کد مطلب:  34450 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بیوگرافی رائول

بیوگرافی رائول

به مناسبت تولد رائول  اسطوره رئال /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی با رفتن از رئال آسوده شدم! /  دوست دارم...
زمان مطالعه: 6 دقیقه

به مناسبت تولد رائول  اسطوره رئال /  اختصاصی آسمونی – مهدی زارعی

با رفتن از رئال آسوده شدم! /  دوست دارم مثل زیدان شوم

    به گزارش ورزشی آسمونی ، رائول گونزالز بلانکو، 41 ساله شد. اسطوره رئال مادرید مصاحبه ای با مجله بین المللی AIPS  انجام داده است و در آن از زندگی در امریکا،  بازی در قطر و مربیان سابق خود سخن گفته است. مصاحبه را با هم مرور می کنیم.

ابتدا از رئال مادرید صحبت کنیم؛ بهترین خاطره ات از  رئال مادرید چیست؟

من خاطرات خیلی زیادی از رئال مادرید دارم. از قهرمانی لیگ قهرمانان تا بازی در کنار بازیکنانی مانند فرناندو هیرو، فیگو و روبرتو کارلوس. انتخاب یک خاطره از این همه خاطره در سال های به این زیادی کار سختی است. اما من همیشه همین را می گویم، اولین بازی به یادماندنی ترین است. وقتی جوان بودم رویایم این بود که بازیکنی حرفه ای شوم. برای من روزی که اولین بازی را انجام دادم فوق العاده بود. همه چیز درباره آن روز را به یاد می آورم. حتی 24 ساعت قبل و بعد از آن را هم به یاد دارم.

هنوز هم هوادار رئال هستی؟

همچنان هوادار رئال هستم، بیشتر از هر زمان دیگری.

هرچند زیدان امسال به خواست خود از رئال رفت اما در بین مربیان، رفتن کارلو آنچلوتی شبیه کنار رفتن تو بود. نظرت درباره کارلو آنچوتی چیست؟

رئال باید از کارلو آنچلوتی تمجید کند؛ زیرا او کاری کرد که در یک دهه اخیر بی‌سابقه بود. کارلو آنچلوتی با تصمیم پرز از سمت خود به عنوان سرمربی رئال کنار رفت. این مربی هر چند در سال دوم خود در رئال ناکام بود ولی در سال اول خود قهرمانی در لیگ قهرمانان و کوپا دل‌ری را کسب کرد و با این تیم در جام‌جهانی باشگاه‌ها در مراکش نیز قهرمان شد.

on-the-occasion-of-the-birth-of-raul-gonzalez
on-the-occasion-of-the-birth-of-raul-gonzalez

در رابطه با رفتاری که با کارلتو شد چه نظری داری؟

رفتاری را که با کارلو شد، نمی‌پسندم. رئالی‌ها نباید کاری را که او کرد، فراموش کنند. او توانست رئال را پس از یک دهه به قهرمانی در لیگ قهرمانان برساند و فضای این تیم را آرام کند. او سزاوار چنین برخوردی نبود و باید مورد تجلیل قرار گیرد.

هموطن کارلتو هم سرنوشتی مشابه داشت. فابیو کاپلو فقط یک سال در رئال مادرید در هر دو دوره دوام آورد اما تیمی مثل یونایتد مربی اش را از سال 1986 عوض نکرد تا وقتی که فرگوسن به خاطر بیماری ناچار به رفتن شد.

رئال مادرید15 ، 16 تا  مربی داشته است . به استثنای ویسنته دل بوسکه و زیدان، بقیه مربیان تداوم نداشته اند . صبر ها و فرهنگ ها متفاوت است . همان لحظه که انتظارات برآورده نشود ، پروژه شکست می خورد . در اسپانیا زیاد ماندن مشکل است.

زمانی فرگوسن تو را بهترین بازیکن جهان نامید.

او همیشه به من لطف داشته است و به همین خاطر از او ممنونم چرا که او هم یکی از بهترین مربیان تاریخ است .

رفتن از رئال مادرید آسایش تو را بیشتر نکرد ؟ مثلا این که دیگر فشارهای ناشی از کاپیتانی روی دوشت نبود.

با رفتن از رئال آسوده تر شدم. در رئال مادرید جدا از فوتبال بازی کردن مسئولیت های دیگری هم داشتم . این اتفاق باعث تضعیف انرژی تو می شود . انتظار داشتم که از بازی لذت ببرم . این چیزی بود که واقغا می خواستم . سالهایی که در رئال مادرید داشتم فوق العاده بودند ، باشگاه من آن جاست و همیشه رئالی خواهم بود . رئال مادرید زندگی من را عوض کرد اما به جایی رسیدم که باید فرار می کردم . کاپیتانی افتخار بزرگی است اما احتیاج به چیزی دیگر داشتم .

هیچ وقت به خودت نگفتی کاش زودتر از سانتیاگوبرنابئو می رفتم؟

این همه سال بازی در رئال مادرید ارزش زیادی داشته است . اما به نقطه ای رسیدم که احساس کردم که دورانم در آن جا تمام شده است ، می خواهم به جایی بروم که از فوتبال لذت ببرم و چاره ای به جز رفتن نبود . می توانستم در آن جا بمانم اما این چیزی نبود که می خواستم ، از آن لذت نمی بردم .

به مناسبت تولد رائول ، اسطوره رئال ; دوست دارم مثل زیدان شوم
به مناسبت تولد رائول ، اسطوره رئال ; دوست دارم مثل زیدان شوم

چقدر حضور شالکه در لیگ قهرمانان در تصمیمت نقش داشت ؟ توانستی برای مدتی در اروپا به بهترین گلزن تاریخ مسابقات تبدیل شوی.

