کد مطلب:  40057  درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019

ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019

ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019 / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی از عراق 1972تا استرالیا 2019 در مسابقه...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019 / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

از عراق 1972تا استرالیا 2019

ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019
ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019


در مسابقه تیمهای ویتنام و اردن در مرحله یک‌هشتم نهایی جام ملت‌های آسیا ، برای اولین بار کار به ضربات پنالتی کشیده شد و این اتفاق در بازی استرالیا و ازبکستان تکرار شد . با توجه به نزدیک بودن سطح تیمها به هم ، تساوی تیمهای صعودکننده از مرحله گروهی ، در مراحل بالای جام امری طبیعی به نظر می رسد . به همین خاطر می توان انتظار داشت که این اتفاق را باز هم در جام ، شاهد باشیم .

اولین بار که یک دیدار در جام ملت های آسیا به ضربات پنالتی کشیده شده ، مربوط به جام ملت های 1972 است . تا آن زمان مسابقات جام ملت های آسیا به صورت دوره ای برگزار می شد و آن چه برتری تیم ها را مشخص می کرد ، امتیازات به دست آمده در پایان مسابقه های هریک از تیم ها بود .

penalty-kicks-in-asian-cup-2019
peny-kicks-in-asian-cup-2019


اما در سال 1972 تیم ها برای تعیین همگروه های خود در یک مرحله مقدماتی به صورت دو به دو در برابر هم قرار گرفتند . به این ترتیب مسابقه روز هفتم می عراق و کره جنوبی اولین دیدار جام ملت ها بود که به ضربات پنالتی کشیده می شد . این دیدار در پایان وقت قانونی (0 - 0) خاتمه یافت و به این ترتیب دوکلاص عزیز عراقی نخستین بازیکنی شد که پنالتی خود را به گل تبدیل کرده است . بوم - کون چای کره ای هم نخستین بازیکنی بود که پنالتی خود را از دست داد و به این ترتیب عراق در ضربات پنالتی (4 - 2) به برتری دست یافت .

به گزارش آسمونی ، در این تورنمنت دو بازی دیگر نیز به ضربات پنالتی کشیده شد . ابتدا در روز 17 می ، کره جنوبی پس از تساوی (1 - 1) مقابل تایلند در ضربات پنالتی (2 - 1) پیروز و راهی دیدار نهایی شد و آن گاه در روز 19 می ، تایلند در برابر خمر ( کامبوج ) به تساوی (2 - 2) دست یافت تا با برتری (5 - 3) در ضیافت پنالتی ها ، عنوان سوم تورنمنت را از آن خود سازد .

ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019
ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019

ایران و دو شکست پیاپی در پنالتی ها

پس از مسابقات جام ملت های آسیا 1972 ، به مدت 12 سال خبری از ضربات پنالتی در تورنمنت نبود تا این که عربستان و ایران در 13 دسامبر 1984 در برابر 20 هزار تماشاگر استادیوم ملی سنگاپور با یکدیگر به تساوی (1 - 1) دست یافتند . کار به پنالتی کشیده شد و عربستان با برد (5 - 4) ، ایران را راهی دیدار رده بندی کرد و خود به فینال شتافت . دیدار رده بندی در روز 16 دسامبر مقابل 26 هزارنفر برگزار شد و ایران این بار نیز به تساوی (1 - 1) دست یافت . اما یک بار دیگر در هر پنج ضربه پنالتی دروازه خود را بازشده دید و این بار (5 - 3) مغلوب . فیصل الدخیل ، یوسف السوید ، محبوب جمعه ، ولید الجاسم و جمال یعقوب پنالتی های کویت را به گل تبدیل کردند تا ایران اولین تیمی باشد که هر 10 ضربه رقبا در ضربات پنالتی وارد دروازه این تیم می شود .

penalty-kicks-in-asian-cup-2019
peny-kicks-in-asian-cup-2019

نخستین فینالی که به ضربات پنالتی رسید

دیدار روز 18 دسامبر 1988 بین عربستان و کره جنوبی نخستین فینال در تاریخ جام ملت ها بود که در سرنوشت آن در ضربات پنالتی مشخص شد . مسابقه در پایان 120 دقیقه نبرد بدون رد و بدل شدن گل خاتمه یافت . در ضربات پنالتی هم دو تیم یکی از دو ضربه ابتدایی خود را از دست دادند . مین - کوک چو اولین ضربه کره را به هدر داد و محمدالجواد دومین ضربه عربستان را .  کار تا آخرین ضربه مساوی بود تا این که یون - هوآن چو آخرین ضربه کره را از دست داد ؛ اما فهدالبیشی ضربه خود را به گل تبدیل کرد و عربستان قهرمان شد . ماجد عبدالله و صالح نعیمه نیز به اولین بازیکنانی بدل شدند که دو دوره مختلف ، در ضربات پنالتی گلزنی کرده اند . دیدار رده بندی این جام نیز به ضربات پنالتی کشید و چینی ها در باخت (3 - 0) به ایران ، نخستین تیمی بودند که هیچ یک از ضربات خود را گل تبدیل نکردند ! ژو دوآن ، بائوشان وانگ و ون بینگ وو سه ضربه چین را از دست دادند و احمدرضا عابدزاده اولین دروازه بانی لقب گرفت که در ضربات پنالتی گلی دریافت نکرد .

ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019
ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019

یک تیم و سه ضربات پنالتی پیاپی

در جام ملت های آسیا 2007 ، چهار مسابقه به ضربات پنالتی کشیده شد که به جز دیدار ژاپن و استرالیا ، در سایر مسابقات کره جنوبی یکی از طرفین مسابقه بود . در دیدار ژاپن و استرالیا دو تیم به تساوی (1 - 1) دست یافتند و استرالیایی ها با از دست دادن دو ضربه اول خود ، در آستانه شکست قرار گرفتند . ساکروز با وجود گل کردن سه ضربه بعدی خود (4 - 3) شکست خوردند و ژاپن راهی نیمه نهایی شد . یک روز بعد ( 22 جولای ) کره جنوبی پس از تساوی (0 - 0) با ایران در پنالتی ها (4 - 2) پیروز شد . کره ای ها در سایر مسابقات خود نیز در وقت قانونی کاری انجام ندادند و سرنوشت آن ها به پنالتی ها کشیده شد . در نیمه نهایی کره پس از تساوی (0 - 0) با عراق ، در پنالتی ها (4 - 3) شکست خوردند و راهی دیدار رده بندی شدند تا در تساوی های بدون گل هت تریک کنند . برد (6 - 5) مقابل ژاپن ، کره را در حالی به عنوان سوم بازی ها رساند که این تیم تنها یک بازی از شش مسابقه خود را در وقت قانونی با پیروزی پشت سرگذاشت .

انتقام پس از 4 سال

ژاپن و کره در جام ملت های آسیا 2011 در نیمه نهایی مقابل هم قرار گرفتند . مسابقه دو تیم در روز 25 ژانویه با تساوی (1 - 1) خاتمه یاف و در شرایطی که ژاپن تا دقیقه 120 از حریف پیش افتاده بود ، اما کره در واپسین ثانیه های وقت اضافی به گل تساوی دست یافت و با این که به نظر می رسید تیم کره از نظر روحی در شرایط بهتری قرار دارد ، با این وجود در ضربات پنالتی همه چیز به سود ژاپن بود و این تیم با به ثمر رساندن هر سه ضربه خود (3 - 0) به برتری دست یافت .
: برای دریافت مشاوره درباره ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019 فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «ضربات پنالتی در جام ملت های آسیا 2019» در کادر زیر بنویسید :

4 * 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید