کد مطلب:  40742 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
زندگی نامه انریکه اومر سیووری

زندگی نامه انریکه اومر سیووری

انریکه اومر سیووری ؛ ستاره 93 هزار پوندی / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعیفرشته زشت 163 سانتی متری ، چگونه برنده...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

انریکه اومر سیووری ؛ ستاره 93 هزار پوندی / اختصاصی آسمونی - مهدی زارعی

فرشته زشت 163 سانتی متری ، چگونه برنده توپ طلا شد؟

در فصل 58-57  سه بازیکن آرژانتینی به لیگ ایتالیا منتقل شدند . آنتونیو آنجلی یو به اینتر رفت ، هومبرتو ماسکیو راهی بولونیا شد و انریکه اومر سیووری به تیم یوونتوس پیوست . در بین این سه بازیکن سیووری از همان ابتدا بیشتر مورد توجه بود . زیرا یوونتوس93 هزار پوند برای این بازیکن 22 ساله به  رپورپلاته آرژانتین پرداخت کرد و او بدل به گران قیمت ترین بازیکن جهان شد .

فرشته های زشت

این سه نفر به « فرشته‌های زشت » ملقب شدند . علت این لقب گذاری ، رنگ پوست آن ها بود که در بین بازیکنان ایتالیایی آن ها را متمایز می کرد . بعدها به این سه بازیکن لقب « مثلث مرگ » داده شد . عنوانی که به خاطر بازی متهورانه و قدرت فوق العاده آن‌ها در تمام کنندگی ، داده شده بود .

خانواده ای ایتالیایی در آرژانتین

آسمونی ، انریکه در روز دوم اکتبر 1935 در سن نیکلاس آرژانتین به دنیا آمد ؛ شهری در استان بوئنوس آیرس . خانواده پدری او اصالتی ایتالیایی داشتند و پدرپزرگ پدری اش یک ایتالایی مهاجر بود که از کاوی دا لاوانیا ( روستایی در استان جنوا ) . مادر انریکه هم اصالتی ایتالیایی داشت و نژاد او به ایالت آبروزو در شرق ایتالیا بازمی گشت . پسر کوتاه قامت خانواده علاقه فراوانی به فوتبال داشت و به واسطه همین علاقه و استعداد بود که ابتدا جذب تیم های پایه ریورپلاته شد و آن گاه در سال 1954 قراردادی با تیم بزرگسالان ریورپلاته امضا کرد . این مهاجم 163 سانتی متری سه فصل را در ریورپلاته سپری کرد و در 63 مسابقه 29 گل برای این تیم به ثمر رساند .

چهره‌های کثیف

در سال 1956 سیووری برای اولین بار پیراهن تیم ملی کشورش را به تن کرد . او در روز 18 مارس همان سال در تساوی 2 بر 2 با تیم ملی برزیل اولین گل ملی اش را به ثمر رساند ؛ مسابقه ای که از سری رقابت های پان آمریکن بود . خط حملهٔ آرژانتین در آن زمان از سیوری ، کرباتا ، اسوالدو کروز ، ماسکیو و آنجلیو تشکیل می‌شد . به گروه بازیکنان ، لقب " چهره‌های کثیف " را داده بودند . این لقب به خاطر چهرهٔ شیطنت آمیز این ستارگان به آن‌ها داده شده بود .  

درخشش در کوپا آمه ریکا

یک سال بعد کوپا آمه ریکا طی روزهای 7 مارس تا 6 آوریل در پرو برگزار شد و هفت تیم از آمریکای جنوبی به صورت دوره ای با هم به رقابت پرداختند . در این مسابقات تیم آرژانتین با درخشش هومبرتو ماسکیو و اومر سیووری نتایج درخشانی کسب کرد و با برتری مقابل کلمبیا (8 - 2) ، اکوادور (3 - 0) ، اروگوئه (4 - 0) ، شیلی (6 - 2) و برزیل (3 - 0) قبل از دیدار مقابل میزبان قهرمانی خود را تضمین کرد . دیداری که با وجود گلزنی سیووری با برتری (2 - 1) پرو خاتمه یافت . در پایان این رقابت ها آرژانتین یازدهمین عنوان قهرمانی خود در این مسابقات را جشن گرفت . ماسکیو با 9 گل زده یکی از دو آقای گل مسابقات لقب گرفت ضمن این که آنجلو آنجلی یو دیگر مهاجم آرژانتین نیز 8 گل در این تورنمنت به ثمر رساند . اما بهترین بازیکن این جام کسی نبود جز سیووری .

آماری که هرگز افزایش نیافت

آسمونی ، سیووری با سه گلی که در این تورنمنت به ثمر رساند آمار گلزنی خود را در تیم ملی به 9 گل در 19 مسابقه رساند . آماری که مقدر بود هرگز افزایش پیدا نکند ! این سرنوشت دو ستاره دیگر آرژانتین هم بود و هومبرتو ماسیکو با 12 گل در 12 بازی ملی و آنجلی یو با 11 گل در 11 مسابقه ملی به کار خود در تیم ملی آرژانتین خاتمه دادند بدون آن که خودشان مایل به این کار باشند ؛ بلکه به واسطه حضور در لیگ ایتالیا ناچار به بازی در تیم ملی این کشور شدند و بخت حضور در جام جهانی 1958 را هم از دست دادند . آرژانتین در غیاب این مثلث نتایجی تحقیر آمیز در جام جهانی کسب کرد !  

شش سال در حسرت قهرمانی لیگ

تا قبل از پیوستن سیووری ، آخرین قهرمانی یووه در سری A به فصل 52-51 بر می گشت . زمانی که این تیم به لطف 30 گل یان  هانسن مهاجم دانمارکی خود در 38 مسابقه صاحب 26 برد و تنها 4 شکست شد و بالاتر از میلان و اینتر قهرمان ایتالیا شد . اما پس از آن دوران افول تیم آغاز شد . این تیم دو فصل پیاپی پشت سر اینتر نایب قهرمان ایتالیا شد و در سال 1955 هفتم ، یک سال بعد دوازدهم و در سال 57 نهم شد . برای تحول چنین تیمی نیاز به بازیکنان معجزه گر بود . یک سال قبل از سیووری ، جان چارلز ملقب به غول ولزی به تیم اضافه شده بود و حالا این دو در کنار جیامپیرو بونی پرتی مهره باتجربه این تیم مثلثی مرگبار را تشکیل دادند .

omar-sivori
omar-sivori

عصر طلایی یووه در ایتالیا

به لطف این مثلث همه چیز برای یوونتوس رویایی شد . یوونتوس در اولین فصل حضور سیوری توانست قهرمانی لیگ را به دست آورد . این تیم در 34 مسابقه خود 23 بار برد و تنها 6 بار باخت تا با 8 امتیاز برتری نسبت به فیورنتینا قهرمان شود. جان چارلز هم با 28 گل زده آقای گل لیگ شد. اما  روزهای خوب یووه با سیوری ادامه یافت . تیم در سال 59 عنوان چهارم لیگ را کسب کرد اما در جام حذفی سومین عنوان قهرمانی خود را جشن گرفت . در سال 1960 سیووری با 28 گل آقای گل شد و یوونتوس هم با 25 برد و تنها 4 شکست قهرمانی ایتالیا را جشن گرفت ؛ باز هم با 8 امتیاز بیشتر از فیورنتینا . چهارمین قهرمانی جام حذفی نیز در همین سال رقم خورد تا یووه در فصل 60-59 دبل کرده باشد . یوونتوس در سال 1961 بالاتر از میلان و اینتر اسکودتو را تصاحب کرد و صاحب دوازدهمین عنوان قهرمانی خود در لیگ شد .  

فتح توپ طلای اروپا

آسمونی ، سیووری در فصل 61-60 به تمامی افتخارات ممکن دست یافته بود . او برای کسب جایزه توپ طلای اروپا تنها یک رقیب داشت . لوییس سوارز اسپانیایی که پس از دورانی درخشان در بارسلونا راهی اینتر شده بود . در رای گیری مجله فرانس فوتبال سیووری 46 امتیاز آورد و سوارز 40 امتیاز تا مهاجم یوونتوس در 26 سالگی موفق توپ طلای اروپا را از آن خود کند .

انریکه اومر سیووری ؛ ستاره 93 هزار پوندی چگونه برنده توپ طلا شد؟
انریکه اومر سیووری ؛ ستاره 93 هزار پوندی چگونه برنده توپ طلا شد؟

پایان کار مثلث جادویی

در سال 1961 مثلث جادویی یوونتوس با خداحافظی بونیپرتی از هم پاشید و در فصل بعد ، جان چارلز نیز به باشگاه سابق خود لیدز یونایتد بازگشت . البته سیوری در کنار بانوی پیر باقی ماند و در جام قهرمانان اروپا توانست گل پیروزی بخش در بازی مقابل رئال را به ثمر برساند تا یوونتوس اولین تیم ایتالیایی باشد که در سانتیاگو برنابئو پیروز شده است .

omar-sivori
omar-sivori

برق در چشمان بیمار سرطانی

بعدها سیووری طی سالهای 1969 تا 79 در تیم های روزاریو سنترال ، استودیانتس ، تیم ملی آرژانتین و ریسینگ کلاب مربیگری کرد اما هرگز به افتخارات دوران بازی دست نیافت . او در 17 فوریه 2005 در اثر سرطان از دنیا رفت . در حالی که عشق او به یوونتوس تا آخرین روزهای عمر وی زبانزد ماند . مارچلو لیپی درباره اش گفت : هر وقت درباره یوونتوس صحبت می کردیم ، چشمان سیووری برق می زد . روبرتو به ته گا مهاجم اسبق تیم ملی ایتالیا نیز درباره اش گفت : او همچون یک برادر بزرگ برای من بود . زمانی او بت زندگی من بود اما بعدها دوستانی صمیمی با هم شدیم . سیووری یکی از بهترین بازیکنان تاریخ است.

: برای دریافت مشاوره درباره زندگی نامه انریکه اومر سیووری فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «زندگی نامه انریکه اومر سیووری» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید