کد مطلب: 54521 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
توضیح وزیر نفت درباره قرارداد 25 ساله با چین

توضیح وزیر نفت درباره قرارداد 25 ساله با چین

به گزارش آسمونی : وزیر نفت با اشاره به اینکه موافقت‌نامه با چین و شایعات مربوط به آن، جنجالی است که در خارج...
زمان مطالعه: 3 دقیقه

به گزارش آسمونی : وزیر نفت با اشاره به اینکه موافقت‌نامه با چین و شایعات مربوط به آن، جنجالی است که در خارج از کشور راه انداختند و برخی در داخل از آن پیروی کردند، گفت: موضوع پیش‌نویس سند همکاری 25 ساله ایران با چین، ‌قراداد نیست بلکه موافقت‌نامه کلی است و با هر کشور دیگری به جز رژیم صهیونیستی حاضریم از این دست موافقت‌نامه‌ها امضا کنیم.

بیژن نامدار زنگنه امروز در حاشیه مراسم امضای قرارداد توسعه میدان آزادگان جنوبی در جمع خبرنگاران درباره توافق بلندمدت ایران و چین توضیح داد: بحث یک موافقتنامه کلی است و با اطمینان می‌گویم در حوزه نفت، نه چینی‌ها از ما امتیازی خواسته‌اند و نه ما امتیازی می‌دهیم. موضوع، همکاری‌های درازمدت در بخش‌های مختلف اعم از توسعه میدان‌ها، پالایش، پتروشیمی و ... است.

وی افزود هر کشور دیگری به جز رژیم صهیونیستی که بخواهد با ایران چنین همکاری‌هایی داشته باشد ما حاضریم. حتی شرکت‌های آمریکایی هم در این شرایط از فعالیت به‌عنوان پیمانکار یا سرمایه‌گذار در پروژه‌های ما منع نشده‌اند. نمی‌دانم این چه جنجالی است که در خارج از کشور راه انداخته‌اند و عده‌ای هم در داخل همراهی کرده‌اند. نه دولت و نه مجلس موافقت نمی‌کنند به خاطر کشور دیگری از منافع ملی خود بگذریم. کسی هم چنین توقعی نداشته است. این همکاری دوستانه و دوطرفه خواهد بود. روابط کنونی ما با چینی‌ها نیز روابط خوب و بی‌تنشی است.

9 قرارداد نفتی با شرکت‌های ایرانی امضا می‌شود

وزیر نفت با بیان اینکه امسال 25 میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور افزوده می‌شود و این بی‌سابقه‌ترین رشد تاریخی صنعت پتروشیمی ایران است، ادامه داد: جهش دوم پتروشیمی تقریباً تا سال 1400 به سرانجام و تولید ناخالص این صنعت به 100 میلیون تن می‌رسد؛ ارزش تولیدات نیز به قیمت سال 95 به 25 میلیارد دلار می‌رسد.

به گفته زنگنه ظرفیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز با رفع تنگناها به 450 هزار بشکه می‌رسد. در صادرات هم وضع قابل قبولی داریم. به‌زودی 9 قرارداد طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت (EPC/EPD) با شرکت‌های ایرانی امضا می‌شود و صندوق پژوهش و فناوری نفت هم فعال خواهد شد. در حوزه پایین‌دست پتروشیمی و زنجیره متانول و پروپیلن نیز کارهای خوبی انجام شده که به‌زودی اعلام می‌شود.

افزایش تولید نفت آزادگان جنوبی به 320 هزار بشکه

وی درباره جزئیات قرارداد تکمیل توسعه میدان آزادگان جنوبی نیز توضیحاتی ارائه داد و گفت: قرار است با اجرای این قرارداد، مقدار تولید میدان آزادگان جنوبی از 140 هزار بشکه کنونی به 320 هزار بشکه برسد و 200 میلیون فوت‌مکعب گاز نیز برای ان‌جی‌ال 3200 تأمین خواهد شد. اولویت ما توسعه میدان‌های مشترک است که میدان‌های منطقه غرب کارون و میدان گازی پارس جنوبی، شاخص‌ترین آن به شمار می‌روند.

هیچ شرکت خارجی با ما قرارداد امضا نمی‌کند

وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره میدان گازی فرزاد و تکلیف حضور هند در این قرارداد گفت: موافقتنامه اصولی (HOA) این میدان پیش‌تر امضا شده و قرارداد آن نیز به‌زودی با شرکت‌های ایرانی امضا می‌شود، هم‌اکنون هیچ شرکت خارجی حاضر به امضای قرارداد با ما نیست و ما کاملاً متکی به ظرفیت‌های داخلی هستیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره فعالیت شرکت زاروبژنفت روسیه در ایران گفت: نه آنها مایلند ما در این باره چیزی بگوییم و نه ما تمایلی داریم.

ضرورت جذب فناوری برای افزایش ضریب بازیافت مخازن

زنگنه درباره نقشی که شرکت‌های بین‌المللی می‌توانند در توسعه صنعت نفت ایران ایفا کنند، عنوان کرد: همکاری با شرکت‌های خارجی فقط برای تأمین سرمایه مهم نیست؛ آنچه دنبال می‌کنیم عمدتاً جذب فناوری برای افزایش ضریب بازیافت مخازن است و اینکه وابستگی متقابل می‌تواند به توسعه حضور ما در بازار کمک کند، اما این‌طور هم نیست که اگر با ما کار نکنند، بمیریم. در این سال‌ها نشان دادیم کارهایمان را قاطع پیش می‌بریم و کوتاه نمی‌آییم.

قیمت گازوئیل افزایش نمی یابد

وزیر نفت درباره تخصیص قیر رایگان گفت: دولت به دلایلی مخالف قیر رایگان است. مسئله هم تنها بحث مالی نیست؛ هرچند تأمین منابع مالی هم مهم است. از نظر دولت، سازوکارهایی که قبلاً اجرا شده سازوکارهایی مسئله‌ساز بوده است.

زنگنه در پاسخ به سؤالی درباره ایده تخصیص سهمیه بنزین به صورت خانواری، گفت: دولت باید در این باره نظر بدهد و فکر نمی‌کنم حتی این موضوع به‌صورت طرحی در مجلس ارائه شده باشد، اگر مجلس تصمیم بگیرد و به ما ابلاغ کند، اطاعت می‌کنیم.

وی بار دیگر بحث افزایش قیمت گازوئیل را به کلی تکذیب کرد و گفت: این جنگ روانی است که از خارج هدایت می‌شود و در داخل هم برخی دانسته یا نادانسته به آن دامن می‌زنند؛ دولت هیچ برنامه‌ای در این زمینه ندارد.

معرفی نویسنده:

تحصیلکرده رشته زبان انگلیسی و علاقمند به اخبار و موضوعات روز ایران و جهان، تازه ترین نوشته های من در بخش اخبار آسمونی منتشر میشه

ثبت نظر درباره «توضیح وزیر نفت درباره قرارداد 25 ساله با چین»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 8 = ?