضایی فراهم شود که عکاسان به سهولت در شهر عکاسی کنند. انجمن عکاسان ایران آمادگی دارد در تدوین ضوابط و قوانین عکاسی آزادانه در شهر همکاری کند.

در ادامه علی‌محمد مختاری، رییس سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران نیز در این جلسه گفت: عکاسی در بوستان‌ها و پارک‌های تهران آزاد است و عکاسی در هیچ یک از بوستان‌ها و پارک‌های شهر ممنوع نیست.

ابراهیم امینی، نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران و رییس کمیسیون نطارت و حقوقی و رییس کمیته حقوق شهروندی شورا نیز در این نشست گفت: عکاس نقش آیینه را دارد با این تفاوت که آیینه همان لحظه را نشان می‌دهد و عکاس تصویر را در طول تاریخ ثبت می‌کند و خاطرات یک فرد، خانواده و ملت به کمک عکس منتقل می‌شود. عکس می‌تواند نقاط قوت و مشکلات جامعه را منعکس کند و ضرورت دارد که نقاط قوت و ضعف با هم دیده شود.

امینی افزود: ما در حوزه مدیریت شهری آمادگی داریم کارگروهی برای عکاسی در شهر تشکیل شود و در صورت لزوم به صورت طرح یا لایحه مقرراتی برای عکاسی در حوزه مدیریت شهری وضع شود و حتی در حوزه ملی نیز برای این موضوع تلاش کنیم. کارگروهی متشکل از کمیته حقوق شهروندی شورای اسلامی شهر تهران و انجمن عکاسان ایران برای عکاسی در شهر تشکیل شود تا عکاسان بتوانند به سهولت عکاسی کنند و نگرانی‌ها و ذهنیت‌هایی که در این زمینه وجود دارد برطرف شود.

نظر خود را درباره «شورای شهر تهران : عکاسی در پارک‌های پایتخت ممنوع نیست» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید