مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  39238 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
معرفی کشور فیلیپین

معرفی کشور فیلیپین

فیلیپین با نام رسمی جمهوری فیلیپین کشوری آسیایی است که در جنوب شرقی آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای...
زمان مطالعه: 8 دقیقه

فیلیپین با نام رسمی جمهوری فیلیپین کشوری آسیایی است که در جنوب شرقی آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای جنوبی چین قرارگرفته است. برای آشنایی با این کشور این بخش آسمونی را مطالعه نمایید چرا که به معرفی کشور فیلیپین می پردازیم.

معرفی کشور فیلیپین
معرفی کشور فیلیپینمعرفی کشور فیلیپین

نام کشور: فیلیپین

پایتخت کشور فیلیپین: مانیل

نوع حکومت کشور فیلیپین: جمهوری

زبان رسمی کشور فیلیپین: فیلیپینی (تاگالوگ، اینکائو) و انگلیسی(زبانِ دوم)

مساحت کشور فیلیپین:300٬000کیلومترمربع

جمعیت کشور فیلیپین: حدود100 میلیون نفر

واحد پول کشور فیلیپین: پزو (PHP)

بزرگترین شهر کشور فیلیپین: کوئزون

موقعیت جغرافیائی کشور فیلیپین

فیلیپین در جنوب شرق آسیا و در غرب اقیانوس آرام و بین دریای جنوبی چین و دریای فیلیپین و در شرق کشور ویتنام، قرارگرفته‌ و  از قرنِ 17 تا 20 مستعمره اسپانیا بود. حاکمیت اسپانیا بر فیلیپین  موجب شد تا 90٪ مردم این کشور مسیحی و کاتولیک شوند و با مهاجرت گروه‌های مختلف مردم اسپانیائی زبان از اروپا و آمریکای جنوبی، فرهنگ این کشور شباهت زیادی با کشورهای آمریکای لاتین پیدا مند و زبان‌های محلی آنان نیز تحت تأثیر زبان اسپانیایی قرار گیرد..

این کشور از ناحیه شمال با تایوان، از جنوب با اندونزی از جنوب غربی با مالزی، تایلند و سنگاپور همسایه است.

کشور فیلیپین ازتعداد  زیادی  جزیره با وسعت 300 هزار کیلومتر مربع  تشکیل شده و بیش از نیمی از خاک آن را جنگل فرا گرفته‌است. این جزایر که تعداد آنها به 7107 جزیره می‌رسد عموماً در سه گروه بزرگ طبقه‌بندی می‌شوندکه عبارتند از: لوزون، میندانائو، و ویسایا.

دو جزیره لوزون و میندانائو مجموعاً 66٪ کل مساحت فیلیپین را شامل می‌شوند. از 7107 جزیره فیلیپین فقط 100 جزیره آن مسکونی می باشد

بزرگترین رودهای این کشور شامل کاگایان و پاکساهان در جزیره‌ لوزون و رودهای پالانگی و آگوسان در جزیره میندانائو جریان دارد. مرتفع‌ترین قله آن کوه آپو به ارتفاع 2945 متر است.

آب و هوای آن  گرم و با رطوبت زیاد است و در طول سال همواره با طوفان و باران‌های موسمی روبرو ست لذاً 40٪ این جزایر را جنگل‌های سرسبز استوایی فرا گرفته‌است. دمای هوا بین 20 تا 40 درجه متغیر است و رطوبت نیز از 36٪ تا 90٪ می‌رسد. وقوع زمین‌لرزه در این جزایر پدیده‌ای معمولی به شمار می‌آید.

تاریخ کشور فیلیپین

فیلیپین در سال‌های پیش از میلاد یکی از مراکز بازرگانی در منطقه جنوب شرقی آسیا بود. نخستین اروپاییانی که به این جزایر آمدند، همراهان فردیناند ماژلان کاشف معروف بودند که در سال 1521م به همراه او این جزیره را کشف کرده و پای به این سرزمین نهادند. فیلیپین از سال 1521 تا 1898 مستعمره کشور اسپانیا بود و نام این کشور نیز از نام پادشاه اسپانیا فیلیپ دوم گرفته شده‌است. نام اصلی فیلیپین ابتدا las islas filipinas بوده به معنی «جزایر فیلیپ».

