کد مطلب:  32344 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آموزش انواع پیلینگ

آموزش انواع پیلینگ

لایه برداری در واقع از بین بردن سلول های مرده پوست می باشد که پوست شما را درخشان و صاف میکند. آسمونی در این...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آموزش انواع پیلینگ
آموزش انواع پیلینگ


لایه برداری در واقع از بین بردن سلول های مرده پوست می باشد که پوست شما را درخشان و صاف میکند. آسمونی در این بخش در مورد انواع لایه برداری بیشتر صحبت می کند و به آموزش انواع پیلینگ می پردازد.

لایه برداری با برداشتن لایه بیرونی پوست، روند پوست اندازی را سریع تر می کند. اما انجام زیاد از حد آن یا استفاده از محصلات نامناسب ممکن است موجب آسیب دیدن یا خشکی پوست شود. پس از کجا می توانید مطمئن باشید پوستتان را اشتباهی لایه برداری نمی کنید؟

احتمالا تا به حال چیز هایی درباره پیلینگ یا لایه برداری پوست شنیده اید شاید هم تا به حال از کرم های لایه بردار یا اسکراب استفاده کرده باشید اما شاید ندانید که پیلینگ و لایه برداری روش های مختلف با مکانیسم های متفاوت دارد که هرکدام از این روش ها را پزشک با توجه به وضعیت پوست شما پیشنهاد می کند.

روش های لایه برداری پوست صورت

در بسیاری از موارد استفاده از روش های مختلف پیلینگ برای صاف کردن پوست و از بین بردن لک ها و مشکلات پوستی راه حل اول و آخر است و نتایج حاصل از آن نیز کاملا قابل پیش بینی است و عوارض چندانی هم ندارد، البته اشتباه نکنید پیلینگ و لایه برداری فقط برای درمان مشکلات پوستی نیست بلکه گاهی برای از بین بردن چین و چروک ها یا حتی درخشان کردن پوست از این روش استفاده می شود.

انواع متفاوت لایه برداری پوست

اسیدها و آنزیم های خاصی باعث از بین رفتن سلول های مرده می شوند در حقیقت یک سوختگی شیمیایی خفیف و کنترل شده در پوست به وجود می آید و سلول های مرده پس از جدا شدن، جای خود را به سلول های سالم و جوان می دهند، لایه برداری براساس نوع ماده به کار رفته، غلظت آن و مدت زمانی که مواد فوق روی پوست باقی می مانند متفاوت است.

پیلینگ سطحی

فرآیند لایه برداری در اپیدرم یا لایه سطحی پوست ایجاد می شود.

کاربرد: برای رفع کدورت و تیرگی پوست، چروک های خفیف زودرس و درمان جوشگاه های قدیمی.

ترکیبات اصلی:معمولا از دسته هیدروکسی اسیدها(آلفا هیدروکسی اسید و بتا هیدروکسی اسید) با غلظت های 02 تا 07 درصد.

پیلینگ متوسط

نسبت به لایه بردارهای سطحی با عمق بیشتری درون پوست نفوذ می کنند و بهتر است فقط در پوست سایر قسمت های بدن جز صورت به کار رود.

کاربرد: درمان ضایعاتی مانند اسکار آکنه، خطوط پوستی، تغییرات رنگ پوست و تغییرات پوست بر اثر آفتاب.

ترکیبات اصلی: از تری کلرو استواستیک (TCA) با غلظت های متوسط، استفاده می شوند.

peeling-training
peeling-training


پیلینگ عمیق

این فرآورده ها قوی ترین لایه بردارهای پوست را شامل می شوند.

کاربرد: درمان چین های خشن پوستی، آثار عمیق ناشی از افزایش سن و آفتاب، اسکار پوستی و ضایعات رشد یافته پیش سرطانی.

ترکیبات اصلی: در این محلول ها از ترکیبات فنل استفاده می شود و عوارضی مانند بیهوشی و نیاز به بستری شدن را نیز به همراه دارد.

پیلینگ و لایه برداری فقط برای درمان مشکلات پوستی نیست

لیزر چقدر در لایه برداری موفق است؟

یکی از درمان های رایج در مطب های متخصصان پوست و موست و کاربردهای وسیعی در درمان برخی بیماری های پوستی مثل ضایعات عروقی (همانژیوم، ماه گرفتگی )، بهبود زخم های برجسته و کلوئید، بهبود اسکارهای مختلف، بهبود برخی لک ها مثل کک ومک، لکه های قهوه ای و جوان سازی پوست دارد. لیزر در لایه برداری نیز موثر است.

پیلینگ با CO2

یک ناحیه از پوست را به صورت سراسری لایه برداری می کند.

پیلینگ فراکشنال

در هر جلسه درمان درصدی از سطح مورد درمان دست نخورده باقی می ماند، بنابراین به سرعت پوست ترمیم خواهد شد و عوارض کمتری از گروه اول دارد.

پیلینگ مکانیکی

در لایه بردارهای مکانیکی مواد ساینده ای وجود دارد که مثل سنباده روی سطح پوست کشیده می شوند و سلول های مرده را از روی آن سطح پوست برمی دارند که به دنبال استفاده از آن تاثیر و نفوذ داروهای پوست، چند برابر گشته و بنابراین کمک مهمی برای درمان دارویی مثلا بهبود لک های صورت است.

کرم های اسکراب

این کرم ها به عنوان خراشنده و ساینده پوست استفاده می شوند.کرم ها و صابون های اسکراب حاوی دانه های خشن هستند تا سلول های مرده سطح پوست را بردارند.

کاربرد: در درمان ضایعات پوستی مثل آکنه های کومدونال (جوش های سرسیاه یا سفید)، چربی پوست، خشونت پوست و افزایش اثر داروهای موضعی.

روش های سنتی پیلینگ

در زمان قدیم کیسه کشیدن در حمام های سنتی رایج بوده که این مثالی از لایه برداری مکانیکی است که وقتی با سفید آب همراه می شود، میزان لایه برداری آن بیشتر هم می شود و این عمل موثرتر خواهد شد. حتی استفاده از سنگ پا برای کاستن از زبری کف پا مثالی دیگر از لایه برداری مکانیکی است.

روش میکرودرم ابریژن

توسط دستگاهی، پودر کریستال های سخت اکسیدآلومینیوم با فشار روی پوست پاشیده می شود. بعد این دستگاه، یک فشار منفی به پوست وارد می کند و عملی شبیه بادکش انجام می دهد. از ترکیب این ساباندن و ایجاد فشار منفی یک لایه برداری مکانیکی خوب روی پوست صورت اتفاق می افتد.

کاربرد: بهبود منافذ باز پوست، بهبود جوش های سرسیاه و سرسفید، کم رنگ شدن لک های صورت و حتی بدن، بهبود چین و چروک های ظریف.

آموزش انواع پیلینگ
آموزش انواع پیلینگ


پیلینگ به روش خانگی

با استفاده از مواد طبیعی موجود در آشپزخانه هم می توان پوست را لایه برداری کرد، در واقع می توان با مواد طبیعی هم لایه بردار شیمیایی ساخت هم لایه بردار مکانیکی.

پیلینگ شیمیایی خانگی

آنزیم های طبیعی که به عنوان لایه بردار استفاده می شوند، معمولا از آناناس، انبه و کدو تنبل گرفته می شوند. آنزیم های درون این میوه ها را می توانید در ماسک های خانگی خود به کار ببرید و از پوست تان لایه برداری کنید. البته این آنزیم های لایه بردار در قارچ، گیلاس، تمشک، انار، انگور، گوجه فرنگی، هلو، خیار، توت فرنگی و زرد آلو و... نیز وجود دارد.

پیلینگ مکانیکی خانگی

می توانید مواد پودری و خشن را در شامپوی بدن بریزید و به این وسیله اسکراب بسازید، اگر پوست خشک دارید، بهتر است از آرد جو دو سر استفاده کنید. اگر پوست تان نرمال است از شکر استفاده کنید و اگر می خواهید پوست تان خشک شود بهترین ماده نمک است. آرد گندم نیز برای اسکراب پوست های چرب مستعد آکنه مناسب است.
: برای دریافت مشاوره درباره آموزش انواع پیلینگ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آموزش انواع پیلینگ» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید