کد مطلب: 33482 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مشاوره رایگان آنلاین

مشاوره رایگان آنلاین

مشاوره آنلاین (شامل انواع امکانات اینترنتی یا تلفنی) یکی از شیوه‌های مشاوره ای نوین می باشد .
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

مشاوره رایگان به صورت آنلاین

در بسیاری از کشورها اغلب مردم علاقه‌ چندانی به شرکت در جلسات مشاوره و روان درمانی ندارند. علت این موضوع را م ‌توان در دو دسته عوامل فرهنگی و درونی جستجو کرد. از عوامل درونی می توان کمبود اعتماد نسبت به قشر روان شناسان و مشاوران، احساس سرافکندگی در نزد خود و عدم توانمندی در صورت مراجعه به درمانگر، تفکرات ایده آل گرایانه مبتنی بر لزوم انجام همه کار به تنهایی و عواملی از این دست را نام برد. عوامل فرهنگی اما از وزنه سنگین‌ تری در عدم مراجعه به روان درمانگر است. از جمله این عوامل خجالت از دیگران، ترس از برچسب خوردن و قید و بندهای عملی مانند دسترسی جغرافیایی، امکان دسترسی از نظر زمانی، مشکلات نگهداری کودک یا هزینه های مالی می‌ باشند. خدمات مبتنی بر فاصله مثل مشاوره ی روان شناسی آنلاین و تلفنی به خوبی قرار گرفته‌اند تا بر بسیاری از موانع جستجوی کمک، غلبه کنند. آن ها دسترسی به کمک حرفه ای را در هر زمان و هر جا فراهم می کنند و به صورت مقرون به صرفه یا مجانی در دسترس هستند و گمنامی را میسر می کنند، بنابراین نگرانی های خجالت و برچسب خوردن برای جستجوی کمک را کاهش می دهند.

علت علاقه‌ی روزافزون مردم به مشاوره ی روان شناسی آنلاین و مزیت‌های آن چیست؟
1- روان درمانی آنلاین می تواند راحت تر باشد. درمان آنلاین وقت کمتری از شما گرفته و مشکلات شما برای هماهنگ کردن برنامه کاریتان و تلاش برای دوری از ترافیک در ساعات شلوغ را کاهش می دهد. در این روش دیگر نیازی به پیمودن مسافت‌های طولانی برای ملاقات با درمانگرتان نداشته و تمام کاری که باید بکنید وصل شدن به اینترنت است. به این شکل جلسه در هر مکانی که شما راحتید برگزار می شود.

2- در مقایسه با درمان رو در روی سنتی، روان درمانی آنلاین نیاز به هزینه‌ی کمتری دارد. برخی برنامه ها نوعی از قیمت دهی را تبلیغ می‌کنند که استفاده نامحدود هفته‌ای یا ماهیانه را با مبلغ مشخصی فراهم می‌کند. همچنین گاهی اوقات به نظر می رسد که هزینه جلسه‌ آنلاین به گونه‌ای قابل توجه کمتر از ملاقات‌های دفتری است. اگر شما علاقه یا امکان استفاده از بیمه سلامت برای روان درمانی ندارید، قیمت این جلسات می‌تواند یک مزیت محسوب شود.

3- ارتباط آنلاین برای بسیاری از افراد بسیار راحت است. این موضوع به خصوص راجع به افراد بالغ جوان تر و کسانی که از تکنولوژی به صورت مداوم استفاده می کنند بیشتر صدق می کند. امروزه مردم بیشتری از ایمیل، کنفرانس‌ها و جلسات اینترنتی و ارسال پیام برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند و به نظر می‌رسد که استفاده از این روشها راحت‌تر و آسان‌تر از صحبت با افراد به صورت حضوری است، به خصوص زمانی که فرد قصد افشای اطلاعات شخصی یا خصوصی را دارد.

4- روان درمانی آنلاین می‌تواند برای کسانی که نمی توانند خود را به یک دفتر برسانند، دسترسی فراهم کند. در برخی جوامع روستایی، نزدیک ترین دفتر مشاوره و روانشناسی ممکن است به اندازه یک تا دو ساعت رانندگی دور باشد. برخی مردم با بیماری ها یا ناتوانی های مزمن ممکن است توان رانندگی یا خروج از خانه را نداشته باشند. در این شرایط، درمان مبتنی بر اینترنت یا تلفن می تواند یک گزینه برای کمک باشد.

5- علاوه بر موارد بالا می‌توان به گمنامی و حذف تقریبی برچسب‌های اجتماعی نیز به عنوان مزایای مشاوره روانشناسی آنلاین اشاره کرد.

معایب مشاوره ی روانشناسی آنلاین
1- از دست دادن احتمالی نشانه های کلامی و غیرکلامی که در اثر عدم برقراری ارتباط رو در رو رخ می دهد.
2- احتمال به خطر افتادن محرمانه بودن مکالمات در اثر هک شدن سیستمها
3- کاهش اثربخشی به علت افزایش احتمال تشخیص اشتباه
4- کمبود اعتبار درمانگر از نظر مراجع به علت عدم ارتباط مستقیم و نیاز به تلاش و کوشش بیشتر از جانب درمانگر
5- امکان تجویز دارو پس از جلسه آنلاین وجود ندارد.
6- گروههای بیمه هزینه جلسات آنلاین را تقبل نمی کنند.
7- عدم آگاهی از مکان مراجع منجر می شود که در مواردی مانند تهدید به خودکشی امکان کمک رسانی وجود نداشته باشد.

معرفی نویسنده:

من فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات هستم، کتاب های زیادی در مورد فناوری خوندم و علاقه زیادی به حوزه تکنولوژی دارم، سعی میکنم محتواهای خوبی در حوزه فناوری تولید کنم.

ثبت نظر درباره «مشاوره رایگان آنلاین»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 8 = ?