بله خیلی خاص است . بازیهای چمپیونزلیگ با هر بازی دیگری متفاوت هستند . اما علت اصلی آمدنم مربی (فلیکس ماگات) بود. این تیمی خوب در لیگی خوب بود و من مدام بازی می کردم و بهتر می شدم. پیش از آمدن به شالکه پیشنهادات دیگری داشتم اما این تیم را انتخاب کردم.

با امریکا چطوری؟ تجربه جدیدت چگونه است؟

من و همسرم عاشق این جا هستیم. نیویورک شهری است که ما همیشه دوستش داشتیم. اصلا مگر کسی از نیویورک بدش می آید؟ ضمن این که شرایط در آمریکا با سایر نقاط متفاوت است و ما در اینجا کمی ناشناس هستیم. این  فوق العاده است که می توانیم آزادانه و به راحتی در خیابان ها قدم بزنیم.

چرا تصمیم گرفتی فوتبالت را در آمریکا ادامه دهی؟

فوتبال امریکا در حال حاضر به سرعت رو به رشد است و من خیلی خوشحال می شوم که عضوی از پروژه رشد این فوتبال و تیم کاسموس نیویورک باشم. تیمی که تاریخ فوق العاده ای دارد و یکی از اولین تیم هایی است که فوتبال را وارد نقشه ورزش امریکا کرده است.

شرایط فوتبال در امریکا چطور است؟

وقتی بازی کاسموس  را دیدم واقعا از سطح فوتبال در امریکا متعجب شدم. متوجه شدم که لیگ فوتبال امریکای شمالی NASL  برای من رقابتی مهیج خواهد بود. لیگی فشرده که شرایط فیزیکی بالایی هم می طلبد.

on-the-occasion-of-the-birth-of-raul-gonzalez
on-the-occasion-of-the-birth-of-raul-gonzalez

زمان خداحافظی ات را چگونه انتخاب کردی؟

محدودیت و نهایتی وجود نداشت. تا وقتی که بدنم گفت دیگر وقت خداحافظی فرا رسیده است.

برنامه های کنونی ات چیست؟

برنامه ام این است که یک آکادمی ایجاد کرده و در آن کار کنم. برنامه ای که در کاسموس دارم. اگر هم روزی به هر دلیلی به اسپانیا بازگردم گزینه اولم رئال است. هر کاری که امروز اینجا در کاسموس می کنم برایم تجربه ای فوق العاده است و می توانم از آن برای رئال مادرید یا هر جای دیگر هم بهره ببرم.

بهترین مربی ای که داشتی که بود؟ دلیلت چیست؟

انتخاب کردن یک مربی سخت است. اما می توانم 3 مربی را نام ببرم. به نظرم خورخه والدانو، مربی ای که 17 سال با او بودم و اولین بازی ام را با او تجربه کردم. همچنین فابیو کاپلو، او از ایتالیا آمد و روحیه جدیدی را به فوتبال آورد که به پیشرفت من کمک زیادی کرد. آخرین آن ها هم دل بوسکه. او با رئال مادرید بود و توانست 2 قهرمانی اروپا کسب کند. او یک مربی خیلی خوب و مهم تر از آن و یک انسان خوب است.

به مناسبت تولد رائول ، اسطوره رئال ; دوست دارم مثل زیدان شوم
به مناسبت تولد رائول ، اسطوره رئال ; دوست دارم مثل زیدان شوم

پیش تر هم  گفته بودی که فوتبالت را خیلی به فابیو کاپلو مدیونی.

 او با سبک خاص و حرفه ای خود که در ایتالیا داشت به اسپانیا آمد . رابطه بسیار خوبی با او دارم. او را از 19 سالگی می شناسم و برایش احترام زیادی قائلم . شاید گاهی از دستش عصبانی می شدم اما می فهمیدم که صلاحم را می خواهد.  او هر بازیکنی را بهتر می کند و برای من خیلی مهم بوده است . شاید اگر سنم بالاتر بود این قدر روی من تاثیرنمی گذاشت.

آیا روزی مثل آن ها خواهی شد؟

حتماً در آینده می‌خواهم سرمربی شوم و برای خودم برنامه‌هایی دارم که از این دو سرمربی یاد بگیرم. فلسفه رفتاری آن‌ها حتی در برخورد با مردم و هواداران‌شان هم بسیار درخور توجه است.

درست است که یکی از موضوع هایی که به خاطرش خودت را سرزنش می کنی بازی نکردن در کنار فرانچسکو توتی است؟

توتی بازیکن فوق العاده ای بود. یکی از بهترین ها در نسل خودش. چه کسی دوست نداشت با استعدادی مانند او بازی کند؟

on-the-occasion-of-the-birth-of-raul-gonzalez
on-the-occasion-of-the-birth-of-raul-gonzalez

در قطر هم فوتبال بازی کردی. آیا فقط به خاطر پول بود؟

خیر. عاشق کار کردن با بچه ها و مربیگری آن ها هستم. قسمت عمده ای از تصمیمم برای رفتن به قطر، جایی که می توانستم در آن بازی کنم، این بود که وقت بیشتری برای گذراندن با بچه ها در آکادمی اسپایر داشتم..

به عنوان سوال آخر... نظرت درباره اهداف آینده خودت چیست؟

دوست دارم مثل زیدان با خودم چیزی را به باشگاه بیارم و به باشگاه کمکی بکنم. اگر چنین کاری انجام دهم خیلی خیلی خوشحال خواهم شد.

نظر خود را درباره «بیوگرافی رائول» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید