مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  6129 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
کشور پاکستان

کشور پاکستان

آسمونی : کشور پاکستان درجنوب قاره آسیا قرار دارد وازلحاظ وسعت با796هزارو95کیلومترمربع مساحت، سی وپنجمین...
زمان مطالعه: 8 دقیقه


آسمونی : کشور پاکستان درجنوب قاره آسیا قرار دارد وازلحاظ وسعت با796هزارو95کیلومترمربع مساحت، سی وپنجمین کشوربزرگ جهان است. پاکستان ازغرب با ایران وافغانستان وازشرق با هندوستان مرز مشترک دارد و درجنوب این کشور دریای عمان به طول885کیلومتربا آن مماس شده است.

پاکستان شامل چهار استان به نام های استان مرزی (شمال غربی، سرحد)، استان بلوچستان (بخش اتحادیه قبایل)، استان سند واستان پنجاب است که تماماً زیر نظر دولت مرکزی اداره می شوند.

95درصد مردم پاکستان مسلمان (25درصد شیعه و70درصد اهل تسنن) هستند.

اغلب شهرهای پاکستان قبل ازبابلیان تشکیل شده وتارخ موجودیت آن ها به2500سال پیش ازمیلاد مسیح برمی گردد. تارخ پاکستان عمدتاً به تاریخ هند وایران وابسته است ودرسنن و آداب و عادات، سابقه ای قبل ازیونانیان دارد.

دردوران پیش ازظهور اسلام، این سرزمین اکثراً دردست دول ایرانی وتا حدودی هم دردست هندیان بوده است. نفوذ نژاد آریا روی تمدن هندویی این منطقه، 1500سال پیش ازمیلاد مسیح آغازشد وایرانیان، 500سال قبل ازمیلاد مسیح (زمان هخامنشیان) قسمت شمالی آن را اشغال کردند. درسال 327قبل ازمیلاد، یونانیان به رهبری الکساندر (اسکندر مقدونی) به اشغال آن دست یافتند تا اینکه درقرن اول هجری، دین اسلام به آن راه یافت. ازسال 712میلادی تا دو قرن، مسلمانان در سرزمین پاکستان کنونی حکمرانی کردند وتاروپود آن را به اسلام آمیختند.

درقرن دهم میلادی حملات تهاجمی پی درپی ازناحیه مسلمانان آسیای وسطی (ترکان) به سوی پاکستان وهندوستان صورت گرفت وآنان تا قرن هجدهم، زمان تسلط انگلیسی ها براین سرزمین ها (از زمان غزنویان تا انقراض مغولی دولت مغولی هندوستان غورکانیان هند) حکمرانی نمودند.

ازقرن هجدهم تا سال 1947میلادی (سال تأسیس پاکستان)، قریب دویست سال، کل شبه قاره زیر نفوذ انگلیس قرار داشت تا اینکه پس ازآن با رها شدن ازاستعمار انگلیس این مناطق،ازجمله پاکستان موجودیت واستقلال یافت.

 

محدوده جغرافیایی

پاکستان، مرکز اجتماع سه سلسله جبال بزرگ هیمالیا، قراقرم وهندوکش است که بیشتر آن مرز بین المللی این کشوربا چین وافغانستان را تشکیل می دهد.

سلسله کوه ها تقریباً همه ی نواحی شمال وغرب پاکستان را پوشانده اما کوه های شمالی از ارتفاعات بلند وشیب های تند وپرتگاه ها تشکیل شده است.

مناطقی مانند چیترال، کاغان وسوات درزیبایی ولطافت آب وهوا، همچون هنرظریف گلدوزی آنها که به "پهلولکاری" موسوم است، زبانزد خاص وعام هستند. "سوات" یکی ازبدایع طبیعت متنوع آسیاست وطمع جهانگشایانی چون "اسکندر مقدونی" وسلسله های "بابری" هند که مجذوب جاذبه های طبیعی وآرامش این منطقه شدند، تأثیر بسزایی داشته است.

ارتفاعات جنگلی پوشیده شده ازانواع درختان وگل های زیبا، این ناحیه را به صورت بسیار سرسبز ودیدنی درآورده است. رود سند پهناورترین وطولانی ترین رود پاکستان است ویکی ازرودهای مهم جهان به شمار می رود به طوری که به آباسین (پدر رودها) شهرت یافته وبالغ بر2880کیلومترطول دارد.

پاکستان ازنقطه نظر وضعیت طبیعی به 6ناحیه به شرح ذیل قابل تقسیم است:

1- ناحیه جبال

2- فلات پتوار و رشته کوه های نمک

3- کوهپایه های غربی هیمالیا

4- جلگه های پایین رود سند

5- فلات بلوچستان

6- کویر تهاراتل

این کشور همچنین ازنقطه نظر تقسیمات کشوری به 6منطقه ی پنجاب، سند، بلوچستان، سرحد، مناطق قبیله ای، پایتخت وحومه تقسیم می شود.

 

زبان

مردم پاکستان به چند زبان رسمی محلی صحبت می کنند. زبان های متداول دراین کشورعبارت از: اردو، انگلیسی، پشتو، پنجابی، سندی، بلوچی، گجراتی ،براهویی، هندکو. زبان انگلیسی زبان رسمی کشور و" اردو" زبان ملی است. اردو از زبان هایی است که به خط والفبای عربی وفارسی نوشته می شود وقدمتش ازروی آثاری مثل "رساله النفس" و"آفاق" ازخواجه معین الدین چشتی که به قرن هفتم هجری برمی گردد، قابل تخمین است.

 

اقوام

در پاکستان چهار قوم بزرگ ومهم به نام های پنجابی، بلوچ، سندی، وپاتان وجود دارد که جزو ملت پاکستان اند. قوم دیگری نیز به نام بنگالی دراین کشور وجود داشته که درسال 1971با استقلال بنگلادش، از پاکستان جدا شده است. قوم پاتان یا پشتون در مناطق مرزی ایران، پاکستان وافغانستان مقیم اند وازآنها به نام مردمانی رشید، متعصب و راستگو یاد می شود.

ازقوم های ذکر شده، پنجابی ها بیش ازنیمی ازجمعیت پاکستان را تشکیل می دهند وبه همین دلیل در مناصب مهم دولتی این کشور قرار گرفته اند.

 

مذهب

مذهب رسمی کشورپاکستان، اسلام است ومسلمانان قریب 95درصد جمعیت را تشکیل می دهند که اغلب سنی واز فرقه های حنفی ومالکی هستند.

پرچم

پرچم ملی پاکستان از رنگ سبز سیر با یک حلال سفید ویک ستاره پنج پر، تشکیل شده است. زمینه سبز رنگ آن، نشان صلح ونیکبختی، هلال پرچم نشانگر دانش و روشنایی و رنگ سفید نشانه حفظ حقوق اقلیت ها است.

 

واحد پول

واحد پول این سرزمین روپیه ی پاکستان است که هر روپیه با صد پایسا یا پیسه برابری می کند.

 

وضعیت اجتماعی وسنتی

مردم پاکستان اغلب قد بلند، قوی هیکل، زحمتکش، مهمان نواز، سنت گرا، مهربان وپایبند به اصول اخلاقی هستند. گرچه درآمدشان متناسب با نیازهای زندگی شان نیست اما قانع، بشاش، اجتماعی ویکرنگند و موسیقی را دوست دارند.

 

پوشش

لباس مردان پاکستان، معمولاً به یک شکل، شامل شلوار وپیراهن است که در سرما با کتی دراز با یقه ای بلند به اسم " شیروانی" به تن می کنند.

قبایل همچنین ازعمامه ای که به دور عرقچین پیچیده می شود استفاده می کنند. لباس زنان پاکستانی، شلوار وپیراهنی است که به " قمیض" معروف است.

همچنین زنان پاکستانی روسری سبکی به نام " دوپتا" بر سرمی اندازند. به طور کلی بانوان پاکستان حسن حجاب دارند وآن را درک می کنند واگرحین راه رفتن درخیابان صدای اذان را بشنوند پوشش خود را بیشتر حفظ می کنند.

 

صنایع دستی

صنایع دستی این کشور ریشه در فرهنگ مردمان آن دارد که درعین تنوع، زیبایی، گستردگی وکیفیتی نیکو، آدمی را به تداوم به پویایی هنر دستی جلب می کند.

امروزه تبلور این هنر درخطاطی وطرح های خوشنویسی، پارچه بافی گلدوزی، زری بافی، پتو بافی، قالی بافی، کوزه گری، کاشی کاری، چوب های کنده کاری یا برجسته شده، ظروف سفالی و وسایل سنتی وهنرهای دیگر با تصویر ونقش نگارهایی ظریف دیده می شود.

آرامش وشکوه دلپذیر طبیعت وده ها طرح ونقش و رنگ درصنایع دستی این کشور جلوه گر وغالباً یادآور هنراصیل اسلامی است.

مردم این سرزمین بر پارچه ها وبافته های دستی خود، هنرآفرینی می کنند. هنرگلدوزی زنان روستایی به خصوص دربلوچستان وسند جذاب ترین نقش ها را در متنوع ترین رنگ ها به نمایش می گذارد وهزاران ستاره کوچک را در پرده ای به جلوه گری وا می دارد.

مردم کراچی، کویته، لاهور، پیشاور و مناطق شمالی این کشور درآفرینش قالی های نوع عالی دست باف از پشم شتر وبز شهرت بسزایی دارند وهنرمندان کشمیری درکنده کاری ومینیاتور چوب ومردم ایالت سند درساختن سبدهای متنوع وظروف نان ازشاخه های گیاهان، زبانزدند.

گفتنی است قالی بافی، این هنر رایج وسفالگری با تنوع بسیار دراین خطه جریان دارد ومهارت آن نسل به نسل میان هنرمندان پاکستانی منتقل می شود.

 

گرایش های مذهبی وسنتی

درطبقات مختلف مردم پاکستان، آداب و رسوم گوناگون وعقاید وعادات متفاوت دیده می شود.آنان عید فطر، عید قربان وسالروز تولد رسول اکرم(ص) یا عید میلاد النبی را بسیار مهم تلقی می کنند وجشن های با شکوه ومراسم شادمانی وپایکوبی برپا می کنند.

عید فطر در پاکستان به منزله آغاز سال درایران است به مناسبت این عید سعید، دست کم سه روز را تعطیل رسمی اعلام می کنند و مردم این روزها را به دید و بازدید از یکدیگر می گذرانند. مردم پاکستان، عید قربان را نیز با عظمت برگزار کرده وسه روز را به تعطیلی وشادمانی سپری می کنند. آنان درسالروز تولد حضرت رسول اکرم (ص) خیابان ها وفروشگاه ها را آذین می بندند وبه جشن وسرور می پردازند.

همچنین سالروز تأسیس پاکستان واستقلال این کشور، هرساله جشن گرفته می شود وبه همین مناسبت یاد "محمد علی جناح" حقوقدان وبنیان گزار پاکستان و "علامه محمد اقبال" ، ادیب فیلسوف ومتفکراسلامی گرامی داشته می شود. پاکستانیان، مراسم عروسی و به اصطلاح آنها "شادی" را مفصل برگزار می کنند وتا چند روز ادامه می دهند وگاهی آنچنان خرج های گزافی می کنند که تأمین هزینه های آن زوجین را در تنگنا قرار می دهد.

مرسوم است که میان اغلب خانواده ها، هنگام تولد نوزاد، درگوش او اذان گفته می شود وپس از هفت روز، مراسم نامگذاری وسرتراشی به عمل می آید. چهار روزبعد مراسم عقیقه به جای آورده می شود بدین معنی که برای نوزادان دختر یک گوسفند وبرای نوزادان پسردو گوسفند قربانی می کنند.

 

مهمترین شهرهای پاکستان

ازجمله مهمترین وپرجمعیت ترین شهرهای کشورمی توان به کراچی، لاهور، پیشاور، گیگلیت دره چنار وملتان اشاره کرد.

کراچی قلب اقتصاد پاکستان

کراچی از شهرهای بزرگ ومهم پاکستان به شمار می رود که مدتی پایتخت آن کشور نیز بوده است.

کراچی یا بندر بزرگ دریای عمان، به مرکز صنعت وتجارت وبه شهر کارخانه های بزرگ وکالاهای گوناگون واجناس الکتریکی، اشیاء پلاستیکی، مواد شیمیایی، رنگ، روغن جلا وانواع پارچه های پنبه ای معروف است. کراچی از طریق فرودگاه بین المللی، مرکز اتصال قاره اروپا وآسیا و رابط شرق وغرب به پاکستان است.

این شهر درکنار سواحل گرم اقیانوس هند بر دشتی فراخ ومسطح آرمیده وبراساس آمار سال 1998میلادی بدون احتساب حومه 10میلیون نفر جمعیت دارد ویکی از معدود شهرهای پاکستان است که ساکنانش علاوه براردو به زبان انگلیسی نیز تکلم می کنند. بهترین فصل های بازدید کراچی پاییز و زمستان است چرا که درسایر فصول به دلیل هوای فوق العاده گرم وشرجی زندگی به کندی می گذرد. شاید وقتی که ازجمعیت 10میلیون نفری کراچی سخن به میان می آید شما تهران را در ذهن تجسم کنید اما باید به جرأت گفت کیفیت زندگی درتهران به مراتب بالاترازکراچی است، شهری که مردم اش با درآمد متوسط 5000روپیه درماه (حدود 90هزارتومان) زندگی می کنند. اختلاف طبقاتی شدید ساکنین این شهر، کراچی را به شهری دوپاره تبدیل کرده است که دریک سو مناطق مجلل واعیان نشین صف آرایی کرده اند ودردیگر سو خیابان های شلوغ و پر ازدحام که خود مناظر دیدنی را رقم می زنند. درشرق رودخانه لایا جریان دارد که چهره شهر را دگرگون کرده وحال وهوای دیگری به این شهر داده است.

همانطور که گفته شد کراچی شهری دوچهره است در بخشی ازشهر که بیشتر درجنوب غربی تمرکزیافته آپارتمان ها و ویلاهای شیک و مجلل با بازارهای خرید مملو از کالاهای گرانبها قرار گرفته اند ودر سایر نقاط شهر مناطق فقیر نشینی که کوچه های باریک وپرازدحام مشخصه شان است وآدم هایی که با سختی برای ادامه حیات خود در تکاپو هستند، قرار دارند. ساختمان ها بیش از سه طبقه ندارند ومعمولاً در هراتاقش یک خانواده کامل زندگی می کند. آنجا بوی غذای های عجیب پاکستانی وماده سبز رنگی که اغلب پاکستانی ها می جوند و بو و طعم خاصی دارد در همه جا به مشام می رسد.

مغازه های کوچکی که درکنار خیابان ها ردیف شده اند طیف وسیعی از اجناس را به فروش می رسانند. گستردگی وتنوع کالاهایی که دراین مغازه های کوچک و نامعمول به فروش می رسند هر بیننده ای را متحیرمی کند.

درانتهای کوچه های باریک ساختمان های قدیمی با درهایی کوچک که معمولاً اندکی از سطح زمین پایین ترهستند شما را به دنیای پاکستانی ها می برد آنجا که خانوارهای متعددی در اتاق های کوچک ومحقر زندگی می کنند وهفته با شور و امید انتظار جمعه را می کشند تا غذای محبوب پاکستانی ها "مرغی" را صرف کنند. غذاهایی که چیزی جز مرغ سرخ کرده نیست که با ادویه فراوان طبخ می شود. ازاین ساختمان های کوچک وکوچه های باریک واز جلوی صف فروشگاه های رنگارنگ که بگذریم باید گفت بزرگترین شهر پاکستان را نباید با این چهره مخدوش که تعریفش رفت شناخت بلکه کراچی را از زاویه دیگری نیز می توان نگریست. از چشم گردشگر ماجراجویی که به دنبال پیچ وتابهای زندگی پر رمز و رازساکنان کراچی و زیبایی های بهت آور این شهراست.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره کشور پاکستان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «کشور پاکستان» در کادر زیر بنویسید :
5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید