کد مطلب:  19512 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
نوروز به عنوان میراث بشر، مجدد به ثبت جهانی در یونسکو رسید

نوروز به عنوان میراث بشر، مجدد به ثبت جهانی در یونسکو رسید

پرونده 12 ملیتی نوروز در فهرست میراث ناملموس جهانی در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

nowruz-registered-in-unesco
nowruz-registered-in-unesco

پرونده 12 ملیتی نوروز در فهرست میراث ناملموس جهانی در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت شد.

به گزارش آسمونی به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایران، در جریان یازدهمین نشست کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، پرونده چند ملیتی نوروز با مشارکت 12 کشور و با مدیریت ایران به عنوان بزرگترین و کهن‌ترین میراث ناملموس جهان شناخته شد.

محمدحسن طالبیان، معاون رئیس سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایران پس از اعلام ثبت جهانی نوروز گفت: نوروز در یک کلام تجلی خردورزی و اعتدال و امید به زندگی است.

احمد جلالی نماینده ایران در یونسکو و رئیس هیات نمایندگان ایرانی در نشست جهانی میراث ناملموس در پایتخت اتیوپی هم درباره اهمیت نوروز و پیام آن سخنرانی کرد.

نمایندگان کشورهای قزاقستان و هند نیز از مدیریت جمهوری اسلامی ایران در پرونده نوروز قدردانی کردند. 

نشست کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس از 28 نوامبر تا دوم دسامبر جاری در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی برگزار می شود. 

پیش از این، مجمع عمومی سازمان ملل 23 فوریه 2010 با تصویب قطعنامه‌ای روز 21 مارس را درچارچوب ماده 49 منشور ملل متحد و تحت عنوان فرهنگ صلح به عنوان روز جهانی نوروز نام‌گذاری کرد.  

این اقدام نخستین‌بار در تاریخ سازمان ملل انجام و نوروز ایرانی به‌عنوان یک مناسبت بین‌المللی به رسمیت شناخته شد.

پی نوشت آسمونی : چرا نوروز دوباره ثبت جهانی شد؟

قطعا این آیین سنتی و مهم آنقدر برای کشورهای همسایه ایران اهمیت داشت که سال 1393 پنج کشور «افغانستان، عراق، قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان» درخواست عضویت در پرونده‌ی مشترک جهانی «نوروز» را مطرح کردند.

به‌دنبال این تقاضا و برای الحاق نام پنج کشور به این پرونده، از 11 تا 16 اسفندماه 1393، هتل لاله در تهران میزبان نمایندگان کشورهای عضو پرونده «نوروز» و کشورهای تقاضاکننده برای پیوستن به این پرونده بود تا کشورهای عضو پرونده بر سر چگونگی تهیه‌ی پرونده‌ی جدید و به‌دست آوردن راهکارهای مختلف به تفاهم برسند.

سرانجام دفتر بزرگترین پرونده میراث ناملموس از نظر تعداد کشورهای عضو در آن، 16 اسفند 1393 در طبقه 13 هتل لاله بسته شد و صبح روز گذشته (چهارشنبه، 10 آذرماه 1395) با نهایی شدن پیوستن این پنج کشور جدید به پرونده، بار دیگر پرونده «نوروز» در فهرست میراث ناملموس جهانی یونسکو به ثبت رسید.

: برای دریافت مشاوره درباره نوروز به عنوان میراث بشر، مجدد به ثبت جهانی در یونسکو رسید فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نوروز به عنوان میراث بشر، مجدد به ثبت جهانی در یونسکو رسید» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید