کد مطلب:  39420 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ فیلیپین

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ فیلیپین

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ فیلیپین / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی فیلیپین ؛ سگ های خیابانی کیسه گل می...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ فیلیپین / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

فیلیپین ؛ سگ های خیابانی کیسه گل می شوند؟

فیلیپین در یک نگاه

لقب : سگ‌های خیابانی سرمربی : اسون گوران اریکسون بیشترین بازی ملی : فیل یانگ هازبند( 105 بازی ملی) بیشترین گل ملی : فیل یانگ هازبند( 52 گل ملی) علامت اختصاری در فیفا : PHI بهترین عنوان در رنکنیگ فیفا : 136( 16 ژوئن 2015) بدترین عنوان در رنکینگ فیفا : 218( ژانویه 2000، دسامبر 2002، نوامبر 2006) اولین بازی رسمی : فیلیپین(2-1) چین( اول فوریه 1913، مانیل، فیلیپین) بهترین پیروزی : فیلیپین(15-2) ژاپن( 10 می 2017، توکیو، ژاپن) بدترین شکست : فیلیپین(0-15) ژاپن ( 28 سپتامبر 1967 ، توکیو ، ژاپن )

philippines-national-football-team
philippines-national-football-team

لوگوی فدراسیون فوتبال فیلیپین

فیلیپین ، یک قرن قبل

تیم ملی فیلیپین از جمله تیم های قدیمی فوتبال آسیا است . اولین بار که نام این تیم در مسابقات رسمی فوتبال دیده می شود ، مربوط به مسابقات شرق آسیا در سال 1913 است . دنیا در آستانه جنگ جهانی اول بود و در آسیا هم کمتر تیمی به فوتبال روی آورده بود . اما فیلیپین با مجموعه ای از بازیکنان غیربومی در این رقابت‌ها حضور پیدا کرد به طوری که در دیدار دو تیم فیلیپین و چین ، مجموعه ای از بازیکنان بوهمیان مانیل برای چین و جمعی امریکایی ، بریتانیایی و اسپانیایی برای فیلیپین بازی می کردند . حتی در مورد نتیجه این دیدار تاریخی نیز نمی توان با قاطعیت صحبت کرد . برخی منابع از برد (2 - 1) فیلیپین می گویند و برخی دیگر از برد (3 - 1) . اما هر چه بود گل رافائل ایبولئون برتری فیلیپین را رقم زد اولین دوره رقابت های شرق آسیا با قهرمانی فیلیپین به پایان رسید . کشوری که هنوز با پرچم امریکا در مسابقات شرکت می کرد .

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ فیلیپین
معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ فیلیپین

سون گوران اریکسون سرمربی فیلیپین

قهرمانی در مسابقات شرق دور

فیلیپینی ها در سال 1915 باز هم در تورنمنت شرق آسیا شرکت کرد و این بار بعد از تساوی بدون گل در اولین دیدار ، در دیدار تکراری به برتری (1 - 0) دست یافت . به جز این مسابقات ، فیلیپین در یک تورنمنت دیگر هم به میدان رفت اما در نیمه نهایی در برابر چین جنوبی (3 - 1) باخت و راهی به فینال پیدا نکرد . دو سال بعد ، باز هم اتفاقی غیرمنتظره در انتظار مسابقات شرق آسیا بود . فیلیپین ابتدا موفق شد با برتری (15 - 2) مقابل ژاپن - که اعضای آن در اصل اعضای تیم دانشگاه توکیو بودند - ، بهترین برد تاریخ فوتبال خود را به دست آورد اما در بازی با چین ، همه چیز غیر قابل پیش بینی بود . چینی ها سه گل زدند و وقتی گل چهارم آنها توسط « دینگ » به ثمر رسید ، دروازه بان فیلیپین با زننده گل درگیر شد . همین درگیری مقدمه بیرون رفتن بازیکنان فیلیپین از میدان شد و نتیجه این اتفاق ، مسجل شدن قهرمانی چین بود. اما قانونی نبود که مشخص کند فیلیپین باید از مسابقات اخراج شود یا خیر ؟ در جدول مسابقات همچنان فیلیپین را به عنوان تیم دوم می بینیم البته اگر فیلیپین را از کل تورنمنت اخراج شده ندانیم !

آخرین رقابت های شرق دور

پس از آن ، باز هم حضور فیلیپین در مسابقات شرق آسیا ادامه یافت . در سال 1919 و در روز 12 می ، چین با دو گل فیلیپین را شکست داد و در همان روز فیلیپین با نتیجه 2 بر یک چین را از پیش رو برداشت . کار دو تیم به بازی تکراری در روز 15 می رسید و این بار چین (2 - 1) برنده شد . این دو تیم هنوز قدرتهای اصلی شرق آسیا بودند و دو سال بعد هر دوی آنها ژاپن را شکست دادند تا در دوم ژوئن 1921 ، چین با برتری(2 - 1) در شانگهای عنوان قهرمانی را از آن خود سازد . تنها تفاوت این تیم فیلیپین با تیمهای سابق این کشور در آن بود که برای نخستین بار با پرچم کنونی کشور خود در مسابقات شرکت کرد . پس از نایب قهرمانی سال 1925 ، فیلیپین عنوان دومی شرق آسیا را به ژاپن واگذار کرد و در سالهای 1927 و 1930 در بین سه تیم سوم شد . در سال 1934 آخرین دوره رقابت های شرق دور برگزار شد و فیلیپین با یک برد و دو باخت نایب قهرمان این رقابت ها شد . تنها برد این تیم با نتیجه (3 - 2) در برابر هند هلند ( اندونزی ) حاصل شد .

philippines-national-football-team
philippines-national-football-team

فیل یانگ هازبند ستاره فیلیپین

متاثر از فرهنگ آمریکایی

با پایان جنگ جهانی دوم، فوتبال فیلیپین نیز روزبه روز محدودتر از قبل شد . فیلیپین در تمام این دهه ها زیر نظر ایالات متحده بود و همین مساله سبب می شد که فرهنگ ورزشی این کشور تاثیر گرفته از فرهنگ آمریکایی باشد. آمریکایی که بیشتر روی بسکتبال تمرکز داشت نه فوتبال . چنین شد که بسکتبال فیلیپین سالهای سال قهرمان آسیا بود اما هرگز در فوتبال به جایی نرسید . در این مدت مربیان کم نام و نشان، یکی بعد از دیگری از کشورهای انگلیس ، اسکاتلند ، اسپانیا ، آلمان ، آرژانتین ، آمریکا و جمهوری ایرلند آمدند و رفتند اما نتیجه ای حاصل نشد . شاید در بین این نفرات ، شناخته شده ترین مربی برای ما ، آلن راجرز سرمربی اسبق پرسپولیس بود که مربیگری خود را در آغاز دهه 60 میلادی با تیم ملی فیلیپین آغاز کرد . اما بی شک مربی امروز سگهای خیابانی بزرگ ترین نامی ات که روزی نیمکت این تیم نشسته است یعنی اسون گوران اریکسون . ستاره این تیم هم یکی از برادران یانگ هازبند است . پسری که زمانی در تیمهای پایه چلسی بود و پسری از طریق پلی استیشن متوجه شد که اصالت این بازیکن کشور فیلیپین است !

معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ فیلیپین
معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ فیلیپین

نقشه و پرچم فیلیپین

راه صعود به جام ملت های

تیم ملی فیلیپین برای اولین حضور در جام ملت های آسیا کار آسانی نداشت . این تیم در اولین دور مراحل گروهی نتایج زیر را به دست آورد : فیلیپین (1 - 5) ازبکستان / فیلیپین (3 - 2) کره شمالی / فیلیپین (2 - 1) بحرین / فیلیپین (0 - 1) یمن ازبکستان (1 - 0) فیلیپین / کره شمالی (0 - 0) فیلیپین / بحرین (2 - 0) فیلیپین / یمن (0 - 2) فیلیپین هر چند فیلیپینی ها در این گروه سوم شدند اما کسب 10 امتیاز از این رقبا و عنوان سومی گروه ، نتیجه ای قابل قبول برای این تیم محسوب می شد . به این ترتیب فیلیپین در دومین مرحله گروهی به میدان رفت و این بار صدرنشین گروه خود شد . فیلیپین (2 - 2) یمن / فیلیپین (2 - 1) تاجیکستان / فیلیپین (4 - 1) نپال یمن (1 - 1) فیلیپین / تاجیکستان (3 - 4) فیلیپین / نپال (0 - 0) فیلیپین

بازیهای تدارکاتی

برای مرور بازیهای دوستانه فیلیپین نباید به دنبال بازی با تیمهای بزرگ بود . حتی وقتی این تیم با بحرین به تساوی (1 - 1) دست یافت ، سه روز بعد یک دیدار دوستانه با نادی الحد الریاضی الثقافی بحرین به میدان رفت و (3 - 2) بازنده شد . دو شکست(2 - 1) از ویتنام ، تساوی بدون گل با اندونزی و برد (3 - 2) مقابل تیمور شرقی و (3 - 1) در برابر مغولستان ، از جمله بازیهای فیلیپین قبل از جام ملت ها بوده است . نمی توان از چنین تیمی انتظار معجزه داشت !‎ اختصاصی آسمونی  

: برای دریافت مشاوره درباره معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ فیلیپین فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «معرفی تیمهای جام ملت های آسیا 2019 ؛ فیلیپین» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید