کد مطلب: 18057 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بزرگان بازار نفت سرنوشت طلای سیاه را مشخص می‌کنند

بزرگان بازار نفت سرنوشت طلای سیاه را مشخص می‌کنند

به گزارش آسمونی: پانزدهمین اجلاس مجمع بین‌المللی انرژی روز گذشته در الجزایر آغاز بکار کرد اما به نظر...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

iol
iol

به گزارش آسمونی:

پانزدهمین اجلاس مجمع بین‌المللی انرژی روز گذشته در الجزایر آغاز بکار کرد اما به نظر می‌رسد، مذاکرات کشورهای نفتی که قرار است در حاشیه این اجلاس برگزار شود، از اهمیت بسیار بیشتری نسبت به آن برخوردار بوده و عملا همه ابعاد این نشست را تحت تأثیر قرار می دهد.
 
بر این اساس در حاشیه این نشست، وزیران نفت کشورهای عضو اوپک امروز چهارشنبه (هفتم مهرماه) راه‌های تثبیت تولید و افزایش قیمت نفت را بررسی می کنند؛ همچنین اوپک در نظر دارد بسته پیشنهادی را که کشورهای تولیدکننده نفت را مجبور می‌کند تا یک میلیون بشکه نفت خود را در مدت یک سال کاهش دهند، مطرح کند.
 
اما بیژن زنگنه وزیر نفت در حاشیه این اجلاس اعلام کرده ایران در نشست مشورتی اوپک به دنبال امضای توافق نیست و عرضه نفت را محدود نخواهد کرد.
 
وزیر نفت با بیان این که این کشور تولید نفت خود را در سطح کنونی تثبیت نمی‏ کند، گفت: ایران قصد دارد تولید روزانه نفت خود را به چهار میلیون بشکه برساند.
 
وی افزود: در حاشیه اجلاس مجمع بین‌المللی انرژی با نمایندگان دیگر اعضای اوپک گفت‎و‎گو می‎کند و ممکن است در نشست رسمی این سازمان در ماه نوامبر امسال، توافقی رسمی درباره عرضه نفت به دست آید.
 
زنگنه تصریح کرد: برنامه ما این نیست که در این 2 روز به توافق برسیم؛ ما برای مشارکت در مجمع بین‌المللی انرژی و همچنین برای شرکت در نشست غیر رسمی اوپک که تنها برای تبادل دیدگاه است و نه بیشتر، به اینجا آمدیم.
 
وی همچنین اعلام کرد: ایران قصد دارد سهم حدود 13 درصدی خود از مجموع تولید نفت اوپک در دوران پیش از تحریم را دوباره به دست بیاورد. با توجه به رسیدن مجموع تولید نفت اعضای اوپک به 33 میلیون و 700هزار بشکه در ماه اوت امسال، ایران باید چهار میلیون و 400هزار بشکه نفت تولید کند تا بتواند به سهم 13 درصدی خود بازگردد.
 
محمدعلی خطیبی مدیر سابق امور بین الملل شرکت ملی نفت و نماینده پیشین در هیأت عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت «اوپک» در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  در خصوص بسته پیشنهادی وزیر نفت در نشست الجزایر اظهار داشت: در حال حاضر آخرین رقم اعلام شده توسط اوپک تولید 34 میلیون بشکه‌ای این سازمان است که این میزان از تولید امکان بهبود قیمت‌های بازار نفت را نمی‌دهد.

 

وی ادامه داد: اینکه گفته می‌شود تولید ما به بیش از 4 میلیون بشکه در روز برسد و سایر کشورها نیز تولید خود را به سطح 12 ماه گذشته برسانند روش خوبی است .

 

این نماینده اسبق افزود: محدودیت در تولید نفت (فریز نفتی) با کاهش میزان تولید بسیار متفاوت است به طوری که با اجرای فریز قیمت نفت با یک شیب ملایم و در بازه زمانی حدود یک سال افزایش پیدا می‌کند اما با کاهش سطح تولید نفت، قیمت این فرآورده در بازارهای جهانی به یک باره افزایش خواهد یافت.

 

خطیبی یادآور شد: سه کشور ایران، نیجریه و لیبی به سبب مشکلات سیاسی سهم چشمگیری از بازار نفت را از دست دادند اما تاکنون سایر کشورها به این مسئله توجهی نداشتند، بر همین اساس مهم‌تر از نحوه اجرای این دو سیاست، کیفیت اعمال آن است.

 

مدیر سابق امور بین‌الملل وزارت نفت اظهار داشت: هر دو شیوه می‌تواند بر روی بهبود وضعیت بازار جهانی نفت موثر باشد اما نباید سهم از دست رفته ایران در بازار نیز فراموش شود همچنین باید نظارت ویژه‌ای بر هر گونه سیاست اتخاذ شده صورت بپذیرد.

 

بر اساس این گزارش قیمت نفت در بازارهای جهانی طی چند روز اخیر نوساناتی داشته به طوریکه با نزدیک شدن به برگزاری این نشست روند صعودی به خود گرفت اما روز گذشته پس از اظهارنظرهای مقامات کشورهای صادرکننده و کمرنگ شدن دستیابی به توافق در مذاکرات قیمت نفت اندکی کاهش یافت؛ حال باید منتظر ماند و دید که روند بازار پس از تصمیمات این نشست به چه سمت و سویی پیش خواهد رفت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

<p><strong>در صورت نیاز به راهنمایی در خصوص موضوع فوق از طریق تلفن ثابت با شماره&nbsp; <span style="font-size: 14pt; color: #3366ff;">70705154</span><span style="font-size: 14pt; color: #3366ff;">-021</span>&nbsp;تماس بگیرید.</strong></p>

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «بزرگان بازار نفت سرنوشت طلای سیاه را مشخص می‌کنند»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 8 = ?