کد مطلب:  46749 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ المپیاکوس ، یادگاری هایی از المپیاد باستانی

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ المپیاکوس ، یادگاری هایی از المپیاد باستانی

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ المپیاکوس / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی المپیاکوس ؛ یادگاری هایی از...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبال ؛ المپیاکوس / اختصاصی ورزشی آسمونی - مهدی زارعی

المپیاکوس ؛ یادگاری هایی از المپیاد باستانی

در کشورهایی که صاحب قدمت و تاریخ چند هزار ساله هستند، پیدا کردن نماد و علامت برای تیمها کار چندان دشواری نیست. برای ساکنین بندر پیرایئوس در شمال خلیج سارونیک و در جنوبی ترین بخش شبه جزیره آتیکا در یونان هم وضعیت به همین صورت است. پیرایئوس در نزدیکی آتن پایتخت یونان قرار دارد و بسیاری از اتفاقات رخ داده برای این دو شهر در طول تاریخ مشترک بوده است. در روز 10 مارچ 1925 و زمانی که اعضای دو تیم فوتبال بندر پیرایئوس جلسه ای مشترک با هم برگزار کردند، هدف آن ها شکل گیری یک باشگاه جدید با توجه به اصول المپیک باستانی بود که زمانی ورزشکاران آتن و پیرایئوس هم در آن شرکت می کردند. دو باشگاه « پیرایئوس پودوس فایریکوس اومیلوس » و « باشگاه فوتبال هواداران پیرایئوس » می خواستند با یکدیگر ادغام شوند و تیمی با اساسنامه جدید تشکیل بدهند. در اساسنامه باشگاه جدید آمده بود که نخستین هدف این باشگاه، ترویج و توسعه ورزش، گسترش اخلاق ورزشی در بین جوانان و بالا بردن شانس ورزشکاران برای شرکت در مسابقات ورزشی است.

olympiacos-logo-during-time
olympiacos-logo-during-time

وقتی باشگاه جدید شکل گرفت، « نوتیس کامپِروس» یک دفتردار جوان که در نیروی دریایی کار می کرد، پیشنهاد داد که به یاد سنت های باستانی یونان و مسابقات المپیک- که زادگاه آن یونان بود- اسم « المپیاکوس » برای تیم انتخاب شود. کامپِروس نماد تیم را هم با توجه به المپیاد باستانی انتخاب کرده بود. تصویری از یک تاج درخت غار( برگ بو)؛ تاجی که روی سر قهرمانان المپیادهای باستانی گذاشته می شد. دو رنگ قرمز و سفید هم رنگ هایی بودند که به عنوان رنگ های لباس المپیاکوس انتخاب شدند. قرمز نشانه تعصب و پیروزی بود و سفید  سمبلی از تقوا و خلوص. این دو رنگ همواره به شکل های مختلف در پیراهن المپیاکوس باقی ماندند؛ مثلا در ابتدا تعداد راه راههای عمودی قرمز و سفید در پیراهن تیم زیاد بود اما طی سالهای 1962 تا 1965، ضخامت نوارهای قرمز و سفید بیشتر شد و از تعداد آنها کاسته شد. شورت تیم هم هفت دهه سفید بود و در فصل 95-94 قرمز رنگ شد. شورت قرمز از سال 2005 تا امروز تقریبا در همه فصول مورد استفاده این تیم قرار گرفته است.

آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ المپیاکوس ، یادگاری هایی از المپیاد باستانی
آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ المپیاکوس ، یادگاری هایی از المپیاد باستانی

در نماد المپیاکوس هم می توان تصویر سر یک ورزشکار را دید که تاجی از درخت غار روی پیشانی او به چشم می خورد. البته در ابتدا این تصویر در یک سپر قرار داشت اما حالا نماد تیم دایره ای شده است. سال 1925 هم به نشانه تاسیس باشگاه داخل این دایره سفید قرار دارد و در حاشیه قرمز رنگ دایره، نام کامل باشگاه به یونانی دیده می شود. عبارت المپیاکوس سیندموس فیلاتلون پیرایئوس» به معنای باشگاه المپیاکوس هواداران پیرایئوس» است. در لوگوی تیم بسکتبال باشگاه هم مثل تیم فوتبال المپیاکوس فقط دو رنگ قرمز و سفید مورد استفاده قرار گرفته است. سال 1925 و اصویر یک سر با تاج درخت غار بر روی پیشانی آن، در لوگوی تیم بسکتبال هم وجود دارد. با این تفاوت که در بالای آن، عبارت « بسکتبال المپیاکوس » به زبان انگلیسی نوشته شده و همه این ها داخل یک سپر جای دارد. رمز پایداری نمادهای المپیاکوس بسیار ساده است؛ ثبات و پرهیز از تغییر. به همین خاطر است که سالهاست این تیم با لقب Erythrolefki ( قرمز و سفیدها) شناخته می شود.

: برای دریافت مشاوره درباره آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ المپیاکوس ، یادگاری هایی از المپیاد باستانی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «آشنایی با لوگوی تیمهای فوتبالی ؛ المپیاکوس ، یادگاری هایی از المپیاد باستانی» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید