مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  58136 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
جزئیات توزیع دسته چک‌ های جدید در بانک‌ها

جزئیات توزیع دسته چک‌ های جدید در بانک‌ها

از 5 فروردین 1400 دسته چک‌های جدید با رنگ بنفش در شبکه بانکی توزیع شده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

سخنگوی اجرای قانون جدید چک با اعلام توزیع دسته چک‌های جدید در بانک‌ ها، گفت: امکان ثبت چک با هر کارت بانکی فراهم شد و لازم نیست تطابقی بین بانک صادرکننده چک و کارت وجود داشته باشد.

آسمونی: سخنگوی اجرای قانون جدید چک با بیان اینکه از 5 فروردین 1400 ماده 21 مکرر قانون صدور چک اجرایی، و از آن تاریخ هم دسته چک‌های جدید با رنگ بنفش و عبارت تاکیدی «کارسازی این چک منوط به ثبت صدور، دریافت و انتقال آن در سامانه صیاد است» در شبکه بانکی توزیع شده است.

جزئیات توزیع دسته چک‌ های جدید در بانک‌ها
جزئیات توزیع دسته چک‌ های جدید در بانک‌ها

چک‌های جدید نباید در وجه حامل صادر شوند و سامانه صیاد اجازه صدور در وجه حامل را نخواهد داد.

خانم آمنه نادعلیزاده تصریح کرد: در ابتدای مطرح شدن قانون جدید چک، محدودیتی وجود داشت مبنی بر اینکه زمان ثبت چک، کارت بانکی باید متعلق به همان بانکی باشد که چک آن صادر می‌شود و باید تطابق لازم را دارا می‌بود. در حال حاضر برای رفاه حال مردم و تسهیل خدمت دهی، مشتریان می‌توانند با هر کارت بانکی، چک خود را ثبت کنند و لازم نیست تطابقی بین بانک صادرکننده چک و بانک صادرکننده کارت وجود داشته باشد.

وی افزود: توزیع چک‌های جدید همچنان ادامه دارد و به مرور نیز به حجم اطلاعاتی که در سامانه صیاد تجمیع می‌شود، اضافه خواهد شد. البته نرخ تغییرات کُند است چرا که با نوعی همزیستی روبرو هستیم و چک‌های قبلی کماکان دارای اعتبار هستند.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک با تاکید براینکه شبکه بانکی کشور آمادگی لازم در این خصوص را دارد، گفت: بانک‌ها درگاه‌هایی شامل اینترنت بانک یا همراه بانک خودشان را به سامانه صیاد مجهز کردند و به مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی خدمت رسانی می‌کنند. علاوه بر درگاه‌های بانکی، اپلیکیشن‌های پرداخت نیز فعال شده اند که در حال حاضر 4 اپلیکیشن بزرگ شبکه بانکی فعال هستند. مشتریان می‌تواند برای اطلاع از این 4 اپلیکیشن به سایت شرکت شاپرک مراجعه کنند.

نادعلیزاده افزود: چک‌های قدیمی می‌تواند به روال سابق خود پذیرش و پردازش شود و هیچ خللی هم در فرآیند پردازش چک‌های قدیمی رخ نداده است، اما بانک مرکزی به زودی چک‌های قدیمی را در فرجه زمانی مناسب جمع آوری خواهند کرد که البته هنوز این زمان تعیین و اعلام نشده است؛ بنابراین مردم نباید نگران دسته چک‌های قدیمی خود باشند.

وی با بیان اینکه چک‌های جدید نباید در وجه حامل صادر شوند و در واقع سامانه صیاد اجازه صدور در وجه حامل را نخواهد داد، اضافه کرد: مردم دقت کنند که چک‌های بنفش حتما باید در سامانه صیاد ثبت شده باشند و اگر اینگونه نبود از دریافت چک خودداری کنند چرا که در صورت عدم ثبت چک در سامانه صیاد، بانک وجه چک را پرداخت نمی‌کند و ممکن است گیرنده چک متضرر شود.

منبع: صداوسیما

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره جزئیات توزیع دسته چک‌ های جدید در بانک‌ها فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «جزئیات توزیع دسته چک‌ های جدید در بانک‌ها» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید