مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  56748 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
وقوع ماه‌ گرفتگی در آسمان ۱۰ آذر

وقوع ماه‌ گرفتگی در آسمان ۱۰ آذر

در ساعت ۱۱ و ۲ دقیقه روز دوشنبه، ۱۰ آذرماه به وقت کشورمان ماه گرفتگی از نوع نیمسایه آغاز خواهد شد.

زمان مطالعه: 1 دقیقه

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران از وقوع ماه‌ گرفتگی در روز دوشنبه 10 آذرماه خبر داد و گفت: این پدیده در ساعت 11 و 2 دقیقه در آسمان 10 آذرماه رخ خواهد داد.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا؛ مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران با اشاره به ماه‌گرفتگی پیش رو گفت: در ساعت 11 و 2 دقیقه روز دوشنبه، 10 آذرماه جاری به وقت کشورمان ماه گرفتگی از نوع نیمسایه آغاز خواهد شد.

او با تاکید بر اینکه کشورمان ایران جزو مناطق تحت پوشش این گرفت نیست، اظهار کرد: اما باید توجه داشت که گرفت نیمسایه ماه رخ می‌دهد و در حقیقت عبور ماه از نیمسایه زمین با چشم انسان چندان قابل تشخیص نیست و در نجوم قدیمه به آن "خسوف غیر مرئی" می‌گفتند.

عتیقی، پایان این گرفت را ساعت 15 و 23 دقیقه روز 10 آذرماه به وقت ایران عنوان کرد و ادامه داد: ماه‌گرفتگی نیمسایه دوشنبه، 10 آذر به ساروس (دوره) 116 تعلق داشته و پنجاه و هشتمین گرفت از 73 گرفت این ساروس به شمار می‌رود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران خاطر نشان کرد: قاره‌های امریکا، استرالیا و شرق آسیا از مناطق تحت پوشش گرفت نیمسایه‌ای دوشنبه، 10 آذر 99 هستند.

او یادآور شد: ماه‌گرفتگی به صورت‌های جزئی (عبور بخشی از ماه از درون سایه زمین)، ماه گرفتگی کلی (عبور ماه به طور کامل از درون سایه زمین) و یا ماه گرفتگی نیمسایه رخ می‌دهد و از نظر آماری سالانه میان صفر تا حداکثر 3 ماه‌گرفتگی رخ می‌دهد.

به گفته این فعال نجوم آماتوری، بر این اساس در برخی از سال‌ها پدیده ماه ‌گرفتگی حادث نمی‌شود.

عتیقی تاکید کرد: در پدیده ماه‌گرفتگی زمین میان ماه و خورشید قرار می‌گیرد و ماه از درون مخروط نیمسایه (مخروط باز) و مخروط سایه (مخروط بسته) زمین عبور خواهد کرد.

او اظهار کرد: فاصله هر ماه‌ گرفتگی در یک ساروس تقریبا برابر با 18 سال و 11 روز و 8 ساعت است.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره وقوع ماه‌ گرفتگی در آسمان ۱۰ آذر فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «وقوع ماه‌ گرفتگی در آسمان ۱۰ آذر» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید