معرفی تیم های حاضر در کوپا آمه ریکا ؛ پرو | آسمونی
کد مطلب: 32928 درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
معرفی تیم های حاضر در کوپا آمه ریکا ؛ پرو ؛ سفید و قرمزها و خاطرات طلایی کوبیاس

معرفی تیم های حاضر در کوپا آمه ریکا ؛ پرو ؛ سفید و قرمزها و خاطرات طلایی کوبیاس

معرفی تیمهای حاضر در کوپا آمه ریکا /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی سفید و قرمزها و خاطرات طلایی...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

معرفی تیمهای حاضر در کوپا آمه ریکا اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

سفید و قرمزها و خاطرات طلایی کوبیاس

پرو در یک نگاه

لقب: La Blanquirroja( سفید و قرمز) بالاترین سازمان فوتبالی: Peruvian Football Federation( فدراسیون فوتبال پرو) عنوان کنونی در رنکینگ فیفا : 11 بهترین عنوان در رنکینگ فیفا: 10 ( اکتبر 2017) بدترین عنوان در رنکینگ فیفا: 75( می 1994) تعداد حضور در جام جهانی: 4 بهترین پیروزی: پرو(9-1) اکوادور( 11 آگوست 1938؛ بوگوتا؛ کلمبیا) بدترین شکست: پرو(0-7) برزیل( 26 ژوئن 1997؛ سانتاکروز؛ بولیوی) علامت اختصاری در فیفا: PER سرمربی: ریکاردو گارسا استادیوم ملی: استادیو ناسیونال

peru-national-football-team
peru-national-football-team

رسیدن به مسابقه پلی آف در آخرین روز

به گزارش آسمونی ، اوج هیجان در روز هجدهم رقابت های انتخابی جام جهانی در منطقه آمریکای جنوبی. کار پرو برای صعود به اما و اگر کشیده شده بود و باید یا خود در خانه کلمبیا را شکست می داد یا این که به انتظار نتیجه مسابقه شیلی مقابل برزیل می نشست. از آنجایی که صدرنشینی برزیل پیش از این قطعی شده بود، معلوم نبود این تیم با چه انگیزه ای مقابل شیلی قرار می گیرد. هر چه بود پرو باید به انتظار لغزش حریف می نشست زیرا سفید و قرمزها خود از پس کلمبیا برنیامدند و تنها به لطف گل به خودی دایود اوسپینا در خانه یک تساوی(1-1) از حریف گرفتند. اما در کشوری دیگر، برزیل میزبان(3-0) شیلی را شکست داد تا همه چیز تغییر کند. حتی تفاضل گل شیلی نیز با این باخت 1- شد و قهرمان آمریکای جنوبی پایین تر از پرویی قرار گرفت که برای کسب 26 امتیاز، 27 گل زد و 26 گل دریافت نمود.

لوگوی فدراسیون
لوگوی فدراسیون

لوگوی فدراسیون

به لطف برتری مقابل نیوزیلند

تیم پنجم امریکای جنوبی هنوز یک قدم تا جام جهانی فاصله داشت. در روز 11 نوامبر 2017 این تیم در وست پک استادیوم شهر ولینگتون مقابل نیوزیلند قرار گرفت. به گزارش آسمونی ، همه چیز محتاطانه پیش رفت و با تساوی(0-0) در خانه حریف، سرنوشت به روز 15 نوامبر کشیده شد. در ساعت 21:15 در حضور 39125 تماشاگر استادیو لیما مسابقه دو تیم آغاز شد و 27 دقیقه بعد جفرسون فارفان میزبان را پیش انداخت. گل دقیقه 65 کریستین راموس برتری(2-0) پرو را تثبیت کرد و به این ترتیب پرو بعد از سال 1982 برای نخستین بار راهی جام جهانی شد.

جفرسون فارفارن مهاجم باتجربه تیم ملی پرو
جفرسون فارفارن مهاجم باتجربه تیم ملی پرو

جفرسون فارفارن مهاجم باتجربه تیم ملی پرو

منتخب لیگ های قاره امریکا

به گزارش آسمونی ، تیم کنونی پرو مجموعه از بازیکنان شاغل در لیگ های فوتبال آمریکای شمالی و جنوبی است. اما هر چه پست بازیکنان هجومی می شود، تعداد بازیکنان شاغل در تیمهای اروپایی بیشتر می گردد. از جمله بازیکنان پرویی شاغل در اروپا عبارت اند از: پائولو هورتادو( هافبک 27 ساله ویتوریا گیمارش پرتغال با 31 بازی ملی) کریستین بناونته( هافبک 23 ساله شارلوآی بلژیک با 16 بازی ملی) سرخیو پنیا( هافبک 22 ساله خرانادا اسپانیا با 4 بازی ملی) ادیسون فلورس( هافبک 23 ساله آلبورگ دانمارک با 27 بازی ملی) رناتو تاپیا( هافبک 22ساله فاینورد هلند با 30 بازی ملی) جفرسون فارفان( مهاجم 33 ساله لوکوموتیو مسکو با 81 بازی ملی) آندره کاریو( مهاجم 26 ساله واتفورد انگلیس با 43 بازی ملی) اما در پست های دفاعی خبری از لژیونرهای اروپایی نیست از جمله: آلبرتو رودریگز( مدافع 34 ساله جونیور کلمبیا با 72 بازی ملی) کریستین راموس( مدافع 29 ساله وراکروز مکزیک با 65 بازی ملی) لوییس آدوین کولا( مدافع 28 ساله بنمریتا مکزیک با 64 بازی ملی) میگوئل تراسو( مدافع 25 ساله فلامنگو برزیل با 24 بازی ملی) لوییس آبرام( مداف 22 ساله ولز سارسفیلد آرژانتین با 4 بازی ملی)  

پنج مسابقه در راه جام جهانی

پرو پس از صعود به جام جهانی تدارکات خود را از ماه مارچ آغاز کرد و موفق شد مقابل کرواسی(2-0) و ایسلند(3-1) به برتری دست یابد. هر دوی این مسابقات در کشور امریکا برگزار شد. این تیم در پرو میزبان اسکاتلند خواهد بود و پس از دو مسابقه مقابل عربستان و سوئد، راهی روسیه خواهد شد.

معرفی تیم های حاضر در کوپا آمه ریکا ؛ پرو ؛ سفید و قرمزها و خاطرات طلایی کوبیاس
معرفی تیم های حاضر در کوپا آمه ریکا ؛ پرو ؛ سفید و قرمزها و خاطرات طلایی کوبیاس

160 سال فوتبال در پرو

هر چند پرو فاقد افتخارات بین المللی است اما قدمت فوتبال در این کشور بسیار بیشتر از اکثر کشورهای دنیاست. در قرن نوزدهم بریتانیایی های ساکن در پرو و بومیانی که از انگلستان به میهن بازگشته بودند فوتبال را وارد پرو کردند. در 1859 اولین باشگاه این کشور با نام لیما کریکت کلوب در پایتخت پرو تاسیس شد. در این باشگاه سه رشته کریکت، راگبی و فوتبال برگزار می شد و چیزی نگذشت که طبقات بالای جامعه علاقه زیادی به این ورزش ها پیدا کردند. اما جنگ اقیانوس آرام که بین سالهای 1879 تا 1883 میان پرو و شیلی درگرفت، توسعه فوتبال در پرو را متوقف ساخت. بعد از جنگ یک بار دیگر فوتبال در سواحل پرو از سر گرفته شد. به گزارش آسمونی ، کم کم فوتبال به فعالیتی روزمره در میان کارگران بدل شد، کارگرانی که به تشویق کارفرمایان و برای برطرف شدن خستگی ها و مشکلات دست به دامان فوتبال می شدند. لیگ فوتبال پرو در سال 1912 آغاز به کار کرد و هر چند در سال 1921 برگزاری این مسابقات سالانه متوقف شد اما با تاسیس فدراسیون پرو در سال 1922، این مسابقات یک بار دیگر از سال 1926 از سر گرفته شد.  

سه سال خاطره انگیز

روز اول نوامبر 1927، تیم ملی پرو متولد شد. در رقابت های کوپا آمه ریکا در لیما، پرو با 4 گل از اروگوئه باخت و هرچند در دومین بازی بازگشتی رویایی داشت و بولیوی را که طی 14 دقیقه دو گل زده بود،(3-2) برد اما این برد برای قهرمانی کفایت نمی کرد. مخصوصا به دنبال باخت(1-5) از آرژانتین. اما نام « دمیتریو نایرا» خورخه سارمینتو، آلبرتو مونته یانوس در تاریخ پرو ماندگار شد؛ سه بازیکنی که اولین گل های تاریخ فوتبال سفید و قرمزها را ثبت کردند. به گزارش آسمونی ، سه سال بعد پرو در اولین دوره جام جهانی نیز حضور یافت. فرانسیسکو برو مربی تیم اسپانیایی بود و در روز 14 جولای، سوزا فریرا در دقیقه 75 گل تساوی را وارد دروازه رومانی کرد اما در ادامه پرو(3-1) باخت و پس از باخت(0-1) از اروگوئه میزبان، تا چهل سال در حسرت جام جهانی باقی ماند.

پیراهن دوم پرو در جام جهانی 2018
پیراهن دوم پرو در جام جهانی 2018

پیراهن دوم پرو در جام جهانی 2018

پایان انتظار 40 ساله

31 آگوست 1969، پایان انتظاری طولانی برای فوتبال پرو بود. در رقابت های انتخابی جام جهانی 1970، پرو در کنار بولیوی و آرژانتین کار خود را با برد(1-0) مقابل آرژانتین آغاز کرد و باخت (2-1) در خانه بولیوی را با برد خانگی(3-0) جبران نمود. آرژانتین و بولیوی نیز مقابل هم صاحب یک برد و یک باخت شدند تا سرنوشت گروه به آخرین بازی کشیده شود. جایی که پرو در خانه آلبی سلسته(2-2) به تساوی رسید و به عنوان صدرنشین گروه راهی جام جهانی شد.  

صعود به یک چهارم نهایی جام جهانی 1970

جام جهانی 1970 برای پرو از ساعت 16 روز دوم ژوئن مجددا آغاز شد. زلزله پرو سبب شد که سفید و قرمزها با نوارهایی مشکی بر روی پیراهن خود وارد میدان شوند. آنها طی 49 دقیقه 2 گل از بلغارستان خوردند اما در ادامه توسط فلیکس گایاردو(50)، هکتور چومپی تاز(55) و تئوفیلو کوبیاس(73) به گل رسیده و برتری را از آن خود ساختند. به گزارش آسمونی ، کوبیاس چهار روز بعد نیز ستاره پرو مقابل مراکش بود و در دقایق 65 و 75 دو بار گلزنی کرد تا گل روبرتو چاله( 67) نتیجه را(3-0)‌کند. کوبیاس در روز 10 گوئن مقابل آلمان هم در دقیقه 44 برای پرو گلزنی کرد اما این ژرمن ها بودند که (3-1) برنده شدند و آن گاه نوبت به باخت (2-4) از برزیل رسید؛ باز هم گلی دیگر از کوبیاس و باز هم شکست پرو.

ریکاردو گارسا - مربی تیم ملی پرو
ریکاردو گارسا - مربی تیم ملی پرو

ریکاردو گارسا - مربی تیم ملی پرو

نیمی درخشان؛ نیمی تاریک

به گزارش آسمونی ، هشت سال بعد پرو آنچنان فقیرانه راهی جام جهانی شد که بازیکنان آن تنها اجازه یافتند در 3 مسابقه، پیراهن خود را با رقبا تعویض کنند. اما همین تیم فقیر، در مرحله رقبا را حقیر ساخت. برد (3-1) مقابل اسکاتلند پرمدعا باز هم با درخشش کوبیاس و گلهای دقایق 71 و 77 وی رقم خورد و به دنبال تساوی(0-0) با هلند نایب قهرمان جهان، نوبت به هت تریک کوبیاس مقابل ایران رسید و گلهای دقایق 36، 39 و 79 وی تا پرو (4-1) پیروز شود. با این برد جام جهانی برای پرو خاتمه یافت. چه این تیم در مرحله دوم مقابل برزیل(3-0)، لهستان(1-0) و آرژانتین (6-0) باخت و به خانه بازگشت. به نظر می رسید که درخشش در آغاز مسابقات و تخلیه جسمی و روانی در روزهای پایانی جام، بلای جان پرو باشد. سفید و قرمزها در جام جهانی 1982 باز هم کوبیاس را در اختیار داشتند. آنها با کامرون(0-0) و ایتالیا(1-1) مساوی کردند اما پس از یک نیمه بدون گل مقابل لهستان، در نیمه دوم از پای درآمده و (5-1) شکست خوردند و از آن پس هرگز به جام جهانی نرسیدند. باید دید نسل جدید پرو می تواند خاطرات باخت های پرگل پرو را از خاطرات پاک کند؟  

 

  منبع: اختصاصی آسمونی

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره معرفی تیم های حاضر در کوپا آمه ریکا ؛ پرو ؛ سفید و قرمزها و خاطرات طلایی کوبیاس فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio
مهدی زارعی - خبرنگار، پژوهشگر تاریخ ورزش و نویسنده چهل کتاب ورزشی تا امروز

ثبت نظر درباره «معرفی تیم های حاضر در کوپا آمه ریکا ؛ پرو ؛ سفید و قرمزها و خاطرات طلایی کوبیاس»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 5 = ?