کد مطلب:  31689 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
نوروز در ترکیه

نوروز در ترکیه

آسمونی : مردم ترکیه نوروز را آغاز بهار طبیعت و شروع تجدید حیات و طراوت در جهان می دانند و آن را روز مقدس خطاب...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

نوروز در ترکیه
نوروز در ترکیه

آسمونی : مردم ترکیه نوروز را آغاز بهار طبیعت و شروع تجدید حیات و طراوت در جهان می دانند و آن را روز مقدس خطاب کرده اند.

nowruz-in-turkey
nowruz-in-turkey

نوروز در میان ترکان جایگاه ویژه ای داشت مردم ترکیه عید نوروز را جشن می گرفتند. در این روز حکیم باشی معجون مخصوصی به نام نوروزیه را برای پادشاهان و درباریان تهیه می کرد. گفته می شود این معجون از چهل نوع ماده مخصوص تهیه می شد و شفا بخش بسیاری از بیماری ها و دردها و باعث افزایش قدرت بدنی می شده است ،​ اما با تشکیل جمهوری ترکیه رفته رفته نوروز و برپایی جشن کمرنگ شد و فقط در مناطق کردنشین و قسمتهایی از مناطق شمال ترکیه، موجودیت خود را حفظ کرد. کردهای ترکیه سال ها برای به رسمیت شناخته شدن نوروز در این کشور تلاش کردند. آنها صبح نوروز پوشاک نو و یا مرتبی می پوشیدند و به دیدار همدیگر می رفتند. برخی در میدان بزرگ منطقه خود جمع می شدند و شادمانی می کردند.

نوروز در ترکیه
نوروز در ترکیه

عید نوروز در شهرهای جنوب شرقی ترکیه، مانند دیاربکر، شانلی اورفا، ماراش، و مرسین، به صورت باشکوهی برگزار می‌شود که منعکس کننده فولکلر مردم آن نواحی است. از ویژگی‌های آن یکی نواختن پر سر و صدای سورنا و دهل و دیگری ایراد سخنرانی‌ در کنار کپه‌های آتش است. این آئین‌ها در میدان‌های بزرگ و اصلی شهرها و روستا‌ها برگزار می شود. در خانه‌ها پختن شیرینی‌های خانگی و غذا‌های خاص نوروز از سنت‌های دیگر مراسم نوروزی است. خواهان برگزاری آئین‌های ویژه عید نوروز به عنوان عید رسمی ‌شد. در اساسنامه جدید آموزش‌ و پرورش ترکیه، به مراکز آموزشی ابلاغ شد که از این پس در روز 21 ماه مارس (اول فروردین) آئین‌های فرهنگی و هنری برای بزرگداشت این عید برگزار شود. اکنون نوروز در ترکیه تعطیل رسمی بشمار می رود .

یکی از رسمهای مردم ترکیه در ایام نوروز, پخت شیرینی های رنگارنگ است . مانند : شیرینی الماسی - شیرینی تاتلی شانه ای - شیرینی کالبوراباستی و شیرینی پاپاتیا .

: برای دریافت مشاوره درباره نوروز در ترکیه فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «نوروز در ترکیه» در کادر زیر بنویسید :

6 - 4 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید