ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  73006 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مروری بر نامزدهای اسکار بهترین فیلم 2023 (قسمت اول)

مروری بر نامزدهای اسکار بهترین فیلم 2023 (قسمت اول)

سال 2023 برای سینمای جهان سال پرباری بود؛ سالی که سینما از رخوت و خاکسترنشینی و بحران همه گیری کرونا خلاص شد و توانست نفسی تازه کند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

جمعه ١٣ بهمن ١٤٠٢
سید حسام فروزان

سال 2023 برای سینمای جهان سال پرباری بود؛ سالی که سینما از رخوت و خاکسترنشینی و بحران همه گیری کرونا خلاص شد و توانست نفسی تازه کند. اکران گسترده و تبلیغات همه جانبه دو فیلم «باربی» و «اوپنهایمر» دوباره تماشاگران را با سالن ها آشتی داد و رقابت این دو فیلم بر سر رسیدن به صدر جدول فروش حسابی بازار سینما را داغ کرد. همچنین می توان 2023 را سال بازگشت غولهای سینما نیز دانست. استادان بی بدیلی مانند مارتین اسکورسیزی، رایدلی اسکات، ویم وندرس و یا مایکل مان در همین سال آخرین ساخته هایشان را روانه پرده نقره ای کردند. بحران کرونا و خانه نشینی اکثریت مردم جهان باعث شده بود پلتفرم های پخش آنلاین گوی سبقت را از سالنهای سینما بربایند.

اما اکران فیلمهای متنوع عامه پسند و گیشه ای از یکسو و فیلمهای متفاوت و موردپسند منتقدان سختگیر از سوی دیگر رونق را به گیشه سینماهای جهان برگرداند.
به بهانه معرفی نامزدهای جوایز اسکار از سوی آکادمی علوم و فنون سینمایی آمریکا، مروری می کنیم بر ده فیلمی که برای اسکار بهترین فیلم کاندید شده اند: اوپنهایمر، باربی، آدمهای بیچاره، قاتلان ماه گل، زندگی های گذشته، جاماندگان، داستان آمریکایی، استاد (مایسترو) ، آناتومی یک سقوط و منطقه مورد نظر. l

در نگاهی کلی به نامزدهای بهترین فیلم می توان گفت بسیاری از انتخاب های اعضای آکادمی قابل پیش بینی بود و این فیلمها موردپسند تماشاگران در سراسر جهان نیز بوده است. اما چند شگفتی و اتفاق تازه روی داده است. مثلا اینکه دو فیلم خارجی (آناتومی یک سقوط محصول فرانسه و منطقه موردنظر از انگلستان) در فهرست نهایی نامزدها قرار گرفته اند. یا دو فیلم اول (زندگی های گذشته و داستان آمریکایی) برخلاف سالهای گذشته در بین نامزدها دیده می شود. توجه به فیلمسازان و سینماگران زن هم در آکادمی کماکان ادامه دارد. سه فیلم که بدست زنان ساخته شده است در فهرست وجود دارد و این خود رکورد تازه ای محسوب می شود. و دیگر اینکه پنج نفر از کارگردانان این فیلم ها برای جایزه بهترین کارگردانی هم نامزده شده اند: جاناتان گلیزر، ژوستین تریه، یورگوس لانتیموس، مارتین اسکورسیزی و کریستوفر نولان.

اوپنهایمر
اوپنهایمر

اوپنهایمر / کارگردان: کریستوفر نولان

فیلم جنجالی کریستوفر نولان درباره زندگی و فعالیت های رابرت اوپنهایمر مخترع بمب اتم را می توانیم پرسروصداترین فیلم سال بنامیم. فیلمی که از ابتدای ساخت تا اکران گسترده از پشتوانه تبلیغاتی استودیوهای هالیوود برخوردار بود و از بخت های اصلی کسب جایزه بهترین فیلم سال است. فیلم فروش خیره کننده ای داشت و از جوایز گلدن گلوب هم دست پر برگشت؛ جوایزی که معمولاً به عنوان مقدمه ای بر جوایز اعضای آکادمی به حساب می آید.

"کیلیان مورفی "ستاره سریال پیکی بلایندرز در نقش اوپنهایمر برگ برنده فیلم است. فیلم بحثهای زیادی راجع به حد و حدود علم، جنگ جهانی دوم و بمباران اتمی ژاپن و سیاست خارجی ایالات متحده بوجود آورد که هنوز هم ادامه دارند. نظرات منتقدان راجع به آخرین ساخته نولان ضد و نقیض بود؛ برخی فیلم را در حد شاهکار ستودند و برخی آنرا درام زندگینامه ای معمولی دانستند که بیشتر سیاست خارجی امریکا را توجیه می کند.

کمدی فانتزی خانم گرویگ
کمدی فانتزی خانم گرویگ

باربی / کارگردان : گرتا گرویگ

کمدی فانتزی خانم گرویگ که بصورت لایو اکشن ساخته شده بر موج بحث های فمینیستی و زنانه سوار شد و در عین حال عروسک های مشهور آمریکایی (باربی و کِن) را احیا کرد . فیلمی به روز، گیشه ای و تماشاگرپسند که با تبلیغاتی سرسام آور سینماهای جهان را به رنگ صورتی درآورد! گرتا گرویگ که تا پیش از باربی فیلمساز و بازیگر سینمای مستقل محسوب می شد، با این فیلم وارد جریان اصلی سینمای آمریکا شد. فیلم با بودجه 145 میلیون دلاری ساخته شد و به پرفروشترین فیلم سال تبدیل گشت. باربی را می توانیم بیشتر فیلمی درباره فمینیسم در دنیای امروز بدانیم.

عروسک باربی که نماد مصرف گرایی آمریکایی و الگوی جذابیت و زیبایی اندام برای دختران است در این فیلم به عنوان ابزاری برای نقد مردسالاری و پدرسالاری رایج در جهان استفاده می شود. مارگو رابی نقش یک باربی عادی و معمولی را بازی می کند که باید با مردانی که اکثراً احمق و خشن هستند تعامل داشته باشد و خودش را پیدا کند. بعید است باربی شانسی برای بردن اسکار از اوپنهایمر داشته باشد اما تا همیجا هم کمپانی به هدف خود دست یافته و برند این عروسک پولساز بازسازی شده است.

نظر خود را درباره «مروری بر نامزدهای اسکار بهترین فیلم 2023 (قسمت اول)» در کادر زیر بنویسید :
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید
ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره مروری بر نامزدهای اسکار بهترین فیلم 2023 (قسمت اول) فرم زیر را تکمیل کنید

هزینه مشاوره ۳۰ هزار تومان می باشد

پاسخ مشاوره شما ظرف 1 روز کاری در پنل شما درج می شود و پیامک دریافت می کنید