کد مطلب: 8387 درج نظر
مدارک صدور و تعویض گذرنامه

مدارک صدور و تعویض گذرنامه

آسمونی در این بخش مدارک کورد نیاز برای تعویض و صدور گذرنامه را برای شما شرح می دهد تا بدون دردسر و در کمترین زمان ممکن این کار را انجام دهید.
زمان مطالعه: 4 دقیقه
گذرنامه اولین چیزی است که هنگام سفر به آن نیاز دارید. گرفتن گذرنامه بر خلاف آنچه تصور می شود کار سختی نیست. اگر مدارک کامل باشد، شاید کمتر از یک ساعت وقتتان ن را بگیرد. در این بخش پورتال آسمونی به بررسی مراحل و مدارک صدور و چگونگی تمدید و تعویض گذرنامه (Passport) در سال 1399 می پردازیم.
 
موارد مشترک میان بانوان و آقایان
 
مدارکی که میبایست توسط کلیه متقاضیان گذرنامه ارائه گردد:
 
  1. اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی و یا تأئیدیه ثبت احوال برای کلیه متقاضیان.
  2.  ارائه اصل آخرین گذرنامه (در صورت معتبر بودن)
  3.  یک (1) قطعه عکس 6x4 جدید و رنگی با زمینه سفید و تمام رخ به طوری که: الف: 6 ماه از تاریخ انداختن آن نگذشته باشد.   ب: آقایان بدون کلاه و عینک کراوات و زیور آلات و آرایش مو و محاسن به طوری که پیشانی و گوش‌ها مشخص باشند. همچنین رنگ لباس و زمینه یکسان نباشد.  ج: خانم‌ها با حجاب کامل بدون آرایش و زیورآلات، با استفاده از روسری و یا مقنعه ساده و تیره به طوری که گردی صورت مشخص باشد. (برای دختران بالای 6 سال با حجاب کامل)
  4.  اجازه محضری برای افراد زیر 18 سال از سوی پدر و یا قیم قانونی.
  5. افراد بالای 15 سال ضمن حضور در دفتر می‌بایست شناسنامه عکسدار ارائه نمایند.
  6.  افراد زیر 15 سال ضمن حضور در دفتر می‌بایست گواهی اشتغال به تحصیل، دفترچه بیمه و یا گذرنامه عکسدار ارائه نمایند.  توجه : برای افراد زیر 6 سال،کودک می‌بایست در دفتر حاضر شده و ولی کودک یک قطعه عکس از کودک خود را ارایه نماید.
  7.  بازنشستگان نظامی که 5 سال تمام از بازنشستگی آنها نگذشته است ارائه نامه از حفا یگان مربوطه الزامی است.
  8.  بازنشستگان نظامی که 5 سال از بازنشستگی آنها می‌گذرد می‌بایست اصل و کپی کارت کانون بازنشستگان را ارایه دهند (نیازی به ارایه گواهی از سازمان متبوع نمی‌باشد).
  9. نظامیان شاغل می‌بایست نامه موافقت حفا یگان مربوطه را ابتدا به دبیرخانه اداره گذرنامه ارایه و پس از ثبت به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارایه نمایند.

توجه : حضور شخص متقاضی الزامی است.

 

موارد مربوط به پاسپورت بانوان

 
1. اجازه محضری برای بانوان متأهل از سوی همسر.
 
توجه 1 : بانوان مقیم خارج احتیاج به اجازه محضری همسر ندارند، همچنین اقامت با گذرنامه ایرانی قابل قبول است.
توجه 2 : بانوانی که همسر آنها فوت نموده، می‌بایست اصل گواهی فوت همسر و یا اصل شناسنامه باطل شده همسر و بانوان مطلقه می‌بایست اصل طلاق‌نامه را ارائه نمایند.
 

موارد مربوط به پاسپورت آقایان

 
1. ارائه اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافیت صرفاً هوشمند(کارت‌های قدیمی اعتبار ندارند) و یا موافقت‌نامه سازمان وظیفه عمومی برای مشمولین.
 
توجه 1 : کسانی که اقدام به تعویض کارت پایان خدمت یا معافیت قدیمی به هوشمند نموده‌اند، بعد از گذشت 24 ساعت از درخواست تعویض، می‌توانند با ارایه برگه ثبت درخواست تعویض کارت به افسران گذرنامه مستقر در دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی، درخواست صدور یا تعویض گذرنامه دهند.
 
توجه 2 : آقایان بالای 50 سال احتیاج به ارایه کارت پایان خدمت ندارند.
 آقایان دانشجو و یا دانش آموز برای خروج از کشور می‌بایست نامه از محل تحصیل خود دریافت و به سازمان وظیفه عمومی تحویل نمایند.
 

چند نکته مهم گذرنامه:

 
1. برای متولدین خارج از کشور ارایه مدرک نحوه ورود الزامی است.
2. برای ابطال گذرنامه‌هایی که بالای یک سال اعتبار دارند ارائه نامه از ادارات گذرنامه (نشانی در پایان همین صفحه) الزامی است.
 
نحوه اقدام در خصوص افرادی که پاسپورت معتبر آنها مخدوش بوده و یا آن را مفقود نموده‌اند:
شهروندان تهران جهت اعلام فقدان و تعویض گذرنامه مخدوش - بررسی ممنوعیت فقط می‌بایست به اداره گذرنامه تهران بزرگ واقع در خیابان مطهری، خیابان کوه نور مراجعه نمایند.
توجه: افرادی که اعتبار گذرنامه آنها به اتمام رسیده و مفقود یا مخدوش گردیده است نیازی به اعلام فقدان نداشته و می‌توانند مستقیماً به دفاتر مراجعه نمایند.
 

تعویض و تمدید گذرنامه


برای خروج از کشور، گذرنامه شما بایستی حداقل 3 ماه اعتبار داشته باشد. معمولا برای دریافت ویزا هر کشوری، گذرنامه شما بایستی حداقل بین 3 تا 6 ماه اعتبار داشته باشد. اگر متقاضی ویزا تحصیلی و یکساله شنگن هستید، حداقل بایستی 12 ماه گذرنامه شما اعتبار داشته و 2 صفحه خالی داشته باشد. گذرنامه های ایران، 5 سال اعتبار داشته و اگر گذرنامه جدید نیاز دارید، بایستی گذرنامه قبلی را جهت ابطال با خود همراه کنید. پس از ابطال، گذرنامه به شما عودت می شود تا از اسناد آن برای ارائه به سفارت خانه ها جهت دریافت ویزای جدید،‌استفاده کنید.
 

فهرست هزینه های دریافت گذرنامه در سال 99

 

عوارض شهرداری : 50،000 ریال ( پنجاه هزار تومان)

نیروی انتظامی + هزینه پست : 428,612 ریال (پنجاه هزار تومان)

درخواست گذرنامه: 1000,000 ریال (صد هزار تومان)

دریافت شناسه گذرنامه: 10,000 ریال (هزار تومان)

توجه : حضور شخص متقاضی (صاحب گذرنامه) در همه گروه‌های سنی الزامی است.
1- تهیه فرم و شناسه گذرنامه از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس+10) (هزینه اخذ شناسه 1000 تومان می‌باشد)
2- پرداخت فیش‌های بانکی مطابق جدول ذیل:
توجه 1: در صورتی که در دفتر مورد مراجعه، دستگاه کارتخوان (POS) وجود داشته باشد بدون نیاز به واریز این مبلغ از طریق بانک، می‌توان از کارت‌های بانکی استفاده نمود.
توجه 2: واریز از طریق اینترنت یا عابربانک به هیچ عنوان قابل قبول نیست.


معمولا پس از تکمیل مدارک و پرداخت هزینه ها از طریق pose موجود در دفاتر، گذرنامه ظرف یک هفته برای شما ارسال خواهد شد. حتما رسیدی که از مراکز خدمات الکترونیک انتظامی دریافت کردید، نگهداری کنید و در اختیار مامور پست برای بررسی، قرار دهید.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «مدارک صدور و تعویض گذرنامه»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 8 = ?