کد مطلب:  50072 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نظر عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره فضای خودروسازی در کشور

نظر عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره فضای خودروسازی در کشور

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: باید در فضای خودروسازی کشور یک شبه رقابت – و نه رقابت - ایجاد نماییم زیرا خودرو داخلی توان رقابت با خودر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نظر عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره فضای خودروسازی در کشور
نظر عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره فضای خودروسازی در کشور

غلام محمد زارعی،  نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی، درخصوص تسهیلات مصوب به منظور تامین مالی خودروسازان اظهار داشت:

ما از ابتدا در کمیسیون صنایع و معادن مجلس برای تحقق این موضوع تلاش نموده ایم، زیرا اگر خودروسازان مورد حمایت مالی قرار نگیرند در این شرایط بی ثبات اقتصادی و با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه و قطعات قطعا نمی توانند مجموعه خود را مدیریت کنند. بنابراین یکی از راهکارهای مهم، تخصیص تسهیلات به خودروسازان است که این موضوع مصوب و قرار شد تامین شود و وزیر صمت نیز پیگیر این امر هستند. در خصوص موضوع واردات خودرو نباید قائل به صفر و صد باشیم، زیرا رویه صفر و صد در این خصوص عاقلانه نیست؛ اگر واردات خودرو کلا متوقف باشد خودرو داخلی بدون رقابت خواهد بود اما اگر در این خصوص یک سوپاپ، در نظر گرفته شود تا خودروسازان تلاش خود را با توجه به سوپاپ مورد نظر تنظیم کنند مطلوب ترخواهد بود. باید در فضای خودروسازی کشور یک شبه رقابت –و نه رقابت- ایجاد کنیم زیرا خودرو داخلی توان رقابت با خودرو خارجی را ندارد اما شبه رقابت موجب می شود خودروسازان در ایجاد استانداردها تلاش کنند و نسبت به مردم احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند؛ متاسفانه در حال حاضر خودروسازان بر این باورند که هر خودرویی را با هر کیفیتی تولید کنند در بازار مشتری خواهد داشت و این به معنای یک فضای بدون رقابت است اما وقتی رقابت یا شبه رقابت وجود داشته باشد سوپاپ اطمینانی برای تناسب عملکرد خودروسازان و خواسته های مردم خواهد بود. در صنعت خودرو کشور یک پایه و اساس وجود دارد که صنعت خودرو بر این مبنا در سالهای اخیر توانسته در چالش های مختلف پیش رود و متوقف نشود، این پایه می تواند به ما کمک کند تا روی پلتفرم های جدید برای تولید خودروهای کم مصرف تر کار کنیم؛ خودروهای گازسوز و دوگانه سوز از این نوع بوده است. برای تحقق این هدف می توانیم از دنیا نیز کمک گرفته و یا با مشارکت کمپانی های خودروسازی مهم دنیا این اقدامات را انجام دهیم؛ این راهکاری است که حتی در شرایط تحریم نیز می توانیم روی آن هدف گذاری نماییم. حتی ممکن است برخی شرکت ها یا کشورها حاضر باشند در این زمینه بدون در نظر گرفتن تحریم ها همکاری کنند، اما این کار نیازمند انگیزه است؛ اگر انگیزه و احساس مسئولیت ملی وجود داشته باشد هم می توان از مبنا و اساس صنعت خودرو کشور برای تولید خودروهای مورد نیاز استفاده نمود و هم می توان از مشارکت دیگر کشورها بهره برد، اما متاسفانه انگیزه و احساس مسئولیت وجود ندارد. اگر احساس مسئولیت وجود داشته باشد می توان با ظرفیت هایی که در داخل کشور وجود دارد کارهای بزرگتری انجام داد.
: برای دریافت مشاوره درباره نظر عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره فضای خودروسازی در کشور فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نظر عضو کمیسیون صنایع و معادن درباره فضای خودروسازی در کشور» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید