کد مطلب:  3119 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اوباما به تهران می آید

اوباما به تهران می آید

تاریخ خبر : 1391/10/03 به گزارش آسمونی به نقل از روزنامه الرای : اوباما نظریه گفتگوی مستقیم و غیرمشروط با ایران...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ خبر : 1391/10/03

به گزارش آسمونی به نقل از روزنامه الرای : اوباما نظریه گفتگوی مستقیم و غیرمشروط با ایران در پیش گرفته است. حتی او به نزدیکانش گفته بود نگرانی ندارد که به تهران سفر کند به شرطی که این دیدار در اقناع ایران به دست برداشتن از برنامه هسته ای اش در مقابل باز شدن درهای آمریکا و جهان به روی این کشور و اعتراف به نقش منطقه ای آن تاثیر داشته باشد.

این روزنامه ادامه می دهد: مشکل اوباما در این زمینه، این است که سناریوی گفتگو با ایران، هزینه سیاسی بالایی در واشنگتن دارد.  چشم پوشی آمریکا از نقش آفرینی فعلی ایران در منطقه بدون برانگیخته شدن ترس و خشم اسرائیل غیرممکن است. اسرائیل در واشنگتن از وزن سیاسی گسترده ای روبه رو است.

عواقب طرحهای ضد سوری

یک رسانه غربی در گزارشی با اشاره به تلاشهای آمریکا برای همراه کردن روسیه با سیاستهای ضد سوری و دخالتهای عربستان و قطر در سوریه درباره عواقب خطرناک براندازی نظام سوریه هشدار داده است.

 نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به اظهارات ولادیمیر پوتین در این باره که "پایان جنگ سوریه مهم تر از سرنوشت بشار اسد است" نوشت : سقوط بشار اسد هدف مهم دولت آمریکا است، اما این هدف در مقایسه با هدف دیگر که همان توقف برنامه هسته ای ایران است، کمرنگ شده است.

این رسانه آمریکایی همچنین با اشاره به اینکه سقوط دولت اسد به معنای پایان مشکلات در سوریه نیست، از کشته شدن 100 هزار نفر پس از سقوط صدام خبر می دهد.

این رسانه  آورده است در حقیقت سقوط دولت بشار اسد و نظامی کردن سوریه، همانند اقدامی که جرج بوش در عراق انجام داد، به احتمال زیاد تنها باعث افزایش ناآرامی ها و خونریزی در سوریه و ایجاد پناهگاهی امن برای تروریست ها همانند افغانستان در دهه 90 می شود.

 
خوئینی‌ها و نامزد اجاره‌ای

صادق زیباکلام در گفتگو با نشریه مثلث ضمن اشاره به زمزمه‌های مختلفی که این روزها در جبهه اصلاحات بگوش می‌رسد، انتقادات صریحی را از موسوی خوئینی‌ها نیز بعمل آورده است.

وی گفت: وقتی آقای موسوی خوئینی‌ها می‌گوید نامزد اجاره‌ای می‌خواهیم باید از ایشان سوال شود که آقای موسوی خوئینی‌ها شما مقصودتان چیست و چرا می‌گویید اگر ناطق نوری نامزد شود با وی نباید همکاری کنیم؟ خطاب به آقای موسوی خوئینی‌ها می‌گویم با تمام احترامی که برای شما قائلم اصلاً صحبت شما را درست نمی‌دانم.

زیباکلام تصریح کرد: موسوی خوئینی‌ها کلاً چشم دیدن آقای هاشمی رفسنجانی را ندارد و هر وقت پای هاشمی رفسنجانی وسط می‌آید ایشان مسائل قدیمی را پیش می‌کشد.آقای موسوی خوئینی‌ها باید به فکر دموکراسی باشد؛ نباید به دنبال تسویه حساب‌های دهه شصت، پنجاه یا چهل باشد.

وی افزود:من تردید دارم که اساساً دموکراسی برای آقای موسوی خوئینی‌ها اهمیتی داشته باشد یا این مسئله برای وی مهم باشد.

واکنش اردوغان به مواضع مقامات ایرانی

رسانه‌های ترکیه، لغو سفر محمود احمدی‌نژاد را به دلیل مواضع سرلشکر فیروزآبادی در واکنش به استقرار موشک‌های پاتریوت در خاک ترکیه دانستند، حال آن که دفتر رئیس‌جمهور، شلوغی برنامه کاری وی را دلیل این کار اعلام کرد.

به گزارش «تابناک»، اما ماجرا به همین جا پایان نیافت. شب گذشته، یا بهتر بگوییم، غروب جمعه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، مصاحبه تلویزیونی با دو شبکه ترکیه‌ای انجام داد؛ مصاحبه‌ای که بیشترین بخش آن به تنش‌های میان ایران و ترکیه اختصاص داشت و اردوغان هم تا جایی که می‌توانست، به تمسخر مواضع مقامات ایران پرداخت.

همچنین هنگامی که مجری برنامه از اردوغان درباره اظهارات سرلشر فیروزآبادی و البته علی اکبر صالحی درباره تحریک‌آمیز بودن استقرار موشک‌های پاتریوت در ترکیه پرسید، وی پاسخ داد که رئیس ستاد مشترک ایران از جانب چه کسی سخن می‌گوید؟!

او افزود: وقتی با رئیس جمهور ایران در این باره سخن می‌گوییم، او می‌گوید که مواضع این افراد، موضع شخصی آنان نیست؛ اما بناگاه افرادی ظاهر می‌شوند و سخنانی بر زبان می‌رانند؛ اصولا مشخص نیست در ایران چه کسی از جانب چه کسی سخن می‌گوید!

: برای دریافت مشاوره درباره اوباما به تهران می آید فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اوباما به تهران می آید» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید