کد مطلب: 43340 درج نظر
کشورهای فارسی زبان کدامند؟

کشورهای فارسی زبان کدامند؟

کشورهای فارسی زبان یا کشورهای پارسی‌ زبان کشورهایی هستند که در آن‌ها زبان فارسی یا پارسی، زبان رسمی تلقی می شود
زمان مطالعه: 1 دقیقه

کشورهای فارسی‌زبان یا کشورهای پارسی‌زبان کشورهایی هستند که در آن‌ها زبان فارسی یا پارسی، زبان رسمی تلقی می‌شود یا در کنار زبانی دیگر، یکی از زبان‌های رسمی است. آیا می دانید کشورهای فارسی زبان کدامند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کشورهای فارسی زبان این بخش آسمونی را مطالعه نمایید.

فارسی به عنوان زبان رسمی

کشور جمعیت فارسی زبان
ایران 70,000,000
افغانستان 30,000,000
تاجیکستان 9,300,000
داغستان 2,100

 

در حال حاضر، زبان فارسی در کشورهای ایران، افغانستان و تاجیکستان زبان رسمی محسوب می‌شود. نام رسمی این زبان در این 3 کشور به‌ترتیب فارسی (پارسی)، دری و تاجیکی است. در حالی‌ که در تاجیکستان از سال 1939م برابر 1318 ه‍.خ (پس از یک دورهٔ 10سالهٔ کاربرد خط لاتین) خط سیریلیک (کریل) رایج شده‌ است. این مسئله باعث به‌وجود آمدن دشواری‌های فراوانی در ارتباطات فرهنگی این سرزمین‌ها گردیده‌ است. در مجموع حدود 123 میلیون نفر از کل جمعیت جهان زبان پارسی، زبان اصلی آن‌ها می‌باشد، چیزی حدود 1٫64 درصد از کل جمعیت زمین.

فارسی به عنوان زبان اقلیت

کشور جمعیت فارسی زبان
ازبکستان 10,000,000
بحرین 100,000
پاکستان  
عراق  
بحرین  
قسمتی از چین  
ترکیه 500,000
قزاقستان
 

 

فارسی به عنوان زبان تاریخی

لازم به ذکر است که زبان رسمی کشور هندوستان هم تا قبل از ورود استعمار انگلیس به این کشور زبان فارسی بوده است، همچنین در قاره امریکا هم کشورهایی وجود دارد که برخی از مردم در آنجا به زبان فارسی یا پارسی حرف میزنند. در بخش هایی از استرالیا و نیوزیلند هم که در اقیانوسیه قرار دارند که به زبان فارسی صحبت میشود البته کشورهای اروپایی دیگری هم وجود دارد که با زبان فارسی اشنایی دارند و صحبت میکنند از جمله: اسپانیا، روسیه، ایتالیا، المان، هلند، اتریش، نروژ و...

با وجود مشترک بودن زبان فارسی بین مردم کشورهای نام برده در متن فوق تفاوت هایی در گویش ان ها وجود دارد اما همه ان ها زبان یکدیگر را میفهمند و میتوانند باهمدیگر ارتباط برقرار کنند.

حالا بگویید شما درکدام یک از کشورهای جهان به زبان فارسی صحبت می کنید؟

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «کشورهای فارسی زبان کدامند؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

7 - 4 = ?