در نیمه اول قرن بیستم و در خلال  جنگ بین آمریکا و اسپانیا، مدتی  مستعمره آمریکا گشت و سپس در جنگ جهانی دوم به تصرف ژاپن درآمد و در سال 1946 در حالی که مانیل ویرانه‌ای بیش نبود، به استقلال رسید و در 12 ماه ژوئن، حکومت جمهوری در این کشور بوجود آمد. حضور پرقدرت آمریکا تاثیری عمیق بر جامعه فیلیپین نهاده‌است به طوری که این جامعه هم اکنون تلفیقی از فرهنگ آسیایی و کاتولیک اسپانیایی و سرمایه‌داری آمریکایی است.

ترکیب جمعیتی و اوضاع اجتماعی کشور فیلیپین

90٪ مردم فیلیپین مسیحی ( 81٪ کاتولیک و 9٪ پروتستان) هستند و 10٪ باقیمانده عمدتاً مسلمان و اکثراً در جزیره میندانائو در جنوب ساکن هستند. 29٪ درصد از نژاد مردم فیلیپین را فیلیپینی و 23٪ را سبوئانو و 10٪ را ایلکانو تشکیل می‌دهند و بقیه از سایر اقوام هستند. مردم در فیلیپین به زبان تاگالوگ صحبت می‌کنند و این در حالی است که زبان انگلیسی و اسپانیایی نیز بسیار رایج است و نزدیک به نصف جمعیت این کشور به زبان انگلیسی تسلط دارند، با این حال بیش از 1000 لهجه در فیلیپین موجود است. طبق آمار سال 1980 میزان با سوادی در میان مردم این کشور 89/7٪ بوده‌است.

تقسیمات کشوری کشور فیلیپین

فیلیپین دارای 17 ناحیه، 81 استان و نزدیک به 1500 منطقه مستقل شهری (شهرستان) است. ایالتهای فیلیپین عبارتند از:

1- آبرا، 2- آگوسان دل نورته، 3- آگوسان دل سور، 4- آکلان،  5- آلبای،  6- آنجلس،  7- آنتیک،  8- آرورا

9- داپیتان، 10- ایریگا، 11- لانائو دل نورته،  12- لایونیون، 13- مانیل، 14- پالاوان، 15-کوئه زون،  16- سان پابلو، 17 لانائو دل سور، 18- تاکلوبان، 19- تانگوب، 20- زامبوآنگا،

مانیل(پایتخت) در طی سال‌های گذشته پیشرفت زیادی داشته‌است. این شهر بیش از  10 میلیون نفر جمعیت دارد و یکی از ارزانترین شهرهای دنیاست. از لحاظ موقعیت جغرافیایی این شهر در دهانه رود بزرگ پاسیگ قرار دارد که در شرق آن خلیج مانیل و در غرب آن ناحیه لوزون قرار گرفته‌است. رودخانه پاسیگ از میان مانیل عبور می‌کند و تقریباً تمام شهر به آن دسترسی دارد.

philippines-country
philippines-country

اوضاع سیاسی کشور فیلیپین

طبق قانون اساسی،  نظام سیاسی این کشور جمهوری می باشد. رئیس جمهور، رئیس قوه مجریه است و بر اساس رای مردم برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌شود. و انتخاب وزرا ( 19 وزارتخانه) را بر عهده دارد.

قوه مقننه شامل مجلس سنا و مجلس نمایندگان است. مجلس سنا 24 نماینده دارد که همچون رئیس جمهور برای یک دوره 6 ساله انتخاب می شوند. مجلس نمایندگان نیز شامل دویست نماینده انتخابی و پنج نماینده انتصابی ( توسط رئیس جمهور) است که از بین گروه‌های اقلیت انتخاب میشوند. محدود شدن دوره ریاست جمهوری ( 6 سال) ا مانع  از ظهور دیکتاتور های همچون  'فردیناند مارکوس' خواهد شد.

بنیگنو آکینو در سال 2010 با شعار ریشه‌کن کردن فساد توانست رئیس جمهور این کشور شود. بنیگنو آکینو فرزند 'کرازون آکینو' است که از سال 1986 تا 1992 رئیس جمهور فیلیپین بود. کرازون آکینو نخستین رییس جمهوری زن در تاریخ قاره آسیا و کشور فیلیپین بود. کرازون آکینو شهرت خود را از همسرش سناتور 'بنینو آکینو' به دست آورد. بنیگنوآکینو از سناتورهای مخالف فردیناند مارکوس بود که در سال 1983 به قصد شرکت در انتخابات به فیلیپین بازگشت اما در فرودگاه مانیل توسط ماموران مارکوس کشته شد.

احزاب و گروه های کشور فیلیپین

احزاب عمده سیاسی در فیلیپین عبارتند از:

1- حزب آزادیخواه (لیبرال) 2- حزب دمکراتیک فیلیپین (نهضت نیروی خلق)، 3- حزب کارگر 4- اتحاد برای دمکراسی.

گروه ابوسیاف کشور فیلیپین

این تشکیلات، از جمله گروههای اسلام گرای تندرو است که بر بخشی از جزایر میندانائو و مجمع الجزایر سولو خودمختاری دارند و  مهمترین تهدید علیه حکومت این کشور هستند. ناحیه خودمختار مسلمان نشین میندانائو با مساحت 13/122 کیلومتر مربع به مرکزیت کوتاباتو  در اختیار جهادگرایان مسلمان قرار دارد.

گروه ابوسیاف در سال‌های دهه 90 با باج‌گیری از طریق گروگان گرفتن گردشگران خارجی شهرت یافت. این گروه وابسته به القاعده است، و در سال 2004 میلادی مسئولیت بمب گذاری در یک کشتی را که در جریان آن بیش از 100 تن کشته شدند، به عهده گرفت. این گروه فیلیپینی نیز با آدم‌ربایی در این کشور و ایالت صباح مالزی اقدام به رعب و وحشت و باج گیری می‌کند.

اوضاع اقتصادی کشور فیلیپین

تقریباً نیمی از نیروی کار موجود در فیلیپین در بخش کشاورزی مشغول هستند و محصول عمده این بخش برنج می‌باشد. الوار و چوب نیز از دیگر محصولات کشاورزی است که مشکلاتی را  در بخش جنگلداری به وجود آورده است. از صنایع بزرگ دیگر می‌توان به صنعت نساجی، مواد غذایی، دارو سازی، تاسیسات برق و صنایع دستی اشاره کرد. بخش گردشگری هم نقش مهمی در رونق اقتصاد فیلیپین دارد.

با وجود وسعت کم، تعداد ذخایر معدنی  این کشور بسیار قابل ملاحظه‌است. منابع کانی‌ فلزی سرشاری در این کشور وجود دارد، به طوری که رتبه دوم  جهان  را در ذخایر اثبات شده  طلا و رتبه سوم را در ذخایر مس به خود اختصاص داده است. به لحاظ معادن غیر فلزی همچون سنگ مرمر و سنگ آهک نیز در وضعیت خوبی قرار دارد.

اقتصاد فیلیپین در رتبه 48  رده بندی جهانی قرار دارد.  حجم در امد ناخالص ملی ان در سال 2009 میلادی به 161 میلیارد دلار رسید

صادرات این کشور  شامل تجهیزات الکترونیکی، تجهیزات حمل و نقل، لباس،  مس، روغن، نارگیل و میوه است که به کشورهای چین، امریکا،سنگاپور،هنگ کنگ، عربستان ،کره جنوبی،تایلند و مالزی صادر می کند. اخیرا بخش گردشگری نیز رونق یافته است

اسلام در کشور فیلیپین

هر چند در امارهای رسمی تعداد جمعیت مسلمانان از 10% تجاوز نمی کند، ولی آمار واقعی خیلی بیش از اینهاست و حکایت از 25درصد کل جمعیت فیلیپین را شامل می شود که نوعاً در جزایز میندا نایو/سولا و بالاوان سکونت دارند.

اسلام اواخر قرن ششم هجری توسط تجار عرب و ایران وارد جنوب آن کشور شد و اواخر قرن نهم برخی از سادات حسنی وارد این سرزمین شدند.

با ورود اشغالگران اسپانیایی به جزایر جنوب فیلیپین، درگیریهای سختی بین مسلمانان جنوب فیلیپین و نیروهای ماژلان اسپانیایی در گرفت و در نتیجه اسپانیها به عقب رانده شدند و ناگریز گردیدند که به جزایر شمال فیلیپین رفته و انجا را اشغال کننند. آنان در طول 4 قرن حضور در شمال فیلیپین، از اسلام زدایی در جنوب فیلیپین ناکام ماندند.

علیرغم استقلال فیلیپین از اسپانیا و امریکا،  آزار و اذیت  گروههای  مسیحی نسبت به مسلمانان ادامه  یافت و تا سال 1962 بیش ازیکصد هزار تن از  مسلمانان قتل عام شده  و میلیون ها تن از آنان  اواره گردیده و  زمینهای آنان  غصب شده اند.

حدود 124 انجمن و مراکز اسلامی در فیلیپین  وجود دارد که مهمترین آنها عبارتنداز:

انجمن مسلمانان فیلیپین (در پایتخت)، انجمن کامل الاسلام ، انجمن کنگره اسلامی، انجمن اقامت الاسلام در انجمن النهضته اسلامیه، انجمن نور الاسلام، انجمن (جمعیت) اسلامی در شهر کوتا واتو، انجمن مسلمانان سولو (در شهر سولو)  مرکز مطالعات اسلامی کوتاواتو، مرکز تبلیغات اسلامی (در شهر مداوی).

در سال 854 میلادی سال شروع احداث مساجد در فیلیپین بشمار می رود.  نخستین مسجد بنام مسجد توجا ایچ در سولو احداث گردید.در حال حاضر بیش از 2500 مسجد در فیلیپین وجود دارد.

روابط ایران کشور فیلیپین

در سال 1340 روابط سیاسی بین دو کشور برقرار شد.سفر رئیس جمهور وقت فیلیپین به ایران و سفر رئیس جمهور وقت کشورمان در سال 1373 به آن کشور نقطه عطفی در روابط دوجانبه به شمار می رود.از سال 1373 تا کنون سفرهای متعددی در سطوح مختلف  بین دو کشور تبادل شده است. روابط دو کشور در بعد    بین المللی نیز مطلوب بوده و دو کشور از نامزدهای یکدیگر در اجلاسهای بین المللی  حمایت می نمایند.

حجم کل روابط تجاری دو کشور در سال 2012، 680 میلیون دلار بوده است.  واردات از فیلیپین 42 میلیون دلار و صادرات به آن کشور 638 میلیون دلار برآورد شده است.

در حال حاضر روابط جمهوری اسلامی ایران و فیلیپین را می توان دوستانه و بدون چالش ارزیابی نمود. هر چند از تحرک لازم برخوردار نیست.

 حدود 3000 نفر ایرانی در فیلیپین زندگی می‌کنند. علت اصلی مهاجرت ایرانیان به این کشور، تحصیل بوده و حدود 2000 نفر دانشجوی ایرانی در این کشور مشغول تحصیل می‌باشند که اکثراً در رشته دندان پزشکی تحصیل می‌کنند. 35٪ از دانشجویان دختر هستند.  حدود 500 نفر نیز دارای همسر فیلیپینی  می باشند. همچنین ایرانیان مقیم فیلیپین دو تیم فوتبال و فوتسال به نامهای پاسارگاد و پاس دارند که تیم پاسارگاد در فدراسیون فوتبال فیلیپین ثبت شده و در مسابقات رسمی فوتبال و فوتسال شرکت می کنند. این تیم در اولین دوره لیگ حرفه ای فیلیپین در سال 2008 به مقام سوم دست یافت.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی کشور فیلیپین فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «معرفی کشور فیلیپین» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید