مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  430 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
برای پیشگیری از آلزایمر بادام بخورید

برای پیشگیری از آلزایمر بادام بخورید

بسیاری از افراد با افزایش سن دچار فراموشی می‌شوند، اما با مصرف مواد غذایی ضد آلزایمر از کودکی یا جوانی می‌توان از ابتلا به این بیمار جلوگیری کرد.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

یکی از بزرگترین معضلاتی که امروزه بیشتر افراد را درگیر کرده است مشکل فراموشی و درمان فراموشی است که این مشکل باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری برای افراد شده است داشتن حافظه قوی و هوش زیاد برای انجام بسیاری از کار ها مهم ترین خواسته افراد است که امروزه مشکل الزایمر باعث شده تا بیشتر افراد برای دچار نشدن به آن به دنبال راه کار های ارائه شده از طرف متخصصان باشند.

نوع زندگی و بیماری های ما در سالمندی به این بر می گردد که در جوانی چه سبک زندگی داشته‌ایم. سالمندی همراه خودش یک سری ناتوانی ها همراه می آورد که ارتباط دارد به رفتاری که فرد در طول زندگی دارد، اگر فرد از ابتدا برنامه خوبی برای زندگی داشته باشد می تواند سالمندی خوب و سالمی را نیز طی کند.

مهم ترین علت فراموشی در افراد معمولا به علت اختلال و فرسایش بافت های مغز است که این عامل بیشتر به مقدار خونی که به مغز می رسد است زمانی که خون به مغز نمی رسد مغز دچار تغییراتی می شود از این رو کاهش و ضعف حافظه می تواند باعث فراموشی شود.

آلزایمر چیست؟

برای پیشگیری از آلزایمر بادام بخورید
برای پیشگیری از آلزایمر بادام بخورید

آلزایمر نوعی اختلال عصبی است که در آن زوال سلول های مغز باعث افت شناخت، دشواری در استدلال، کاهش ارتباطات، گیجی و از بین رفتن تدریجی حافظه می شود. علت بروز این بیماری به روشنی مشخص نشده است و دارو های کمی برای درمان این بیماری معرفی و تایید شده‌ که تاثیر بسیار محدودی دارند. با این حال اکثر متخصصان بر این عقیده هستند که این اختلال ژنتیکی است. آلزایمر یک بیماری پیش‌رونده است و علائم با گذشت زمان بدتر می شود. بنابراین تشخیص در مراحل اولیه بسیار مهم است.

بارز ترین نوع از انواع مختلف زوال عقل اختلال حافظه‌ است. اختلال حافظه معمولاً به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته های اخیر محدود می شود ولی به تدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می بینند. بیمار پاسخ سوالی را که چند لحظه قبل پرسیده است فراموش می کند و مجدداً همان سؤال را می پرسد. بیمار وسایلش را گم می کند و نمی داند کجا گذاشته است. در خرید و پرداخت پول دچار مشکل می شود و نمی تواند حساب دارائیش را نگه دارد. بتدریج در شناخت دوستان و آشنایان و نام بردن اسامی آنها نیز مشکل ایجاد می شود.

کم‌کم مشکل مسیریابی پیدا شده و اگر تنها از منزل بیرون برود ممکن است گم شود. در موارد شدیدتر حتی در تشخیص اتاق خواب، آشپزخانه، دستشویی و حمام در منزل خودش هم مشکل پیدا می کند. بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب عملکرد های اجتماعی و شخصی بیمار شده و در نتیجه ممکن است سبب افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار شود . قایم کردن اشیا و لباس هم جزو این بیماری این بیماری کوچکی مغز را در پی دارد و فراموشی کامل کلات زوال عقل بروز توهم و هذیان است. مثلاً بیمار فکر کند همسرش به وی خیانت کرده است یا همسایگان و پرستارش قصد آسیب رساندن و توطئه علیه وی را دارند. بیمار ممکن است به فرزندانش بدبین شود. گاهی اوقات بیمار افرادی را مثلاً والدین فوت شده یا اقوام را که نیستند و حضور ندارند می بینند. استرس برای غذا خوردن دارند که کم هستش

در موارد شدید بیمار برای انجام کار های اولیه شخصی نیاز به کمک پیدا می کند و ممکن است توانایی کنترل ادرار و مدفوع را هم از دست دهد. بیمار دچار زوال عقل ممکن است در تکلم و یافتن کلمات مناسب مشکل پیدا کند و در نتیجه کم حرف و گوشه‌گیر شود. در موارد پیشرفته تر بیمار آگاهیش را نسبت به بیماری از دست داده و نمی داند دچار ناتوانی در انجام برخی کار ها است و ممکن است کار های خطر ساز انجام دهد. به تدریج ممکن است توانایی حرکتی بیمار هم دستخوش آسیب شده و مکرراً تعادلش را از دست داده زمین بخورد.

آیا رژیم غذایی سالم و مصرف آجیل و مغز ها در پیشگیری آلزایمر موثر است؟

peanuts-prevent-alzheimers
peanuts-prevent-alzheimers

یک رژیم غذایی مناسب در طول زندگی می تواند ریسک بروز آلزایمر را تا حد زیادی کاهش دهد. با داشتن یک رژیم غذایی سالم و مغذی و اضافه کردن برخی ابرغذا ها مانند آجیل به رژیم روزانه می‌توان خطر ابتلا به این بیماری را تا حد بسیار زیادی کاهش داد. آجیل ها و مغز ها از مهم ترین مواد غذایی برای بهبود سلامت مغز هستند و باید به طور مداوم در رژیم غذایی قرار گیرند. این مواد خوراکی متشکل از اجزای مهمی هستند که سلامت نورون های مغز را تقویت می کنند. از جمله‌ی این مواد مغذی می توان به اسید های چرب امگا 3 اشاره کرد که همراه با مواد مغذی گیاهی دیگر مانند منیزیم و منگنز برای تقویت حافظه ضروری هستند.

چرا برخی از غذاها مربوط به کاهش حافظه هستند؟

برای پیشگیری از آلزایمر بادام بخورید
برای پیشگیری از آلزایمر بادام بخورید

مغز به سوخت نیاز دارد و برای این منظور به چربی های سالم، میوه ها، سبزیجات، پروتئین ها و ویتامین های کافی و مواد معدنی نیاز دارد. مصرف زیادی از این غذا ها و بسیاری از کربوهیدرات پیچیده، غذا های فرآوری شده و شکر، تولید سموم در بدن را تحریک می کند. این سموم می توانند منجر به التهاب، ایجاد پلاک در مغز شده و در نتیجه، عملکرد شناختی اختلال ایجاد کنند. این تاثیرات برای مردم همه سنین کاربرد دارند، نه فقط سالمندان.

طبق نتایج یک مطالعه جدید، مصرف روزانه 10 گرم بادام زمینی (معادل دو قاشق چایخوری) می تواند موجب تقویت سلامت شناختی مغز تا 60 درصد شود.

بادام، سرشار از ویتامین E می باشد، که این ویتامین از ابتلا به بیماری های مرتبط با افزایش سن مثل آلزایمر جلوگیری می کند. سعید حسینی متخصص تغذیه و رژیم درمانی می گوید: 30 گرم بادام، 35 درصد از نیاز روزانه بدن را به ویتامین E تامین می کند.

بادام همچنین سرشار از منیزیم است که برای تنظیم فشار در رگ ها ضروری است. وی با اشاره به این که بادام بیشتر از جو و اسفناج، منیزیم دارد، افزود: هنگامی که به مقدار کافی منیزیم در بدن باشد در خون جریان می یابد و اکسیژن و مواد مغذی را سریع‌تر حمل می کند و از افزایش ضربان قلب پیشگیری می کند.

متخصص تغذیه و رژیم درمانی ادامه داد: چربی موجود در بادام از جنس چربی موجود در روغن زیتون بوده و به همین خاطر برای سلامت قلب مفید است. بادام می تواند میزان کلسترول بد خون را پایین آورد و خطر بروز امراض قلبی را نیزکاهش دهد. همچنین یک چهارم فنجان بادام بیش از 4 گرم فیبر دارد که برای عملکرد مناسب دستگاه گوارش ضروری است.

بادام یکی از مواد غذایی سالم و موثر در پیشگیری از بروز آلزایمر است که برای تقویت کارکرد مغز مفید است. با توجه به آنچه در این مطلب گفتیم می توانید بادام را در رژیم غذایی روزانه‌ خود بگنجانید و از فواید بی نظیر آنها بهره مند شوید. امیدواریم که توانسته باشیم بخشی از دغدغه های شما را درباره‌ی پیشگیری از ابتلا یا کنترل بیماری آلزایمر با مصرف آجیل بر طرف کرده باشیم.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره برای پیشگیری از آلزایمر بادام بخورید فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «برای پیشگیری از آلزایمر بادام بخورید» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید