کد مطلب:  48434  درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ثبت نام مسکن ملی رسما آغاز شد

ثبت نام مسکن ملی رسما آغاز شد

صبح امروز اولین مرحله ثبت نام متقاضیان طرح اقدام ملی تولید و عرضه 400 هزار واحد مسکونی به شکل رسمی در استان‌های سیستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالی و خراسان جنوبی آغاز شد.
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ثبت نام مسکن ملی رسما آغاز شد - National housing registration has officially begun
ثبت نام مسکن ملی رسما آغاز شد - National housing registration has officially begun
ثبت نام مسکن ملی رسما آغاز شد - National housing registration has officially begun

به گزارش آسمونی : امروز با حضور محمود محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، اولین مرحله رسمی ثبت نام در طرح اقدام ملی تولید و عرضه 400 هزار واحد مسکونی در استان‌های سیستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالی و خراسان جنوبی آغاز شد.

در این مرحله متقاضیان شروط ثبت نام را مطالعه می‌کنند و تا سه روز فرصت دارند نسبت به بارگذاری مدارک اقدام کنند. ثبت نام اصلی در این چهار استان از روز سه‌شنبه شروع می‌شود و تا پایان ظرفیت، نام‌نویسی به پایان می‌رسد. البته این آخرین مرحله نیست بلکه ممکن است بر اساس افزایش ظرفیت و منابع ملکی در هر منطقه مجددا ثبت نام انجام شود.

پس از پایان مرحله نام‌نویسی در چهار استان مذکور از ابتدای  هفته آینده متقاضیان در کردستان، کهگیلویه و بویراحمد و گلستان می‌توانند ثبت نام کنند که همین مراحل طی می‌شود. در مرحله سوم در چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد نام‌نویسی انجام می‌شود.

 متقاضیان باید به سایت  www.tem.mrud.ir  مراجعه کنند.

خانه اولی، متاهل بودن و داشتن سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا از شرایط لازم ثبت نام در طرح ملی مسکن است.پیش از این نام‌نویسی به شکل پایلوت در استان کرمان انجام شده بود.

محمودزاده در این برنامه با بیان اینکه طرح اقدام ملی تقریبا در تمام نقاط کشور انجام می‌شود، گفت: بر اساس قانون ساماندهی چهار شرط برای متقاضیان تعیین شده، شرط اول اینکه از اول فروردین 1384 فاقد مالکیت مسکونی باشند. شرط دوم اینکه از ابتدای انقلاب تا کنون از هیچ یک از امتیازات دولتی در بخش املاک و تسهیلات استفاده نکرده باشند. موضوع دیگر اینکه متاهل باشند و شرط چهارم داشتن حداقل پنج سال سابقه سکونت در شهر مورد تقاضا است.معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: این پروژه در شهرهای کوچک به صورت واگذاری 99 ساله زمین خواهد بود یعنی قیمت زمین رایگان است. شکل دوم پروژه‌های مشارکتی است که تعداد بسیار محدودی را شامل می‌شود و حدود 24 هزار واحد است اما مهمترین شکل طرح اقدام ملی تحت عنوان قیمت تمام شده عرضه می‌شود بدین صورت که قیمت ساخت و قیمت تمام شده محاسبه می‌شود که بخشی از این رقم به شکل وام اختصاص می‌یابد. پرداخت تسهیلات آن نیز از دو سال بعد از دریافت وام خواهد بود.

محمودزاده ادامه داد: سه نوع وام در پروژه اقدام ملی پرداخت می‌شود اولین شکل، صندوق پس انداز مسکن یکم است که مطابق شرایط هر منطقه بر اساس همان شروط قبلی این تسهیلات است. نوع دوم وام بافت فرسوده است که بخشی از منابع آن از صندوق توسعه ملی و بخش دیگر از منابع بانکی تامین می‌شود و حدود 100 میلیون تومان است. نوع سوم، وام 75 تا 100 میلیون تومانی از محل بانک مسکن است که بازپرداخت آن 12 سال خواهد بود.

وی درباره جزئیات ثبت نام گفت: در مرحله اول اطلاعاتی در خصوص شرایط ثبت نام ارائه می‌شود و متقاضیان سه روز فرصت دارند مدارک خود را بارگذاری کنند. این مدارک با توجه به شروط، بررسی می‌شود و پس از ارائه استعلامات از روز سه شنبه متقاضیان مرحله اول ثبت نام در چهار استان سیستان و بلوچستان، قم، خراسان شمالی و خراسان جنوبی از روز سه شنبه شروع می‌شود.

محمود زاده ادامه داد: در مرحله دوم که از ابتدای هفته بعد خواهد بود. متقاضیان در کردستان، کهکیلویه و بویراحمد و گلستان می‌توانند نام نویسی کنند. در مرحله سوم در چهارمحال و بختیاری، همدان و یزد فرآیند مذکور انجام می‌شود. در ادامه نیز به همین ترتیب در سایر استان‌ها عملیات ثبت نام را انجام خواهیم داد.

کف و سقف قیمت نداریم

وی در پاسخ به سوالی درباره کف و سقف قیمت واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی گفت: فعلا کف و سقف قیمت نداریم. با توجه به شرایط و عرف فعلی ساخت و ساز هزینه‌ها بین دو تا دو و نیم میلیون تومان در هر متر مربع است اما با توجه به هزینه‌های غیرمنتظره‌ای که ممکن است در طول مدت ساخت به پروژه تحمیل شود شاید رقم‌ها مقداری افزایش پیدا کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که آیا قرار است همانند طرح مسکن مهر از منابع بانک مرکزی برداشت شود که منجر به افزایش پایه پولی کشور شد، تاکید کرد: در طرح اقدام ملی هیچ منابعی از بانک مرکزی وجود ندارد. مصوبه‌ای به بانک‌ها ارائه کرده‌ایم که سقف 20 درصد از تسهیلات خود را به تسهیلات مسکن اختصاص دهند که تماما از منابع داخلی بانک است.

محمودزاده درباره رقم اقساط وام پروژه اقدام ملی، گفت: اقساط وام 75 میلیون تومانی حدود 1.2 میلیون تومان در ماه، وام 100 میلیون تومانی حدود یک میلیون و 700 هزار تومان و وام بافت فرسوده حدود 700 هزار تومان است اما در وام صندوق پس انداز مسکن یکم با توجه به نرخ 6 و 8 درصدی سود رقم اقساط وام 160 میلیون تومانی حدود یک میلیون و 700 هزار تومان است.احتمال افزایش وام 160 میلیون تومانی مسکن یکم

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه با توجه به جهش قیمت مسکن آیا برنامه‌ای برای افزایش سقف تسهیلات مسکن دارید یا خیر؟ اظهار کرد: صندوق پس انداز مسکن یکم از محل بازگشت اقساط مسکن مهر تغذیه می‌شود. به تازگی مکاتبه‌ای را با همتی رئیس کل بانک مرکزی داشتیم و درخواست کردیم که پرداخت دیون این بانک از محل تسهیلات مسکن مهر به بانک مرکزی را دو سال به تاخیر بیندازند تا بتوانیم از محل این منابع به پرداخت تسهیلات ارزان قیمت مسکن برای دهک‌های یک، دو و سه بپردازیم. پیش بینی می‌کنیم رقمی که در این صندوق پس انداز خواهد شد حدود 3500 میلیارد تومان باشد.

: برای دریافت مشاوره درباره ثبت نام مسکن ملی رسما آغاز شد فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

instagram.com/asemooniportal

نظر خود را درباره «ثبت نام مسکن ملی رسما آغاز شد» در کادر زیر بنویسید :

4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید