کد مطلب: 8387 درج نظر
مدارک صدور و تعویض گذرنامه
زمان مطالعه: 4 دقیقه
آسمونی در این بخش مدارک کورد نیاز برای تعویض و صدور گذرنامه را برای شما شرح می دهد تا بدون دردسر و در کمترین زمان ممکن این کار را انجام دهید.
گذرنامه اولین چیزی است که هنگام سفر به آن نیاز دارید. گرفتن گذرنامه بر خلاف آنچه تصور می شود کار سختی نیست. اگر مدارک کامل باشد، شاید کمتر از یک ساعت وقتتان ن را بگیرد. در این بخش پورتال آسمونی به بررسی مراحل و مدارک صدور و چگونگی تمدید و تعویض گذرنامه (Passport) در سال 1399 می پردازیم.
 
موارد مشترک میان بانوان و آقایان
 
مدارکی که میبايست توسط کليه متقاضيان گذرنامه ارائه گردد:
 
  1. اصل و کپي شناسنامه و کارت ملي و يا تأئيديه ثبت احوال براي کليه متقاضيان.
  2.  ارائه اصل آخرين گذرنامه (در صورت معتبر بودن)
  3.  یک (1) قطعه عکس 6x4 جديد و رنگي با زمينه سفيد و تمام رخ به طوري که: الف: 6 ماه از تاريخ انداختن آن نگذشته باشد.   ب: آقايان بدون کلاه و عينک کراوات و زيور آلات و آرایش مو و محاسن به طوري که پيشاني و گوش‌ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد.  ج: خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرايش و زيورآلات، با استفاده از روسري و یا مقنعه ساده و تیره به طوري که گردي صورت مشخص باشد. (برای دختران بالاي 6 سال با حجاب کامل)
  4.  اجازه محضري برای افراد زير 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی.
  5. افراد بالاي 15 سال ضمن حضور در دفتر مي‌بايست شناسنامه عکسدار ارائه نمايند.
  6.  افراد زیر 15 سال ضمن حضور در دفتر مي‌بايست گواهي اشتغال به تحصيل، دفترچه بيمه و يا گذرنامه عکسدار ارائه نمايند.  توجه : برای افراد زیر 6 سال،کودک می‌بایست در دفتر حاضر شده و ولی کودک یک قطعه عکس از کودک خود را ارایه نماید.
  7.  بازنشستگان نظامي که 5 سال تمام از بازنشستگي آنها نگذشته است ارائه نامه از حفا يگان مربوطه الزامی است.
  8.  بازنشستگان نظامي که 5 سال از بازنشستگي آنها مي‌گذرد می‌بایست اصل و کپي کارت کانون بازنشستگان را ارایه دهند (نیازی به ارایه گواهی از سازمان متبوع نمی‌باشد).
  9. نظامیان شاغل می‌بایست نامه موافقت حفا یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارایه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارایه نمایند.

توجه : حضور شخص متقاضی الزامی است.

 

موارد مربوط به پاسپورت بانوان

 
1. اجازه محضري برای بانوان متأهل از سوی همسر.
 
توجه 1 : بانوان مقيم خارج احتياج به اجازه محضري همسر ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ايراني قابل قبول است.
توجه 2 : بانواني که همسر آنها فوت نموده، مي‌بايست اصل گواهي فوت همسر و يا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه مي‌بايست اصل طلاق‌نامه را ارائه نمايند.
 

موارد مربوط به پاسپورت آقايان

 
1. ارائه اصل و کپي کارت پايان خدمت يا معافيت صرفاً هوشمند(کارت‌های قدیمی اعتبار ندارند) و يا موافقت‌نامه سازمان وظيفه عمومي برای مشمولین.
 
توجه 1 : کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند نموده‌اند، بعد از گذشت 24 ساعت از درخواست تعویض، می‌توانند با ارایه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور یا تعویض گذرنامه دهند.
 
توجه 2 : آقايان بالاي 50 سال احتياج به ارايه کارت پايان خدمت ندارند.
 آقايان دانشجو و يا دانش آموز براي خروج از کشور مي‌بايست نامه از محل تحصيل خود دريافت و به سازمان وظيفه عمومي تحويل نمايند.
 
چند نکته مهم گذرنامه:
 
1. برای متولدين خارج از کشور ارايه مدرک نحوه ورود الزامي است.
2. برای ابطال گذرنامه‌هایی که بالاي يک سال اعتبار دارند ارائه نامه از ادارات گذرنامه (نشاني در پايان همين صفحه) الزامي است.
 
نحوه اقدام در خصوص افرادی که پاسپورت معتبر آنها مخدوش بوده و يا آن را مفقود نموده‌اند:
شهروندان تهران جهت اعلام فقدان و تعویض گذرنامه مخدوش - بررسی ممنوعیت فقط می‌بایست به اداره گذرنامه تهران بزرگ واقع در خیابان مطهری، خیابان کوه نور مراجعه نمایند.
توجه: افرادی که اعتبار گذرنامه آنها به اتمام رسیده و مفقود یا مخدوش گردیده است نیازی به اعلام فقدان نداشته و می‌توانند مستقیماً به دفاتر مراجعه نمایند.
 

تعویض و تمدید گذرنامه


برای خروج از کشور، گذرنامه شما بایستی حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد. معمولا برای دریافت ویزا هر کشوری، گذرنامه شما بایستی حداقل بین 3 تا 6 ماه اعتبار داشته باشد. اگر متقاضی ویزا تحصیلی و یکساله شنگن هستید، حداقل بایستی 12 ماه گذرنامه شما اعتبار داشته و 2 صفحه خالی داشته باشد. گذرنامه های ایران، 5 سال اعتبار داشته و اگر گذرنامه جدید نیاز دارید، بایستی گذرنامه قبلی را جهت ابطال با خود همراه کنید. پس از ابطال، گذرنامه به شما عودت می شود تا از اسناد آن برای ارائه به سفارت خانه ها جهت دریافت ویزای جدید،‌استفاده کنید.
 

فهرست هزینه های دریافت گذرنامه در سال 99

 

عوارض شهرداری : 50،000 ريال ( پنجاه هزار تومان)

نیروی انتظامی + هزینه پست : 428,612 ريال (پنجاه هزار تومان)

درخواست گذرنامه: 1000,000 ریال (صد هزار تومان)

دریافت شناسه گذرنامه: 10,000 ریال (هزار تومان)

توجه : حضور شخص متقاضی (صاحب گذرنامه) در همه گروه‌های سنی الزامی است.
1- تهيه فرم و شناسه گذرنامه از دفاتر خدمات الکترونيک انتظامي (پليس+10) (هزینه اخذ شناسه 1000 تومان می‌باشد)
2- پرداخت فيش‌هاي بانکي مطابق جدول ذيل:
توجه 1: در صورتی که در دفتر مورد مراجعه، دستگاه کارتخوان (POS) وجود داشته باشد بدون نیاز به واریز این مبلغ از طریق بانک، می‌توان از کارت‌های بانکی استفاده نمود.
توجه 2: واریز از طریق اینترنت یا عابربانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.


معمولا پس از تکمیل مدارک و پرداخت هزینه ها از طریق pose موجود در دفاتر، گذرنامه ظرف یک هفته برای شما ارسال خواهد شد. حتما رسیدی که از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی دریافت کردید، نگهداری کنید و در اختیار مامور پست برای بررسی، قرار دهید.

ثبت نظر درباره «مدارک صدور و تعویض گذرنامه»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت