مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  10339 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
رشته خشکار گیلانی برای ماه رمضان

رشته خشکار گیلانی برای ماه رمضان

رشته خوشکار شیرینی گیلانی است که معمولاً آن را با چای می‌خورند. چرب و خیلی شیرین است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

مغازه‌هایی که رشته خوشکار می‌فروشند آن را پیش رویتان تهیه و سرخ می‌کنند و داغ و برشته تحویلتان می‌دهند.

رشته خشکار چیست؟

 رشته خشکار شیرینی سنتی گیلانی است.رشته خشکار نمادی از ذوق و سلیقه گیلانیان است و امروزه نزد گردشگران و مسافرانی که به گیلان سفر می کنند از طرفداران خاصی برخوردار است و به یقین از طعم لذیذ و به یادماندنی این شیرینی سنتی نخواهند گذشت. اگر این روزها سری به شیرینی فروشی های گیلان بزنید بیش از هر چیز چشمتان به بریده های خمیری شکلی می افتد که بومی ها به زبان و اصطلاح خود آنها را رشته و خشکار می نامند.
رشته خشکار سوغات گیلان و نوعی شیرینی محلی گیلانی ها که ویژه ماه مبارک رمضان و مانند زولبیا بامیه زینت بخش سفره های افطار گیلانیان است. گیلانیان رشته خشکار را با مهارت و ذوق خاصی تهیه می کنند و برای این شیرینی سنتی ارزش و علاقه زیادی قائل هستند.خیلی ها نیز در روزهای ماه رمضان با درست کردن این شیرینی خوشمزه امرارمعاش می کنند. رشته خشکار از آرد برنج -شکر- مغز گردو و ادویه جات معطر نظیر هل و دارچین تهیه می شود. آرد برنج را با افزودن آب تبدیل به خمیر رقیقی می کنند که با یک قیف فلزی دارای منافذ ریز بر سینی فلزی که روی اجاق نهاده شده به شکل توری و مشبک ریخته می شود.

مواد لازم برای رشته خشکار

 1. آب: 4 پیمانه
 2. مغز گردو چرخ شده: 100 گرم
 3. مغز هل ساییده شده: به میزان لازم
 4. آرد برنج: 2 پیمانه پلو پز
 5. روغن مایع: برای سرخ کردن
 6. دارچین: یک قاشق مرباخوری
 7. شکر: 1/5 پیمانه
 • مواد لازم برای شربت

 1. آب: 1٫5 لیوان
 2. شکر: به میزان لازم
 3. گلاب: به میزان لازم

طرز تهیه رشته خشکار گیلانی

 • روش اول

 1. ابتدا برنج را می‌شوییم و چند ساعتی آن را خیس می‌کنیم و بعد آن را روی دستمالی می‌ریزیم تا آب آن گرفته شود.
 2. سپس برنج را آسیاب می‌کنیم تا آرد برنج نرم و مرغوبی به دست آید (بهترین برنج برای رشته خوشکار برنجی است که شیرین و چسبان باشد.)
 3. آب و آرد برنج را با یکدیگر مخلوط می‌کنیم و چند ساعتی آن را کنار می‌گذاریم.
 4. سپس آب اضافی را که روی آرد جمع شده به آرامی خالی می‌کنیم و مایه را در ظرف مخصوص شانه خوشکار می‌ریزیم (این وسیله از شش سوراخ بلند استوانه ای تشکیل شده است).
 5. یک سینی مسی را روی حرارت متوسط قرار می‌دهیم و با پارچه تمیزی آن را با کمی روغن چرب می‌کنیم و انگشتان را روی تک‌تک سوراخ‌های شانه می‌گذاریم و آن را روی سینی قرار می‌دهیم و یکباره انگشتان را بر می‌داریم و مانند زولبیا دور تا دور و وسط سینی را طرحی از خطوط باریک ترسیم می‌کنیم.
 6. بعد از چند ثانیه آن را برمی‌داریم و روی پارچه تمیزی قرار می‌دهیم و بلافاصله چهار گوشه آن را به داخل تا می‌کنیم و یک قسمت را روی قسمت بعدی می‌آوریم و از مایه وسط روی یک سمت از آن می‌ریزیم و قسمت آخر را که در نهایت آخرین تا است، روی آن می‌آوریم و با کناردست‌ اطراف آن را می‌چسبانیم.
 7. تمام مایه را به همین روش انجام می‌دهیم.
 8. سپس جداگانه روغن مایع را داغ و رشته خوشکارها را در حد طلایی سرخ می‌کنیم و در شربت می‌غلتانیم و در ظرف مناسبی می‌چینیم.
 • روش دوم

 • یک پیمانه آرد برنج را با یک پیمانه آرد گندم مخلوط می کنیم با 5 لیوان آب رقیقش می کنیم و خوب هم می زنیم. می تونید از همزن برقی هم کمک بگیرید.(نکته: برای خوشمزه شدنش به جای آب، استفاده از شیر رو توصیه می کنم) پس از همزدن از صافی ردش کنید تا گلوله ای که از آرد مونده از بین بره و یه مواد فرنی مانندی داشته باشیم. (اگه کمی شُل بود کمی آرد بهش اضافه کنید و اگر هم سفت بوده می تونید کمی شیر و یا آب بهش اضافه کنید)
 • در بازار دستگاه مخصوصی برای ریختن این شیرینی سنتی موجوده ولی من و دوستانم با یه ایده جالب هزینه روکم کردیم و خودمون ظرفی رو برای ریختن رشته درست کردیم.به این ترتیب که ظرف روغنمون که تموم شد اونو خوب شستیم واز پنچرگیریها سه تا پین دوچرخه تهیه کردیم و اونها رو روی در این بطریها وصل کردیم. به همین راحتی! ابتدا کف تابه ی تفلن یا سرامیکی رو با مقداری روغن مایع و یک عدد زرده تخم مرغ با یک دستمال کوچیک و تمیز چرب کرده و مواد رو درون ظرف ریخته و بصورت دایره ای یا ضربدری پهن می کنیم تا بصورت رشته ای در بیاد.
 • رشته که ریخته میشه تو تابه بعد از چند ثانیه شروع به پخته شدن می کنه و رنگش عوض میشه و گوشه هاش ور میاد.در این زمان خیلی راحت میشه با دست رشته رو از تابه جدا کرد و روی دستمال بزرگی بگذارید.
 • می تونید تاش کنید کنار بزارید که میشه رشته ی خالی.و یا مقداری گردوی ساییده شده رو با کمی شکر و دارچین و هل ساییده مخلوط کنید و داخل هر رشته به اندازه ی یه قاشق مربا خوری بریزید و خوب بپیچیدش که میشه خشکار.

 • در انتهای کار رشته و خشکارهاتون رو با کمی روغن در حد طلایی سرخ کنید تا برشته بشه و بعد در صورت تمایل در مقداری شیره که ترکیبی از آب و شکر و کمی گلاب هست غلطونده و با چای میل کنید.

مرحله اول تهیه خشکار گیلانی مخصوص ماه رمضان
مرحله اول تهیه خشکار گیلانی، شیرینی مخصوص ماه رمضان
مرحله دوم تهیه خشکار گیلانی، شیرینی مخصوص ماه رمضان
مرحله دوم تهیه خشکار گیلانی، شیرینی مخصوص ماه رمضان
مرحله سوم تهیه خشکار گیلانی، شیرینی مخصوص ماه رمضان
مرحله سوم تهیه خشکار گیلانی، شیرینی مخصوص ماه رمضان
ابزارهای تهیه خشکار
ابزارهای تهیه خشکار
خشکار گیلانی، شیرینی مخصوص ماه رمضان
خشکار گیلانی، شیرینی مخصوص ماه رمضان

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره رشته خشکار گیلانی برای ماه رمضان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «رشته خشکار گیلانی برای ماه رمضان» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید