کد مطلب: 28266 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مشاوره آنلاین چیست؟

مشاوره آنلاین چیست؟

آشنایی با مفهایم مشاوره به صورت آنلاین در این بخش با ما همراه باشید.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مشاوره گرفتن به صورت آنلاین

پیشرفت فناوری و پیچیدگی زندگی امروز منجر به بروز بحران‌های مختلف فردی و اجتماعی شده که این امر خود ناراحتی‌های روانی، تقلیل روابط و افول ارزش‌های انسانی را به دنبال داشته است. امروزه گسترش وسایل ارتباط جمعی و پیچیدگی روابط اجتماعی ضرورت استفاده از سایر شیوه‌های مشاوره از جمله مشاوره آنلاین را ایجاب کرده است. مشاوره آنلاین یکی از شیوه‌های مداخلاتی جدید است که به سرعت در سرتاسر جهان گسترش کمی و کیفی یافته و به دلیل ارزان بودن، ناشناخته ماندن، صرفه‌جویی زمانی و قابلیت دسترسی در هر جایی که رایانه‌ای وجود داشته باشد از استقبال قابل توجهی در جهان برخوردار شد. در حال حاضر در عصر الکترونیک و همه‌گیر شدن شبکه‌های وسیع اطلاع‌رسانی کامپیوتری پدیده مشاوره آنلاین در انواع و اشکال متعددی ارایه می‌شود و در 15 سال اخیر این خدمات روبه افزایش بوده است. متقاضیان از طریق ویدئو کنفرانس، اتاق گفت‌وگو و پست الکترونیکی‌ با روانشناسان متخصص ارتباط برقرار می‌کنند. مشاوره آنلاین یکی از شیوه‌های مداخلاتی جدید است که فرد به منظور مشاوره با یک متخصص به عنوان راهنما از طریق پست الکترونیک(e-mail) یا مکالمه(chat) با ویدئو می‌تواند از آن در زمینه‌های مختلف استفاده کرده و سوالات خود را مطرح کند.

مشاوره آنلاین می تواند در زمینه تحصیلی، حقوقی، روان‌شناسی و… باشد.

انواع مشاوره های آنلاین

1- مشاوره فردی مبتنی بر ایمیل
2- مشاوره فردی مبتنی بر مکالمه
3- مشاوره زوجی مبتنی بر مکالمه
4- مشاوره گروهی مبتنی بر مکالمه
5- مشاوره فردی مبتنی بر تصویر(ویدئو)
6- مشاوره زوجی مبتنی بر تصویر(ویدئو)
7- مشاوره گروهی مبتنی بر تصویر(ویدئو)

مزایای مشاوره آنلاین

ناشناخته ماندن مراجع
فرد به راحتی می‌تواند تمام مسائل خود را بدون اینکه شناخته شود بیان کند.

دیده نشدن مراجع
ظاهر فرد یا صدای فرد مخفی مانده و غیرقابل رویت است همین طور بالعکس.

عکس‌العمل‌های به تأخیر افتاده
می‌توان به هر چیزی که فکر یا احساس می‌شود بدون سانسور به هر زبانی آن را عنوان کرد.

بی‌طرفی
در تعامل حضوری فرد ممکن است از بیان بعضی موارد احساس خجالت و ناراحتی کند مثلاً به خاطر نوع کار، نژاد، قدرت و… ولی در این نوع ارتباط فرد به این مسائل توجهی ندارد.

محرمیت و سهولت دسترسی
افراد کمرو یا مضطرب در رو در رویی با یک مشاوری که سوالات شخصی مطرح می‌کند یا افرادی که در محیط‌های دور افتاده قرار گرفته‌اند و از مشاوران و مراقبان سلامت روانی به دور هستند، می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

صرفه‌جویی در وقت
این نوع از مشاوره می‌تواند به افراد پرمشغله که زمان کافی برای استفاده از مشاوره حضوری را ندارند بسیار کمک‌کننده باشد و به راحتی از منزل خود یا یک دفتر کامپیوتری با فردی متخصص تماس بگیرد.

صرفه‌جویی در هزینه
با داشتن یک دستگاه رایانه به راحتی می‌توان از این نوع مشاوره استفاده کرد و از هزینه‌های نسبتاً بالای مشاوره حضوری معاف شد. این مبلغ بسیار کمتر از نصف مبلغ مشاوره حضوری است. مشاوره آنلاین همچنین برای افرادی که دچار آسیب شنوایی، گفتاری یا مشکلات زبانی هستند، بسیار مناسب است.

معرفی نویسنده:

من فارغ التحصیل رشته فناوری اطلاعات هستم، کتاب های زیادی در مورد فناوری خوندم و علاقه زیادی به حوزه تکنولوژی دارم، سعی میکنم محتواهای خوبی در حوزه فناوری تولید کنم.

ثبت نظر درباره «مشاوره آنلاین چیست؟»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 8 = ?