کد مطلب: 20085 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
مخترع کاغذ که بود؟

مخترع کاغذ که بود؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با خود فکر کرده باشید مخترع کاغذ، این وسیله ای که به طور روزمره از آن...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با خود فکر کرده باشید مخترع کاغذ، این وسیله ای که به طور روزمره از آن استفاده می کنید، را چه کسی اختراع کرده است، آسمونی در این بخش شما را با مخترع کاغذ که یک چینی بوده است را آشنا می کند. پس تا پایان ما را همراهی کنید.

تسای لون یا سای لون (چینی ساده: 蔡伦؛ چینی سنتی: 蔡倫؛ پین یین: Cài Lún؛ وید-جایلز: T'sai Lun) مخترع چینی کاغذ و از خواجگان دربار امپراتوری هان شرقی بود. هرچند که کاغذ پیش از تسای لون نیز در چین تولید می‌شد ولی او با ابداع شیوه‌ای نوین و افزودن موادی جدید به ترکیبات مورد نیاز آن، اولین کاغذ با الیاف گیاهی به شکل آنچه که امروزه وجود دارد را تولید نمود.

تسای لون در حدود سال 50 یا 63 میلادی در گوئی‌یانگ (لی‌یانگ در استان هونان امروزی) زاده شد. در سال 75 به عنوان یکی از خواجگان دربار هان شرقی وارد کاخ امپراتوری شد و در طول اقامتش به مطالعهٔ شیوه‌های تولید کاغذ پرداخت. تولید کاغذ از 200 سال پیش از میلاد در چین رواج داشت و برای تولید آن از زائدات ابریشم استفاده می‌کردند  اما تسای لون به فکر استفاده از مواد ترکیبی جدیدی برای تولید آن بود. او در سال 105 میلادی از پوست درخت توت، کنف، پارچه‌های مستعمل و تورهای ماهیگیری کهنه ترکیب جدیدی ساخت و اولین کاغذ با بافت گیاهی به شکل تقریبی آنچه که امروزه وجود دارد را تولید نمود. کاغذ تولیدی جدید در مقایسه با کاغذهای ابریشمی پیشین کیفیت بهتری برای نوشتن داشت و تولیدش نیز ارزانتر بود.

تسای لون این یافته‌اش را به امپراتور هان هه‌دی گزارش نمود و مورد تشویق قرار گرفت. امپراتور به او لقبی اشرافی و ثروتی بسیار اعطاء نمود و در سال 114 (میلادی) نیز شهر لونگ‌تینگ را به او داد. تسای لون اینک با عنوان مرزبان تسای لون شناخته می‌شد و به همین سبب کاغذ ابداعی او را نیز «کاغذ مرزبان تسای» می‌نامیدند.

درگیری او در امور سیاسی سبب شد تا وارد جنگ قدرتی در کاخ شود که منجر به رسواییش شد. تسای لون در 121 میلادی دست به خودکشی زد و با نوشیدن سم به زندگی خود پایان داد

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «مخترع کاغذ که بود؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 * 8 = ?