کد مطلب:  42935 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شرح کامل عملیات فتح المبین + تصاویر

شرح کامل عملیات فتح المبین + تصاویر

در طول دفاع مقدس، عملیات مختلفی برای دفاع در برابر دشمنان توسط رزمندگان اسلام صورت گرفت. یکی از مهمترین...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

در طول دفاع مقدس، عملیات مختلفی برای دفاع در برابر دشمنان توسط رزمندگان اسلام صورت گرفت. یکی از مهمترین عملیات دفاع مقدس، عملیات فتح المبین است که آسمونی در این بخش شرح کامل عملیات فتح المبین را منتشر می کند.

شرح کامل عملیات فتح المبین + تصاویر
شرح کامل عملیات فتح المبین + تصاویرشرح کامل عملیات فتح المبین + تصاویر

عملیات فتح‌المبین در ساعت سی دقیقه بامداد روز دوشنبه 2 فروردین 1361 با رمز یا زهرا علیها السلام در جبهه جنوبی در منطقه غرب دزفول وشوش با وسعت حدود 2500 کیلومتر مربع انجام شد. طرح‌ریزی عملیات فتح المبین از اواسط آبان 1360 آغاز شده بود. بسیاری بر این باورند که این عملیات نقطه عطف جنگ ایران و عراق است که در نهایت منجر به بیرون راندن نیروهای عراقی از بخش بزرگی از خاک خوزستان شد. هر چند برخی دیگر از مفسران جنگ عملیات بیت‌المقدس تعیین‌کننده‌ترین عملیات جنگ ایران و عراق می‌دانند.

این عملیات باعث آزادسازی 2400 کیلومترمربع از سرزمین‌های اشغالی، شامل ده‌ها بخش و روستای منطقه و چند جاده و تنگه مهم شد و همچنین شهرهای دزفول، شوش، اندیمشک و پایگاه هوایی دزفول از دید و تیر مؤثر دشمن بیرون آمدند.

operation-fath-ol-mobin
operation-fath-ol-mobin

عملیات فتح المبین

این عملیات با فرماندهی مشترک ارتش و سپاه پاسداران و با استعداد 35 گردان از نیروهای ارتش و 100 گردان از نیروهای سپاه در مقابل 7 تیپ زرهی، 20 تیپ پیاده، 10 گردان توپخانه ارتش عراق که معادل با حدود 80000 تا 160000 نیرو بود اجرا شد. این عملیات در دوم فروردین ماه 1361 بعد از حدود 18 ماه از شروع تجاوز عراق آغاز شد. هدف نیروهای ایرانی محاصره نیروهای عراقی بود که در بیرون دزفول و شوش متوقف شده و جلوگیری از سقوط و تصرف دزفول بود. تحت امر فرمانده جوان نیروهای ایرانی، امیر سپهبد صیاد شیرازی، در شب دوم فروردین عملیات زرهی خود را شروع کردند. این عملیات با یورش موج انسانی توسط نیروهای پاسدار همراهی می‌شد. هر کدام از این یورشها موج انسانی شامل حدود 1000 نیروی پاسدار می‌بود.

در طی این عملیات نیروهای ایرانی به خاطر حملات موج انسانی تلفات بسیار سنگینی در خط مقدم متحمل شدند. نیروهای ایرانی می‌بایست با ارتش عراق که از حمایت زرهی، توپخانه و پشتیبانی هوایی مناسب برخوردار بودند و موقعیت خود را تثبیت نموده بودند می‌جنگیدند. پس از آنکه نیروهای ایران به مدت حدود یک هفته عملیات سنگین خود را ادامه دادند و تلفات سنگینی به نیروهای ارتش عراق وارد آوردند سرانجام صدام حسین دستور عقب‌نشینی صادر نمود. نیروهای ایرانی توانستند در مدت یک هفته سه تیپ از نیروهای عراقی در منطقه را محاصره و از بین ببرند.

شرح کامل عملیات فتح المبین + تصاویر
شرح کامل عملیات فتح المبین + تصاویر

اهداف عملیات فتح المبین  • آزادسازی بخش وسیعی از مناطق اشغال شده منطقه غرب شوش و اندیمشک، همچون سایت 4 و 5 رادار و ده‌ها روستای منطقه.
  • انهدام دو لشکر عراق (10 زرهی و 1 مکانیزه).
  • دست یابی به خطوط پدافندی مناسب و استفاده از حداقل نیروهای خودی در آن خطوط
  • خارج کردن شهرهای شوش، و اندیمشک از تیررس آتش توپخانه دشمن.
  • دور کردن آتش مؤثر دشمن از جاده اهواز – اندیمشک.

درنهایت عملیات با پیروزی قاطع نیروهای ایران و آزادسازی حدود 2500 کیلومتر مربع از مناطق اشغال شده توسط عراق به پایان رسید. تلفات نیروهای ایران حدود 30000 نفر و تلفات نیروهای عراق 25000 نفر به علاوه 15000 اسیر می‌باشد.

: برای دریافت مشاوره درباره شرح کامل عملیات فتح المبین + تصاویر فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «شرح کامل عملیات فتح المبین + تصاویر» در کادر زیر بنویسید :

6 - 2 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید