کد مطلب:  4007 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چاقی پس از ازدواج

چاقی پس از ازدواج

    در موارد زیادی مشاهده می کنیم خانم قبل از ازدواج در کنترل وزن و تناسب اندامشان دقت و حساسیت فوق العاده...
زمان مطالعه: 5 دقیقه

 

 

در موارد زیادی مشاهده می کنیم خانم قبل از ازدواج در کنترل وزن و تناسب اندامشان دقت و حساسیت فوق العاده ای دارند؛ اما پس از ازدواج با اضافه وزن زیادی مواجه می شوند و هرگز پی به علت آن نمی برند. در این مطلب به مواردی که موجب این اتفاق می شود، می پردازیم:

 

تله شماره 1:

هرقدر او غذا می خورد، شما هم می خورید و اصلاً حواستان نیست.
درست است که زن و مرد حقوقی مساوی دارند و در زندگی مشترک با هم برابرند، اما تفاوت­های ظاهری زیادی با هم دارند. معمولاً مردها از زن­ها قدبلندتر و عضلانی­تر هستند؛ بنابراین بدون آنکه نگران اضافه وزن خود باشند، قادرند بیشتر از زن ها غذا بخورند.
برای رسیدن به وزن مناسب، مردها روزانه به 2200 تا 2800 کالری و خانم ها به 1400 تا 2000 کالری نیاز دارند و این بدین معناست که شوهرتان به راحتی و بدون آنکه نگران عدد روی ترازو باشد، می­تواند دو تکه پیتزای اضافه، یک لیوان نوشابه دیگر و مقدار بیشتری دسر نسبت به شما بخورد.

حال سوال این است که شما در کنار او چگونه می­توانید مقدار مناسب وعده غذایی تان را حفظ کنید در حالی­که او بشقابش را پُرتر و پُرتر می­کند؟ یکی از مشکلات این است که آقایان تندتر از خانم­ها غذا می­خورند. اگر شما هم بخواهید غذای خود را با همان سرعت بخورید، ظلم بزرگی در حق خودتان کرده اید؛ چراکه معده شما 20 دقیقه پس از شروع به غذا خوردن، فرمان سیری را به مغز ارسال می کند؛ بنابراین اگر سریع غذا بخورید، بدون اینکه احساس سیری کنید، حجم زیادی غذا مصرف کرده اید. می توانید ترفندهایی را برای پایین آوردن سرعت غذا خوردن به کار گیرید. بهتر است حین غذا خوردن گاهی قاشق و چنگال­تان را کنار بگذارید، جرعه ای آب بنوشید، به پشتی صندلی­تان تکیه دهید و با همسرتان صحبت کنید. از طرفی، وقتی او ببیند شما این رفتار را در پیش گرفته اید، ترغیب می شود سرعت خود را کمی پایین بیاورد و این کاری است که برای او هم خوب است.

 

چند ترفند دیگر برای آنکه اندازه غذای خود را تحت کنترل داشته باشید:

از بشقابی کوچک تر از بشقاب همسرتان استفاده کنید. یک تکه مرغ، نصف بشقاب برنج و مقداری سبزیجات در یک بشقاب بزرگ، خود را چندان نشان نمی دهد؛ اما اگر همین مقدار غذا را در یک بشقاب کوچک تر یا در پیش­دستی بریزید، یک وعده غذای کامل به نظر می رسد.

چنانچه قرار است غذا را خارج از منزل و در رستوران میل کنید، در سفارش دادن غذایتان تغییراتی به وجود آورید؛ مثلاً یک سالاد و یک پیش غذا (یا دو تا پیش­غذای متفاوت) انتخاب کنید. می­توانید نحوه تقسیم کردن غذای خود را با همسرتان تغییر دهید؛ مثلاً شما پیش غذا سفارش دهید و نصف آن را با او قسمت کنید و کمی هم از غذای او بخورید (حدود ¼ از بشقاب همسرتان). زیرا حجم غذایی که در رستوران برای هر نفر سرو می شود، زیاد و حتی برای همسرتان هم بیش از حد معمول است؛ بنابراین راهکاری عقلانی به شمار می آید تا هر دوی شما کمتر غذا بخورید. اگر در سفارش خود دسر هم میل می کنید، به جای آنکه یک دسر جداگانه برای خود سفارش دهید، با چنگال کمی ناخنک به دسر همسر عزیزتان بزنید. البته این کار را زمانی انجام دهید که بدانید او از این حرکت بدش نمی آید و قبل از ناخنک زدن حتماً اجازه بگیرید که آیا می توانم کمی از دسر بخورم؟

 

تله شماره 2:

او از شام های رژیمی و سالم شما متنفر است.
وقتی مجرد بودید، رژیم کم­کالری داشتید و غذاهای سالم­تری می خوردید و حالا که ازدواج کرده اید، همسرتان با غذاهای آب پز، سالم، رژیمی و حجم انبوه بشقاب سبزیجات و سالاد شما کنار نمی آید و علاقه و سلیقه غذایی او برای شما مهم تر از رژیم گذشته­تان شده است. حالا، هم بیشتر آشپزی می کنید و هم غذای بیشتری می خورید؛ غذاهای سرخ شده، گوشت قرمز، پلو، خورش و پاستای پر از پنیر. اگر نصیحت­پذیر هستید، به خواندن مطلب ادامه دهید.
زیاده روی نکنید؛ شما نمی توانید در اولین گام تغییرات عظیم و شگرفی ایجاد کنید. در قدم اول، به جای اینکه مرغ آب­پز و کلم براکلی را جایگزین غذاهایتان کنید، نقشه های ساده تری بچینید؛ مثلاً به جای سس مایونز معمولی از سس های مایونز رژیمی و کم چرب استفاده کرده یا لبنیات کم چرب را جایگزین نوع پرچرب آن کنید، همچنین گوشت بوقلمون که بسیار کم­چرب­تر است، جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز می باشد.

 

در ضمن، به مرور یاد می گیرید که چطور غذاهای مورد علاقه همسرتان را سالم تر تهیه کنید. اگر ساندویچ مرغ پر از سس و چیپس از خوراکی­های محبوب و همیشگی قبل از ازدواج او به شمار می­آید، می­توانید از چیپس های رژیمی و یک دستور جدید اما سالم و حتی خوشمزه تر استفاده کنید؛ به عنوان مثال، ساندویچ مرغ با پنیر پارمسان. تعدادی از این ترفندهای خوب را همین جا به شما یاد می دهیم. می توانید برای خمیر پیتزا به جای آرد معمولی از آرد کامل سبوس­دار یا به جای پنیر پیتزای معمولی از پنیرهای کم­چرب استفاده کنید. می توانید پاستایی بپزید که از آرد کامل تهیه شده باشد و یا همان­طور که در سطور بالا گفتیم گوشت بوقلمون را جایگزین گوشت قرمز کنید.

 

در ضمن، فوت و فن های جدید آشپزی سالم و نکات مفید و جایگزین را هم می توانید از مجله ساناز سانیا یاد بگیرید. هر وقت یکی از این غذاها را درست کردید و همسرتان از آن خوشش آمد و شکایتی نکرد، آن غذای سالم و گیاهی یا کم کالری را در لیست برنامه غذایی­تان قرار دهید و چنانچه استقبال چندانی نکرد، خیلی هم به او سخت نگیرید و هفته ای یک بار غذای باب میل او را با همان مواد غذایی پرچرب و چیلی درست کنید و حواستان باشد که خودتان از این غذا کمتر بخورید؛ در نهایت اگر بعد از همه این روش ها نتوانستید با هم به نقطه مشترک برسید، سعی کنید برای خودتان غذای رژیمی بپزید و برای او مطابق میلش آشپزی کنید؛ مثلاً اگر برای شام ماکارونی درست کرده اید، برای او هر چقدر که میل دارد، ماکارونی با سس و فیله مرغ بکشید، ولی برای خودتان فیله بیشتر و مقدار بسیار کمی پاستا و سس بردارید. برای خودتان مقدار کمی برنج و مقدار بیشتری خورش بکشید، ولی همسرتان می تواند هر چقدر دوست داشت، برنج با کره آب شده میل کند.

 

تله شماره 3:

آشپزی مردانه، غذاهایی پر از روغن، ادویه و پنیر است.
لطفاً عصبانی نشوید؛ زیرا شکایت از نوع آشپزی مردها تنها منحصر به شما نیست؛ اما باید یاد بگیرید که چطور می توانید همسرتان را در حین آشپزی بدون آنکه عصبانی و از این کار زده شود، نقد کنید. اگر از آشپزی او راضی نیستید، هویت او را زیر سوال نبرید. به او بگویید چقدر از اینکه او آشپزی می کند خوشتان می آید و مهارت آشپزی او را تحسین کنید؛ مثلاً بگویید که همه غذاهای او خوشمزه هستند و از آن­جا که شما آشپزی او را دوست دارید، نمی‌توانید دست از خوردن آن­ها بکشید. اگر او هم از آشپزی لذت می برد، تجربه‌های متفاوت آشپزی را به چالشی جدید برای او تبدیل کنید.

اگر دیدید اثری نداشت و نتوانستید از ماجرا جریان جالب و بامزه ای بسازید، پیشنهاد‌های دیگری هم برای شما داریم؛ مثلاً به همسرتان پیشنهاد کنید که هر دوی شما دستورات غذایی جدیدی پیدا کنید یا با هم به یک کلاس آشپزی بروید تا چیزهای تازه ای درباره شیوه های نوین آشپزی یاد بگیرید؛ حتی می توانید این وظیفه را بین خودتان تقسیم کرده و هر دو آشپزی کنید. هنگامی که نوبت شما شد، غذاهای رژیمی و سالم بپزید؛ مثلاً برای تهیه پوره سیب زمینی، گل­کلم هم به آن اضافه کنید تا کم­کالری و کم کربوهیدرات شود. مطمئن باشید زمانی که یکی از غذاهای شما را امتحان کند و طعم آن را بپسندد، دفعه بعد او هم به شیوه شما آشپزی خواهد کرد.

: برای دریافت مشاوره درباره چاقی پس از ازدواج فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «چاقی پس از ازدواج» در کادر زیر بنویسید :
2 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید