کد مطلب: 42974 درج نظر
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ المپیک لیون ، شیر و رنگهای آبی و قرمز
زمان مطالعه: 1 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی المپیک لیون ، شیر و رنگهای آبی و قرمز تیم...

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

المپیک لیون ، شیر و رنگهای آبی و قرمز

تیم فوتبال المپیک لیون در اوایل قرن 21 مشهورترین تیم فوتبال فرانسه بود . تیمی که در سال 1950 تأسیس شده بود و نسبت به بسیاری از تیمهای فوتبال اروپا ، تیمی جوان و کم سابقه محسوب می شد ، طی سالهای 2002 تا 2008 موفق شد هفت بار قهرمان لیگ یک فرانسه شود .

در آن سالها لیون از پیراهن و شورت سفیدی استفاده می کرد که در نوار به هم چسبیده آبی و قرمز در آن دیده می شدند . در لوگوی این تیم هم ، سه رنگ آبی ، سفید و قرمز به همراه یک شیر دیده می شدند . حضور شیر در این نماد مساله ای عجیب نبود و به تاریخ این باشگاه و شهر لیون مرتبط بود .شهر لیون از اواخر قرن 16 مرکز تجاری و بانکداری فرانسه بود و از همان زمان ، یک شیر به صورت ایستاده در پرچم این شهر دیده می شد . پرچم لیون هم مثل سایر شهرهای فرانسه، پرچمی متشکل از دو نوار قرمز و آبی بود . رنگهایی که بعدها روی پیراهن تیم المپیک لیون دیده می شدند . اما چرا شیر روی پرچم این شهر قرار گرفته بود ؟ پاسخ این سوال را می توان در نام شهر پیدا کرد .

کلمه Lyon شکل فرانسوی عبارت Lion ( شیر ) هست و همین حیوان هم به عنوان نماد شهر لیون شناخته می شود. حتی می توان دو مجسمه شیر نشسته را در ورودی استادیوم ژرلان شهر لیون مشاهده کرد .شیر از سال 1996 وارد لوگوی باشگاه المپیک لیون هم شد . اما تاقبل از آن تنها دو حرف O و L روی پیراهن تیم دیده می شد . این دو حرف، مخفف عبارت المپیک لیون بود که با رنگ سفید ، روی پیراهن تیم دیده می شد و پس از آن ، نماد جدید باشگاه رونمایی شد .

در نماد جدید، نام تیم المپیک لیون به صورت کامل دیده می شد و این نام، در بخش قرمز رنگ نماد قرار گرفته بود. در بخش آبی رنگ لوگو هم دو حرف O و L به صورت بزرگ دیده می شدند . با این تفاوت که نماد شهر هم داخل حرف O قرار گرفته بود و از آن به بعد ، لیونی ها از لوگویی بهره بردند که علاوه بر رنگهای سنتی شهر ، از شیر هم در آن استفاده شده بود. به این ترتیب آنها با کمترین تغییرات در نمادهای سنتی خود، نمادی دارند که به خوبی هویت آنها را نشان می دهد .

 

ثبت نظر درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ المپیک لیون ، شیر و رنگهای آبی و قرمز»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت