کد مطلب: 31689 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
نوروز در ترکیه

نوروز در ترکیه

آسمونی : مردم ترکیه نوروز را آغاز بهار طبیعت و شروع تجدید حیات و طراوت در جهان می دانند و آن را روز مقدس خطاب...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

آسمونی : مردم ترکیه نوروز را آغاز بهار طبیعت و شروع تجدید حیات و طراوت در جهان می دانند و آن را روز مقدس خطاب کرده اند.

نوروز در میان ترکان جایگاه ویژه ای داشت مردم ترکیه عید نوروز را جشن می گرفتند. در این روز حکیم باشی معجون مخصوصی به نام نوروزیه را برای پادشاهان و درباریان تهیه می کرد. گفته می شود این معجون از چهل نوع ماده مخصوص تهیه می شد و شفا بخش بسیاری از بیماری ها و دردها و باعث افزایش قدرت بدنی می شده است ،​ اما با تشکیل جمهوری ترکیه رفته رفته نوروز و برپایی جشن کمرنگ شد و فقط در مناطق کردنشین و قسمتهایی از مناطق شمال ترکیه، موجودیت خود را حفظ کرد. کردهای ترکیه سال ها برای به رسمیت شناخته شدن نوروز در این کشور تلاش کردند. آنها صبح نوروز پوشاک نو و یا مرتبی می پوشیدند و به دیدار همدیگر می رفتند. برخی در میدان بزرگ منطقه خود جمع می شدند و شادمانی می کردند.

عید نوروز در شهرهای جنوب شرقی ترکیه، مانند دیاربکر، شانلی اورفا، ماراش، و مرسین، به صورت باشکوهی برگزار می‌شود که منعکس کننده فولکلر مردم آن نواحی است. از ویژگی‌های آن یکی نواختن پر سر و صدای سورنا و دهل و دیگری ایراد سخنرانی‌ در کنار کپه‌های آتش است. این آئین‌ها در میدان‌های بزرگ و اصلی شهرها و روستا‌ها برگزار می شود. در خانه‌ها پختن شیرینی‌های خانگی و غذا‌های خاص نوروز از سنت‌های دیگر مراسم نوروزی است. خواهان برگزاری آئین‌های ویژه عید نوروز به عنوان عید رسمی ‌شد. در اساسنامه جدید آموزش‌ و پرورش ترکیه، به مراکز آموزشی ابلاغ شد که از این پس در روز 21 ماه مارس (اول فروردین) آئین‌های فرهنگی و هنری برای بزرگداشت این عید برگزار شود. اکنون نوروز در ترکیه تعطیل رسمی بشمار می رود .

یکی از رسمهای مردم ترکیه در ایام نوروز, پخت شیرینی های رنگارنگ است . مانند : شیرینی الماسی - شیرینی تاتلی شانه ای - شیرینی کالبوراباستی و شیرینی پاپاتیا .

معرفی نویسنده:

نویسنده ر‌ُمان و فعال در بخش‌های مُد و زیبایی، آرایشی و آشپزی
هم‌چنین علاقمند به سریال‌های کره‌ای و اطلاع رسانی در این خصوص داخل آسمونی

ثبت نظر درباره «نوروز در ترکیه»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 6 = ?