کد مطلب:  53597 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نقش جهان اصفهان در لیست میراث فرهنگی جهان ثبت شد

نقش جهان اصفهان در لیست میراث فرهنگی جهان ثبت شد

مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه اصفهان گفت: میدان امام اصفهان در قالب یک طرح تحقیقاتی به عنوان ثروت (دارایی) میراث فرهنگی در دنیا ثبت و معرفی شد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نقش جهان اصفهان در لیست میراث فرهنگی جهان ثبت شد - Naqsh-e Jahan Square was registered in the list of world cultural heritage
نقش جهان اصفهان در لیست میراث فرهنگی جهان ثبت شد - Naqsh-e Jahan Square was registered in the list of world cultural heritage
نقش جهان اصفهان در لیست میراث فرهنگی جهان ثبت شد - Naqsh-e Jahan Square was registered in the list of world cultural heritage

به گزارش آسمونی : سید کمیل طیبی مدیر دفتر همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه اصفهان با اعلام این خبر گفت: میدان امام اصفهان با توجه به ویژگی‌های منحصر بفرد میراثی، تاریخی، اقتصادی و شهری که دارد در طرح تحقیقاتی که توسط اتحادیه اروپا انجام شد، به‌عنوان ثروت میراث فرهنگی برای معرفی به سازمان‌های بین‌المللی انتخاب و معرفی شد.

طیبی با بیان اینکه این طرح تحقیقاتی با عنوان " زنجیره جذب سرمایه‌گذاری برای تعریف کاربری‌های جدید از میراث فرهنگی شهر‌های مهم دنیا " در قالب اَبَر پروژه " افق 2020 " اتحادیه اروپا اجرا شد، افزود: به تازگی، میدان امام اصفهان بعنوان دارایی (asset) میراث فرهنگی از سوی اتحادیه اروپا در این طرح تحقیقاتی، معرفی و ثبت شد.

او ادامه داد: افق 2020 یک اَبَر طرح پژوهشی است که اجرای آن از سال 2016 توسط اتحادیه اروپا در زمینه‌های مختلف مانند توسعه پایدار، محیط زیست، انرژی پاک و میراث فرهنگی و با همکاری موسسه‌ها و دانشگاه‌های مختلف دنیا آغاز شد.

طیبی با اشاره به اینکه دانشگاه اصفهان بعنوان تنها دانشگاه همکار از ایران در این طرح تحقیقاتی از 2 سال گذشته مشارکت داشت، افزود: این طرح با هدف مقایسه عملکرد استفاده مجدد از میراث فرهنگی و تنظیم سیستم نظارتی برای دارایی‌های میراث فرهنگی اجرا شد به گونه‌ای که در قالب آن میراث فرهنگی شهر‌هایی مانند اصفهان، آمستردام، بخارست، لندن، پاریس، بارسلونا، استکهلم، میلان، عمان و کازان مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت.او تاکید کرد: هدف نهایی طرح مذکور این است که بتوان با معرفی ثروت‌های میراث فرهنگی به دنیا از طریق همایش‌ها و محافل هنری، فرهنگی و اقتصادی و در چارچوب سازمان‌هایی مانند اتحادیه اروپا، سازمان ملل متحد و بانک جهانی نسبت به سرمایه‌گذاری و استفاده بهینه از این دارایی‌ها، تصمیم‌های مناسب اتخاذ شود.

طیبی گفت: در این طرح تلاش می‌شود تا توجه کشور‌های مختلف، سازمان‌های بین‌المللی و کارآفرینان به دارایی‌های میراث فرهنگی دنیا جلب و الگو‌های جدیدی متناسب با ویژگی‌های فرهنگی آن شهر‌ها طراحی شود.

او اضافه کرد: در این طرح، اصفهان بعنوان یکی از 6 شهر دارای الگوی بین‌المللی در زمینه دارایی میراث فرهنگی در کنار شهر‌هایی مانند مونترال، عمان، سن خوزه و تیرانا معرفی شد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه میدان امام اصفهان با دارا بودن ویژگی‌های جامع شهری که در طراحی و معماری آن وجود دارد، در این طرح بعنوان دارایی میراث فرهنگی انتخاب شد، گفت: این اثر تاریخی دارای امکانات و کاربری‌های فراوان مانند کسب و کار، مذهبی، هنری، فرهنگی، صنایع دستی و ورزشی است و می‌توان کاربری‌های جدید در کنار این امکانات با هدف جذب سرمایه‌گذاری و کسب و کار بیشتر تعریف کرد.

طیبی با اشاره به اینکه مجموعه میدان امام اصفهان، میزبان حدود 9 هزار نوع فعالیت هنری و صنایع دستی و کسب و کار است، تصریح کرد: این موضوع می‌تواند الگویی برای حفظ میراث فرهنگی و بازنگری در کاربری‌های جدید برای سایر شهر‌های مهم و تاریخی دنیا باشد.

او با بیان اینکه ما تا کنون در زمینه تبلیغات و معرفی جاذبه‌های میراثی و گردشگری کشورمان ضعیف عمل کرده ایم، تاکید کرد: ثبت میدان امام اصفهان بعنوان دارایی میراث فرهنگی، بزرگترین تبلیغ برای ایران است که باید به بهترین نحو از این فرصت بویژه در دوران پسا کرونا استفاده کرد.

طیبی با اشاره به اینکه دانشگاه اصفهان با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان در این طرح تحقیقاتی مشارکت کرد، افود: نتایج این طرح فرصت خوبی برای رونق و سرمایه‌گذاری هرچه بیشتر در بخش گردشگری اصفهان و کشور است.

میدان امام (ره) در زمان صفویه و حدود 400 سال قبل بنا شد. معماری و مهندسی این مجموعه تاریخی که زنجیره‌ای از نیاز‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی شامل بازار، مسجد، مدرسه، امکانات تفریحی و ورزشی را در خود جای داده پس از گذشت 400 سال نه تنها همچنان کاربرد‌ها و نقش خود را حفظ کرده بلکه به کانون جذب گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است.

بنا‌های تاریخی موجود در چهار طرف این میدان شامل عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه است. علاوه بر این بنا‌ها 200 حجره دو طبقه در اطراف میدان واقع شده که بیشتر جایگاه عرضهٔ صنایع دستی اصفهان است.

میدان امام در بهمن 1313 به شماره 102 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت 1358 جزو نخستین آثار ایرانی بود که به‌عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسید.

نظر خود را درباره «نقش جهان اصفهان در لیست میراث فرهنگی جهان ثبت شد» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید