کد مطلب: 42565 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
کاغذ هنوز از فهرست کالاهای اساسی خارج نشده است / فهرستی از واردکنندگان کاغذ درسال 97 به تعزیزات ارائه کردیم

کاغذ هنوز از فهرست کالاهای اساسی خارج نشده است / فهرستی از واردکنندگان کاغذ درسال 97 به تعزیزات ارائه کردیم

به گزارش آسمونی:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درحاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب در پاسخ به این پرسش گفت: فهرست...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش آسمونی:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درحاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب در پاسخ به این پرسش گفت: فهرست کاملی از واردکنندگان کاغذ در سال 97 تهیه شده که در اختیار سازمان تعزیرات قرار گرفت.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه بازدید از سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی تهران در پنجمین روز از برپایی این رویداد در جمع خبرنگاران حاضر شد و پرسش‌های آنها راپاسخ داد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه توازن حوزه تألیف و ترجمه بهم ریخته و ترجمه بر تألیف غلبه دارد گفت: البته در آن حدی که مطرح می‌شد نیست اما این موضوع باید مورد تجه قرار گیرد به نظر می‌آید ما در حوزه تألیف و ترجمه به ویژه در حوزه کودک یکی از عللی که موجب شده این توازن بهم بریزد اقتصادی است چرا که کتابهای داخلی حق مولف و تفسیرگری دارد و لذا هزینه چاپ آنها بالاتر و بالاتر می‌رود. درحالیکه هزینه تألیف و چاپ در فضای کتب خارجی به خاطر اینکه اکثر ناشران خود را ملزم به این نمی‌دانند که حق رایت را پرداخت کنند کاهش پیدا می‌کند. بنابراین ترجمه کتاب‌ها کودک و نوجوان برای ناشر ارزانتر می‌شود و این ارزان تمام شدن موجب می شود رغبت به کتاب‌های ترجمه کودک و نوجوان بیشتر شود این عامل و چند عامل دیگر موجب شده است تا توازن تألیف و ترجمه در حوزه کودک برهم بخورد. باید با دقت بیشتری حرکت کنیم و فضای تألیف را قوی‌تر کنیم. البته سیاست‌های حمایتی و نظارتی نیز به حل این مسئله می‌تواند کمک کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه آیا این موضوع کاغذ از شمولیت دریافت ارز دولتی قرار است خارج شود صحبت دارد یا خیر، گفت: هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است می‌دانیم که به کالاهای اساسی ارز تعلق می‌گیرد تاکنون کالاهای مختلفی در شورای اقتصاد محل بحث و بررسی بوده است درباره برخی از آنها تصمیم نهایی گرفته شده ولی درباره کاغذ مسئله نهایی نشده است.

صالحی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی براینکه شما به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آیا موافق هدفمندی یارانه‌ها در نمایشگاه کتاب هستید، گفت: مسئله‌ای که در حوزه یارانه کتاب‌های خارجی با آن روبرو هستیم چیز جدیدی نیست از سال‌ها قبل نیز در نمایشگاه مطرح بوده است. به نحوی که در واردات کتاب‌های خارجی برای کمک به دانشجویان همواره یک موضوع جدی بوده است. به گونه ای که رقم آن نیز در بودجه با همین عنوان مشخص شده است لذا هم رویه و هم عنوانی که در مسیر تخصیص یارانه‌ها در قانون بودجه وجود دارد اقتضا کرده تا دوستان ما نتوانند از این مسئله تخطی کنند. بنابراین با توجه به کتاب‌ها جدیدی که به تولید علم ما کمک می‌کنند در نمایشگاه عرضه می‌شوند ما نیز یارانه را در این بخش طبق قانون اختصاص داده‌ایم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی براینکه به نظر می‌رسد وضعیت کاغذ در بازار نمایشگاه کتاب تهران نیز تأثیرگذاشته است آیا هیئت د لت قرار نیست برای کاغذ در سال 98 برنامه‌ای جدید داشته باشد، گفت: این موضوع در آخرین روزهای سال در هیئت دولت مطرح شد. چرا که در حوزه فرهنگ هم نشر و هم مطبوعات با کاغذ سروکار جدی دارند و اهمیت آن کمتر از کالاهای مصرفی روزانه نیست و نخاهد بود کشوری که با فضای نشر و مطبوعات به خوبی درگیر باشد کمبود کاغذ در عرصه های مختلف آن آثار نامناسبی برجای می‌گذارد با همین نگاه ورود کاغذ به کالاهای اساسی مطرح شد و اکنون نیز با همین نگاه هنوز تغییری در آن ایجاد نشده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در فضای توزیع درسال 97 مشکلاتی بوجود آمد که این مشکلات پاره‌ای از بحثها را پیش آورد در مجموع بیش از 200 میلیون تن کاعذ در سال قبل به کشور وارد شده که تنها 23 هزار تن توسط زارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شش ماه دوم سال توزیع شده است دوستان ما در روزهای پایانی سال فهرست تمام کسانی که کاغذ به کشور وارد کرده بودند به دشواری پیدا کردند این فهرست در اختیار تعزیرات قرار گرفته تا مشخص شود چه کسانی در سال 97 کاغذ به کشور وارد کرده‌اند با این شیوه می‌شود نحوه توزیع کاغذ در سال 98 را نیز ترسیم کرد.

صالحی تصریح کرد: اما مسر توزیع کاغذ که در نیمه دوم سال در کارگروه مطرح شده هم از نظر تخصیص ارز تقریبا حدود 60 میلیون دلار را شامل می‌شود که بخشی از آن هنوز پرداخت نشده است. از کاغذهای وارداتی سال 97 حجم محدودی توسط کارگروه کاغذ ار شاد توزیع شده است در شش ماهه دوم سال حدود 200 میلیون دلار درخواست واردات کاغذ داشتیم که آنها را هم کارگروه و هم وزارت سمت تأیید کرده است. به اعتبار مزیقه های ارزی کمتر از 60 میلیون دلار این درخواست‌ها تأمین شده است بنابراین کاغذ هم در نشر و هم در مطبوعاتی آنگونه که ما انتظار داشتیم توزیع نشد امیدواریم در هیئت دولت حمایت‌های این دو حوزه با نگاه جدی تری دنبال شود.

وی در پایان در پاسخ به پرسشی درباره ممیزی سلیقه‌ای در وزارت فرهنگ گفت: ما از دوستان در معاونت خواسته‌ایم که ممیزی برمبنای دقت و غیرسلیقه‌ای بودن مورد توجه قرار گیرد این موضوع هم به دانش ممیز و دقت او بستگی دارد برداشت من این است که بخش قابل توجهی از میزان و برسان اداره کتاب، کتاب را می‌خوانند. البته باید تأکیدات بیشتری هم درباره توجه به غیرسلیقه‌ای بودن داشته باشیم.

منبع: تسنیم

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «کاغذ هنوز از فهرست کالاهای اساسی خارج نشده است / فهرستی از واردکنندگان کاغذ درسال 97 به تعزیزات ارائه کردیم»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 7 = ?