کد مطلب:  43567 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
عوامل «شبی که ماه کامل شد» سفیران آرشیو هنر ایران شدند

عوامل «شبی که ماه کامل شد» سفیران آرشیو هنر ایران شدند

به گزارش آسمونی:نرگس آبیار، هوتن شکیبا، فرشته صدرعرفایی و الناز شاکردوست کارگردان و بازیگران فیلم سینمایی...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

عوامل «شبی که ماه کامل شد» سفیران آرشیو هنر ایران شدند
عوامل «شبی که ماه کامل شد» سفیران آرشیو هنر ایران شدند

به گزارش آسمونی:نرگس آبیار، هوتن شکیبا، فرشته صدرعرفایی و الناز شاکردوست کارگردان و بازیگران فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» سفیران آرشیو ملی هنر ایران شدند.

آیین اکران ویژه فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» با حضور کارگردان و بازیگران فیلم عصر امروز دوشنبه 30 اردیبهشت در کتابخانه ملی ایران برگزار و با حضور اشرف بروجردی، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و هانیه گرائیلی مشاور رئیس سازمان، تندیس و استوارنامه سفیر آرشیو ملی هنر ایران به نرگس آبیار، هوتن شکیبا، فرشته صدرعرفایی و الناز شاکردوست اهدا شد.

پس از نمایش فیلم نرگس آبیار با اشاره به اینکه از مدت‌ها قبل تصمیم داشت تا درباره افراطی‌گری در دین فیلم بسازد، گفت: برای این امر حتی سفرهایی به خارج از کشور رفتم و از اردوگاه‌های سوری نیز بازدید داشتم ولی دوست داشتم فیلمی با مضمون ایرانی بسازم که طرح فیلم «شبی که ماه کامل شد» پیشنهاد شد و با وجود سختی و حواشی که می توانست ساخت این فیلم داشته باشد به ساخت این فیلم اقدام کردم.

الناز شاکردوست یکی از بازیگران فیلم نیز با اشاره به شخصیت «فائزه منصوری» در فیلم «شبی که ماه کامل شد» که شخصیتی واقعی بود، گفت: این فیلم ادای دین به زنانی است که قربانی افراطی‌گری‌ها شدند حالا و بعد از فیلم هر زمان که به ماه نگاه می‌کنم سکانس‌های این فیلم برایم تداعی می‌شود.

شبنم مقدمی دیگر بازیگر فیلم نیز گفت: این کاراکتر یک نقش بسیار سختی بود و چون سخت بود از بازی در آن لذت بردم و خیلی خوشحال هستم که نرگس آبیار این نقش را بر عهده بنده گذاشت چون تجربه خوب و دلچسبی بود و خوشحالم در فیلمی بازی کردم که کارگردان آن یک زن کاربلد بوده است.

هوتن شکیبا بازیگر نقش عبدالحمید ریگی که سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را نیز برای بازی در این فیلم از جشنواره فیلم فجر دریافت کرده، گفت: ساخت این فیلم یک لیدر خوب داشت که همانا نرگس آبیار بود، کارگردانی که دغدغه ساخت کار خوب داشتند.

فیلمبرداری این فیلم 5 ماه در شرایط سخت طول کشید و همه سعی خودم این بود که این نقش یعنی عبدالحمید که خود یک قربانی بود را به خوبی بازی کنم.

پدرام شریفی دیگر بازیگر فیلم نیز در این نشست گفت: این فیلم به واقع فیلمنامه خوبی داشت و من هم سعی داشتم تماشاگر به صورتی بازی بنده را تماشا کند تا نقش یک کاراکتر جوان و خوشحال در نهایت با آن سرنوشت تراژدی که برای او رخ داد، ارتباط برقرار کند.

سخنران بعدی این نشست فرشته صدرعرفایی در نقش مادر عبدالحمید بود که گفت: واقعیت این است که در فیلمنامه «شبی که ماه کامل شد» نقش مادر عبدالحمید به خوبی ترسیم شده بود، و تصور می کنم شاید هرگز دیگر چنین فرصتی پیدا نکنم تا باری در نقش چنین شخصیتی را تجربه کنم.

وی ادامه داد: خانم آبیار در تحقق این نقش بسیار کمک کرد و امیداوارم در به تصویر کشیدن نقش مادر عبدالحمید جفا نکرده باشم.

در پایان این مراسم نیز از کتاب «رساله جهادیه»، نوشته میرزا عیسی قائم مقام فراهانی که در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می شود، رونمایی شد. این کتاب در سال 1233 هجری به دستور فتحعلی‌شاه قاجار توسط قائم مقام تحریر شده و اولین کتاب فارسی است که در چاپخانه سربی که آن زمان در تبریز دائر کرده بودند به چاپ رسیده است.

فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی و نویسندگی نرگس آبیار و تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی محصول سال 1397 است.

این فیلم برای نخستین بار در سی و هفتمین دوره جشنواره فجر به نمایش درآمد و با نامزدی در 13رشته این جشنواره، توانست 6 سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر نقش اول مرد، بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین بازیگر نقش مکمل زن و بهترین چهره پردازی را به خود اختصاص دهد.

منبع: ایرنا

: برای دریافت مشاوره درباره عوامل «شبی که ماه کامل شد» سفیران آرشیو هنر ایران شدند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «عوامل «شبی که ماه کامل شد» سفیران آرشیو هنر ایران شدند» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید