مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  16952 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ایرانی‌هایی که از دیگر کشورها المپیکی شدند

ایرانی‌هایی که از دیگر کشورها المپیکی شدند

به گزارش آسمونی به نقل از خبرگزاری مهر، روزنامه شهروند نوشت: اتفاقاً 8 ورزشکار و مربی در سه رشته‌ای به...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

به گزارش آسمونی به نقل از خبرگزاری مهر، روزنامه شهروند نوشت: اتفاقاً 8 ورزشکار و مربی در سه رشته‌ای به رقابت می‌پردازند که نمایندگان ایران برای کسب مدال تلاش می‌کنند. به نظر می‌رسد در روزهای آینده یکی از اتفاقات جالب می‌تواند رویارویی ورزشکاران و مربیان ایرانی در ترکیب تیم‌های دیگر با نمایندگان ایران باشد؛ اتفاقی که در دوره‌های قبلی به‌ندرت شاهد آن بودیم.

2163493
2163493

سامان طهماسبی (کشتی - جمهوری آذربایجان)

فرنگی‌کار ایرانی‌الاصل وزن 85 کیلوگرم جمهوری آذربایجان که در ‌سال 2008 به‌عنوان نماینده ایران در المپیک پکن حاضر شده بود، از ‌سال 2010 تصمیم گرفت در جمهوری آذربایجان پناهنده شود. او در المپیک 2012 نیز زیر پرچم جمهوری آذربایجان در لندن حاضر شد،‌ اگرچه به موفقیت خاصی نرسید. طهماسبی تا به حال توانسته دو مدال نقره و یک مدال برنز قهرمانی جهان برای جمهوری آذربایجان به دست آورد و در المپیک 2016 به‌عنوان یکی از رقیبان حبیب‌الله اخلاقی شرکت خواهد کرد. هنوز قرعه‌کشی مسابقات کشتی انجام نشده اما بعید نیست این کشتی‌گیر ایرانی‌الاصل مثل مسابقات جام‌جهانی در چندسال اخیر مقابل نماینده کشورمان قرار بگیرد؛ اتفاقی که می‌تواند صحنه‌های جالبی را در المپیک رقم بزند.

صباح شریعتی (کشتی - جمهوری آذربایجان)

دیگر کشتی‌گیر ایرانی‌الاصل جمهوری آذربایجان، صباح شریعتی نام دارد. او که در سنگین‌وزن کشتی فرنگی رقابت می‌کند، اخیرا به‌عنوان قهرمان کشتی جمهوری آذربایجان در رقابت‌های قهرمانی اروپا شرکت کرده است. شریعتی در ایران به مقام خاصی دست نیافت و تصمیم گرفت به کشور همسایه برود و موفق به کسب سهمیه المپیک هم شده است. حالا ممکن است او در وزن 130 کیلوگرم کشتی فرنگی مقابل بشیر باباجان‌زاده قرار بگیرد و شاهد یک رویارویی دیگر از دو ایرانی در المپیک باشیم.

جمشید خیرآبادی (کشتی - جمهوری آذربایجان)

مربی‌ای که در المپیک 2012 لندن در کنار محمد بنا حضور داشت و توانست همراه با فرنگی‌کاران کشورمان به یک افتخار تاریخی دست پیدا کند، چند سالی است که به کشتی جمهوری آذربایجان رفته و هدایت تیم‌ملی این کشور را برعهده دارد. جمشید خیرآبادی که 2 شاگرد ایرانی‌الاصل هم در ترکیب تیمش دارد، با امیدهای زیادی راهی ریودوژانیرو شده و به احتمال فراوان در المپیک در چند وزن شاهد رویارویی کشتی‌گیران تحت هدایت وی با نمایندگان ایران خواهیم بود که از این منظر دوئل او و محمد بنا جالب توجه خواهد بود.

راحله آسمانی (تکواندو - بلژیک)

تکواندوکار 27ساله‌ای که در بازی‌های آسیایی 2010 توانست در ترکیب تیم‌ملی ایران به مدال نقره دست پیدا کند، حالا زیر پرچم بلژیک توانسته خودش را به المپیک برساند. راحله آسمانی که سهمیه المپیک را به صورت آزاد کسب کرد، تصمیم گرفته تا با ملیت بلژیکی در ریودوژانیرو حضور یابد. این اتفاق در شرایطی رخ داده که در همین وزن یعنی 57- کیلوگرم کیمیا علیزاده تنها نماینده بانوی ایران در تکواندوی المپیک هم حضور دارد. البته قرعه این دو تکواندوکار طوری است که تا فینال به هم برخورد نمی‌کنند اما امکان دارد شاهد یک فینال تمام‌ایرانی در این وزن باشیم. البته راحله آسمانی اخیرا در اظهارنظری اعلام کرده بود علاقه داشته با پرچم ایران در المپیک شرکت کند اما شرایطش مهیا نبوده است.

رضا مهماندوست (تکواندو - جمهوری آذربایجان)

سرمربی سابق تیم‌ملی تکواندوی ایران بعد از اختلافاتی که با رئیس فدراسیون تکواندوی کشورمان داشت، ابتدا راهی چین تایپه و سپس جمهوری آذربایجان شد. رضا مهماندوست که در ترکیب تیم اعزامی‌اش به مسابقات المپیک از یک تکواندوکار ایرانی هم بهره می‌برد، ممکن است همراه با او مقابل نماینده ایران یعنی مهدی خدابخشی و کادر فنی تیم‌ملی ایران قرار بگیرد. مهماندوست که تیمش را قهرمان بازی‌های اروپایی کرده بود، با انگیزه بالایی در المپیک شرکت کرده، اگرچه بارها گفته که رویارویی با ایران برایش سخت است.

حسن رنگرز (کشتی - مراکش)

نایب‌رئیس سابق فدراسیون کشتی و فرنگی‌کاری که در المپیک 2000 و 2004 در ترکیب تیم‌ملی کشورمان روی تشک رفته، حالا با سه شاگرد مراکشی خود به ریودوژانیرو پا گذاشته است. شاید یکی از کم‌حاشیه‌ترین افرادی که از میان این هشت نماینده ایران در کشورهای دیگر در المپیک حضور دارند،‌ حسن رنگرز باشد چون از طریق فدراسیون ایران برای پیشرفت کشتی مراکش به این کشور اعزام شده است. قهرمان سابق کشتی فرنگی ایران طبق تفاهمنامه‌ای که فدراسیون ایران با کنفدراسیون کشتی آمریکا امضا کرده، برای رشد این رشته در مراکش به این کشور سفر کرده است. او توانسته کشتی مراکش را برای نخستین‌بار المپیکی کند و ممکن است در اوزان مختلف مقابل شاگردان بنا قرار بگیرد، اگرچه به نظر نمی‌رسد شاگردانش حریف جدی‌ای برای فرنگی‌کاران ایران باشند.

شاهین نصیری‌نیا (وزنه‌برداری - آمریکا)

وزنه‌بردار سابق تیم‌ملی کشورمان که در سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از منتقدان همیشگی فدراسیون ایران مطرح بوده، از مدتی قبل به‌عنوان یکی از اعضای کادر فنی تیم‌ملی وزنه‌برداری آمریکا مشغول فعالیت شده است. شاهین نصیری‌نیا به‌عنوان مربی، تیم‌ملی وزنه‌برداری آمریکا را در المپیک همراهی می‌کند، اما این‌که در مسابقاتی که وزنه‌برداران کشورمان در آن حضور دارند، در کنار تخته دیده شود یا خیر، مشخص نیست. البته نصیری‌نیا در بخش بانوان نیز در کادر فنی حضور دارد و فعالیت او فقط مربوط به بخش آقایان نیست. با این حال رویارویی احتمالی نصیری‌نیا با کادر فنی و مسئولان فدراسیون وزنه‌برداری که رابطه خوبی با هم ندارند، می‌تواند اتفاق جالبی باشد.

میلاد بیگی (تکواندو - جمهوری آذربایجان)

تکواندوکاری که تا دو ‌سال قبل در ترکیب تیم‌ملی کشورمان در مسابقات بین‌المللی شرکت می‌کرد، توانسته با پیراهن تیم‌ ملی جمهوری آذربایجان سهمیه المپیک را کسب کند. او که در ترکیب تیم‌ملی این کشور به مدال‌های زیادی هم دست یافته، زیر نظر رضا مهماندوست فعالیت می‌کند و در وزن 80- کیلوگرم در مسابقات المپیک شرکت خواهد کرد که در صورت به دست آوردن یک پیروزی،‌ احتمالا با مهدی خدابخشی روبه‌رو می‌شود. از سوی دیگر نماینده ایران نیز باید نخستین حریف خود را پشت‌ سر بگذارد تا به میلاد بیگی برسد. درواقع رویارویی این دو تکواندوکار که هر دو ایرانی محسوب می‌شوند، محتمل‌ترین رویارویی 2 ورزشکار ایرانی در المپیک 2016 خواهد بود.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره ایرانی‌هایی که از دیگر کشورها المپیکی شدند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ایرانی‌هایی که از دیگر کشورها المپیکی شدند» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید