کد مطلب: 9227 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
دستور نوروزی وزیر بهداشت به بیمارستان ها

دستور نوروزی وزیر بهداشت به بیمارستان ها

1393/12/04 معاون فنی و عملیات مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور برنامه‌ها و اقدامات عملیاتی این مرکز...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
new-orders-of-the-minister-of-health-to-hospitals

1393/12/04

معاون فنی و عملیات مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور برنامه‌ها و اقدامات عملیاتی این مرکز برای نوروز را تشریح کرد.

به گزارش آسمونی به نقل از ایسنا دکتر محمد سرور در تشریح اقدامات اورژانس کشور برای امداد نوروزی گفت: در حال حاضر در اورژانس کشور 2087 پایگاه فعال است که از این تعداد 811 پایگاه شهری و 1276 پایگاه جاده‌ای هستند.

سرور با بیان اینکه در ایام نوروز در کشور با جابجایی انبوه جمعیتی مواجه هستیم و یکسری از شهرها و استان‌های ما به شدت مسافرپذیر هستند؛ افزود: به طوری که جمعیت این شهرها به شکل محسوسی افزایش می‌یابد. به همین دلیل در اورژانس کشور یک سیستم سیار نیز تعریف کرده‌ایم که با این جمعیت در کشور متحرک است تا ارائه خدمات دچار وقفه نشوند.

آمادگی 222 پایگاه سلامت برای ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی

وی افزود: علاوه بر این 2087 پایگاه، 222 پایگاه یا ایستگاه سلامت نیز ایجاد می‌شوند که خارج از پایگاه‌های معمول ما هستند و خدمات فوریت‌های پزشکی و سرپایی را به مردم ارائه می‌دهند. به طوریکه مثلا اگر مسافری حالت تهوع یا دردی داشت به این ایستگاه‌ها مراجعه کرده و به صورت سرپایی معاینه شده و تعداد محدودی دارو نیز فراهم است که در صورت نیاز در اختیار مراجعه کنندگان قرار می‌گیرد تا مشکل او در جاده رفع شود.

آماده‌باش 1490 دستگاه آمبولانس و 15 پایگاه اورژانس هوایی در 15 نقطه کشور

سرور همچنین از آمادگی ناوگان 1490 دستگاهی آمبولانس در ایام نوروز در کشور خبر داد و گفت: این ناوگان آماده ارائه خدمت به مردم برای عید نوروز است و آمبولانس‌ها کنار جاده‌ها مستقر می‌شوند. همچنین 15 پایگاه اورژانس هوایی نیز در 15 نقطه از کشور با شعاع عملیات 150 کیلومتری آمادگی ارائه خدمات بویژه در حوادث ترافیکی را داشته و جاده‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهند.

آماده‌باش 18 هزار نیروی انسانی در اورژانس 115 از 25 اسفند

معاون فنی و عملیات اورژانس کشور در ادامه اعلام اقدامات و برنامه‌های این مرکز برای ایام نوروز 94 اظهار کرد: در حوزه اورژانس پیش بیمارستانی 18 هزار نیروی انسانی از 25 اسفند ماه تا 15 فروردین به صورت مخصوص مشغول ارائه خدمات فوریت‌های پزشکی پیش بیمارستانی به مردم خواهند بود.

استقرار 58 اتوبوس آمبولانس در وروری و خروجی شهرهای مهم

سرور ادامه داد: همچنین 58 دستگاه اتوبوس آمبولانس در مبادی ورودی و خروجی شهرهای مهم مستقر شده که کار آنها پوشش خدمات فوریت‌های پزشکی به خصوص در حوادث پر تلفات خواهد بود. در شرایط عادی نیز از این اتوبوس‌ها به عنوان درمانگاه سیار استفاده می‌شوند تا به مردم خدمات ارایه دهند.

دستور وزیر بهداشت بر لغو مرخصی متخصصان بیمارستان‌ها

وی در مورد نحوه خدمات رسانی مراکز درمانی و بیمارستان‌ها گفت: مراکز درمانی و بیمارستان‌های ما به خصوص در بخش اورژانس‌های بیمارستانی در کلیه بیمارستان‌های کشور آماده هستند که خدمات خود را بدون وقفه و با حضور نیروهای متخصص به مردم ارائه دهند. به همین دلیل نیز ابلاغی از طرف وزیر بهداشت صادر شد که کلیه مرخصی‌ها لغو شود. بنابراین دانشگاه‌های علوم پزشکی موظف هستند اگر کسی به مرخصی رفت نیروی جایگزین دیگر که همتراز با تخصص فرد باشد را جایگزین کنند تا حداقل در خدمات فوریت‌های پزشکی دچار مشکل نشویم.

درخواست وزیر بهداشت از تامین اجتماعی و نیروهای مسلح

معاون فنی و عملیات اورژانس کشور در همین راستا افزود: وزیر بهداشت همچنین نامه‌ای به سازمان تامین اجتماعی و همچنین نیروهای مسلح ارسال کرده و خواسته که بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تحت پوشش این سازمان‌ها نیز بدون وقفه خدمات فوریت‌های پزشکی و خدمات اورژانس را در ایام عید ارائه کنند.

اتاق مدیریت بحران در آماده باش کامل

سرور با بیان اینکه اتاق مدیریت بحران (EOC) وزارت بهداشت در آماده باش صد در صد است اظهار کرد: همچنین با ابلاغ مقام عالی وزارت تیم‌های بازرسی در کل کشور به حرکت درآمده و در طی این مدت ارائه خدمات در حوزه اورژانس‌های بیمارستانی و پیش بیمارستانی را چک می‌کنند.

مراکز درمان خصوصی با 25 درصد توان در ایام تعطیل فعال باشند

وی با اشاره به اهمیت فعالیت مراکز خصوصی در این ایام گفت: درخواستی که از سازمان نظام پزشکی کشور داریم این است که هماهنگی لازم را انجام دهد و حداقل مراکز خصوصی هم با 25 درصد توان در ایام تعطیل فعال باشند که افزایش مراجعات مراکز درمانی باعث اختلال در سرویس دهی به مردم نشود.

ضرورت رعایت بهداشت برای پیشگیری از بیماری‌های گوارشی در ایام تعطیل

معاون فنی و عملیات اورژانس کشور در ادامه با اشاره به لزوم توجه مردم به سلامت و بهداشت خود هنگام سفر، در توصیه‌هایی به مردم گفت: در بحث سفر قطعا ممکن است بعضی از روزهای سال هوا مناسب نباشد. بنابراین توصیه می‌کنیم که مردم به گزارش‌های هواشناسی توجه داشته باشند. همچنین اگر می‌خواهند در مسیری حرکت کنند که امکان بارش برف در آن وجود دارد وسایل ایمنی با خود داشته باشند.

سرور در همین زمینه ادامه داد: قطعا چون سفرها خانوادگی است، رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و خواهش ما از مردم این است که برای سلامت خود این مقررات را رعایت کنند. در بحث رعایت بهداشت نیز از خوردن غذاهای بین راهی خودداری و از غذاهای خانگی که خودشان آماده کرده‌اند، استفاده کنند. همچنین مسائل بهداشتی را رعایت کرده تا دچار بیماری‌های گوارشی و عفونی نشوند.

170 هزار ماموریت در تعطیلات گذشته

وی در پاسخ به اینکه عملکرد اورژانس کشور در گذشته و در ایام تعطیل چگونه بوده است؟ گفت: اورژانس کشور در ایام تعطیل در زمینه اورژانس پیش بیمارستانی قریب به 170 هزار ماموریت انجام داده است؛ یعنی ما به 170 هزار نفر خدمات فوریت‌های پزشکی ارائه می‌دهیم و به تعداد بسیار بیشتری،خدمات سرپایی توسط اورژانس ارائه می‌شود که این خدمات فقط در حوزه اورژانس پیش بیمارستانی ست. ده‌ها برابر این خدماتی است که در مراکز درمانی، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های شبانه‌روزی وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی به مردم ارائه می‌شود.

سرور در بخش دیگری از صحبت‌هایش از برگزاری مسابقه عکس توسط اورژانس کشور خبر داد و اظهار کرد: اورژانس کشور همچنین در ایام تعطیلات نوروز یک مسابقه عکاسی را ترتیب داده است که هموطنان می‌توانند در صورت رضایت از خدمات اورژانس، این رضایتمندی را با عکس مستند کنند به طوری که آرم اورژانس یا لباس امدادرسان مشخص باشد.

وی افزود: بعد از تعطیلات نوروز 94 به 10 نفر از شرکت کنندگان به قید قرعه جوایز بسیار نفسی تعلق خواهد گرفت. همچنین مردم می‌توانند فیلم سه دقیقه‌ای نیز از خدمات رسانی‌ها تهیه کرده و فیلم‌ها و عکس‌های خود را به سایت مرکز روابط عمومی مدیریت حوادث ارسال کنند.

معرفی نویسنده:

پروفایل روابط عمومی آسمونی که موضوعات و مطالب آن توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، که بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «دستور نوروزی وزیر بهداشت به بیمارستان ها»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

5 * 7 = ?